Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaHindistan'ın Modi, Dev Seçimlerde Oyların Sayılmasıyla Bugüne Kadarki En Büyük Galibiyeti Gördü

Hindistan’ın Modi, Dev Seçimlerde Oyların Sayılmasıyla Bugüne Kadarki En Büyük Galibiyeti Gördü

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin, dünyanın en büyük seçimlerinde 642 milyon oy sayımının Salı günü başlamasıyla art arda rekor düzeyde üçüncü bir görev süresi kazanması bekleniyor.

Oylama 1 Haziran’da sona erdikten sonra yayınlanan TV çıkış anketleri Modi için büyük bir galibiyet öngördü, ancak çıkış anketleri Hindistan’da genellikle seçim sonuçlarını yanlış anladı.

Rakipler ve eleştirmenlerin korktuğu gibi, yatırımcılar başka bir Modi döneminin umutlarını şimdiden alkışlayarak, daha uzun yıllar güçlü ekonomik büyüme ve iş yanlısı reformlar sunmasını beklerken, parlamentodaki olası üçte iki çoğunluk anayasada büyük değişikliklere izin verebilir.

Times of India gazetesi Salı günü yaptığı bir başyazıda, dünyanın en kalabalık ülkesindeki genç, çalışma çağındaki nüfusa atıfta bulunarak, “Bir sonraki hükümetin asıl görevi Hindistan’ı yaşlanmadan önce zengin olma yoluna koymak olacak” dedi. “Saat işliyor.”

Hindistan hisse senedi vadeli işlemleri yükseldi ve sayım Salı günü sabah 8’de (BAE saati 6.30) başlamadan önce rupi sabit kaldı. NSE International Exchange verilerine göre, şık 50 endeks vadeli işlemleri erken ticarette yüzde 0,21 arttı ve rekor düzeyde bir açılışa daha bakıyordu.

Oylama bittikten sonra Cumartesi günü yayınlanan TV çıkış anketleri, BJP liderliğindeki Ulusal Demokratik İttifakın 543 üyeli parlamentonun alt meclisinde üçte iki çoğunluğu kazanabileceğini öngördü.

Birkaç büyük anket, bjp’nin tek başına 303’te kazandığı 2019’ten daha fazlasını kazanabileceğini öngördü.

Tahminler, Hindistan hisselerini Pazartesi günü ömür boyu en yüksek seviyelere çıkarırken, rupi kazandı ve tahvil getirileri düştü.

19 Nisan’da başlayan ve bazı bölgelerde sıcaklıkların yaklaşık 50ºc’ye değdiği kavurucu yaz sıcağında yapılan yedi aşamalı, yedi haftalık ankette yaklaşık bir milyar kişi oy kullanmaya hak kazandı.

Kayıtlı seçmenlerin yüzde 66’sından fazlası, 2019’daki önceki seçimlerden sadece yüzde bir puan daha düşük çıktı ve seçmenlerin Modi’nin lehine kesin bir sonuç olduğu düşünülen bir yarışmadan kaçınabileceği yönündeki anket öncesi endişeleri bastırdı.

Büyüme ve değişim vaadiyle 2014’te ilk kez iktidara gelen 73 yaşındaki Modi, Hindistan’ın bağımsızlık lideri Jawaharlal Nehru’dan sonra üç dönem üst üste kazanan sadece ikinci başbakan olmayı hedefliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar