Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'İki Çocuk için 8.000 Dh'ye Kadar': BAE'deki Ebeveynler Yaz Kamplarının Yüksek Maliyetlerinden...

‘İki Çocuk için 8.000 Dh’ye Kadar’: BAE’deki Ebeveynler Yaz Kamplarının Yüksek Maliyetlerinden Endişe Ediyor

Yaz tatili yaklaştıkça, BAE’deki ebeveynler çocuklarını meşgul etmenin uygun yollarını bulma konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar. Yaz kamplarıyla ilgili yüksek harcamalarla ilgili endişelerini dile getirdiler, bu da birçok kişinin çocuklarını onlara kaydettirmesini zorlaştırıyor. Bazı ebeveynler, eğitim gelişimlerine önemli ölçüde katkıda bulunmadığını söyledikleri bu pahalı kampları seçmek yerine çocukları evde tutmayı bile düşünüyorlar. Haftada 311 Dh’den başlayan ve ayda toplam 1.244 Dh’ye ulaşan orta fiyatlı yaz kamplarının bulunmasına rağmen, ebeveynler daha geniş bir aktivite yelpazesi sunan seçeneklere daha isteklidir. Çocuklar için benzersiz öğrenme fırsatları ve eğlence deneyimleri vaat eden daha çekici kamplar, ayda 3.000 Dh’den fazla olmak üzere haftada 770 Dh’den daha yüksek bir maliyetle geliyor. Khaleej Times, çoğu okul 5 Temmuz’da kapanmaya hazırlanırken çocuklarının bu yaz ne yapacağını anlamak için ebeveynlerden oluşan bir kesite ulaştı.

Erken kuş yakalama teklifi

Amerikalı göçmen Natalia Miranda, “Bu yaz oğlumu tiyatro ve kodlama derslerine sokacağım. Henüz kaydolmadım ama bu hafta sonu erkenci kuş teklifleri için stok alacağım. Muhtemelen bir aktivite için 2.500 Dh’ye gelecek olan maksimum 10-12 dersle haftada 850 Dh’lik basketbol sahası aralığında olacaktır. Nakliye masrafları her zaman ekstradır, bu nedenle de hesaba katılması gerekir.” Miranda, Dubai’de çocuğun ilgi alanlarıyla uyuşabilecek ve başka pek çok yerde bulunmayabilecek çeşitli şeyler olduğunu vurguladı. “Farklı faaliyet alanlarını barındıracak paketleri var. Çalışan tüm ebeveynler için zor olan şey, bu faaliyetlerin ulaşımla gelmemesi ”dedi. Ebeveynler, her çocuğun yaşına ve yeteneğine hitap eden seanslar ve bu etkinliklere liderlik eden profesyoneller ile seçimler için şımarıkken, fiyatlar ebeveynleri en çok sıkıştırıyor. İki ya da üç çocuğu bu tatil kamplarına göndermek için binlerce kişinin öksürmesi gerektiğine dikkat çektiler.

 

Neha Talwalkar'ın oğlu

Nakliye masrafları bir eklentidir

Okula giden iki çocuğun ebeveyni Neha Talwalkar, “Yaz kampları o kadar pahalı ki çocuğunuzu bir tanesine bile göndermek istiyorsanız iki kere düşünmeniz gerekiyor. Ama gerçek şu ki, başka seçenek yok. Çocuklar herhangi bir üretken faaliyette bulunmazlarsa, tüm günü ekranın önünde geçirebilirler. İşten sadece bir hafta ila on gün uzakta olacağım. Geri kalan zamanda Dubai’de olacağız. Bu nedenle oğullarımı bir yaz kampına koymak neredeyse bir zorunluluk haline geliyor.” “Maliyetler engelleyici ve bunu düşündüm. 3. Sınıfta olan oğlum, haftada 750 Dh’ye mal olan bir ay boyunca futbol derslerine katılacak. Yani, çocuk başına bir aktivite için ayda 3.000 Dh’dir. 7. Sınıftaki en büyük oğlum, buradaki popüler bir tiyatro okulunda iki hafta boyunca 2.000 Dh civarında olacak senaryo yazımı ve prodüksiyonu öğretileceği podcast oturumlarına katılabilir. Daha sonra 45 dakika boyunca Dh120’ye mal olan gitar derslerine devam edecek.” Geçen yıl, büyük oğlu tiyatro ve çömlek derslerine kaydolurken, küçüğü çok aktiviteli bir kampa gitti. “Böylece, matematiği yaptıktan sonra, iki çocuk için kolayca 7.000-8.000 Dh’yi harcayacağımızı fark ettim. Genellikle onları kendi kamplarından alan ve sonra eve bırakan bir şoför atarız. Yani 1.600 dolar daha alıyor. Genel olarak, tüm bu faaliyetler ve ulaşım her yıl önemli bir yığın haline geliyor, ”diye ekledi Hintli göçmen.

Ebeveynler tatil kamplarından ayrılıyor

BAE’deki bir Myanmarlı göçmen, birkaç yıl önce çocuğunu kapalı spor tesisleri sunan birkaç kişiden biri olan bir spor yaz kampına kaydettirdiğini paylaştı. Günlük aktiviteler arasında yüzme, futbol, tenis ve ayda 2.000 Dh’ye mal olan diğer sporlar yer alıyordu. Ancak kızının orada özellikle mutlu olmadığını fark etti. Shun Khin Shun Lae Tha, “Yaz kamplarının gerçekten çok pahalı olduğunu hissediyorum. Bu yıl zaten önümüzdeki yaz için karar verdim. Kızım neredeyse dokuz yaşında olduğu için ilgi alanlarını belirledik. Bu yaz onu sık sık karışık etkinliklerin gerçekleştiği bir kampa koymak için zaman, enerji ve para harcamayacağım. Yıl boyunca jimnastik, çizim, Kumon ve Abaküs derslerine devam ederken, yaz aylarında da onlara katılmaya devam edecek. Ayrıca, birkaç haftalığına seyahat edeceğiz, böylece bu kampları atlayabilir.” İşyerinde uzun saatler süren ve işe gidip gelirken trafikle mücadele eden diğer çalışan ebeveynler de, uzun yaz tatilinin çocukları için ekran süresinin artmasına neden olabileceğinden endişe ederek çocuklarını yaz kamplarına göndermeyi düşünüyor.

Büyükanne ve büyükbabaları ziyaret ederek kaliteli zaman

Bazıları, özellikle o dönemde ziyaret eden akrabaları varsa, kendilerininkini göndermeyi tercih eder.

 

Shun Khin Shun Lae Tha kızıyla birlikte
Dubai’deki Mısırlı göçmen Abdul Magdi, “5 ve 3 yaşlarında iki çocuğum var ve açıkçası çocukları yaz kamplarına koymayı çok pahalı buluyorum. Çalışan herhangi bir ebeveyn için en büyük endişe, çocuklarını nasıl eğlendirecekleri, onları verimli bir şekilde nasıl meşgul edecekleridir? Eşim ve ben onları nasıl meşgul edeceğimizi dürüstçe anlamadık ama ailem burada, bu yüzden şu anda biraz rahatladık. Ayrıca, üç haftalığına seyahat edeceğiz. Ancak daha önce biraz araştırma yapmıştım ve küçük çocuklar için yaz kampı paketlerinin haftada en az 600 Dh’den başladığını keşfettim ki bu çok maliyetli.” Abdul’ün Chicago’da büyüyen karısı, buradaki kamp fiyatlarının ABD ile karşılaştırılabilir olduğunu yineledi. “Eşim Chicago’nun da pahalı bir şehir olduğunu söylüyor. Ancak, New York gibi yerleri düşünürseniz, muhtemelen daha da pahalı olacaktır. Ama anlıyorum ki bir yer burdaki kadar sıcak değilse, çocuklar genellikle kış aylarında burada harika bir seçenek olan havuz veya park gibi birçok açık hava aktivitesine katılabilirler.” AYRICA şunu OKUYUN:
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar