Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaİngiltere, E-Gate Havaalanları Kesintisi için Siber Saldırıyı Reddetti

İngiltere, E-Gate Havaalanları Kesintisi için Siber Saldırıyı Reddetti

Çarşamba günü İngiliz hükümeti, yolcular için uzun gecikmelere neden olan bir dizi havaalanında ülke çapında bir e-kapı kesintisinin nedeni olarak bir siber saldırıyı dışladı.

Pasaportları tarayan ve yüz tanıma özelliğini kullanan elektronik kapılar Salı günü saat 8: 00’den (1900 GMT) kısa bir süre önce kapandı, ancak gece yarısından kısa bir süre sonra (Salı günü 2300 GMT) tekrar çalışmaya başladı.

İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Hiçbir noktada sınır güvenliği tehlikeye girmedi ve kötü niyetli siber faaliyet belirtisi yok” dedi.

Salı günü erken saatlerde hükümet, silahlı kuvvet personelinin kişisel bilgilerine yönelik kitlesel bir siber saldırıya devletin katılımını dışlayamayacağını ve bazı milletvekillerinin Çin’i suçlayacağını söyledi.

Pekin, savunma bakanlığı tarafından kullanılan ve 272.000’e kadar ingiliz servis personelinin adlarını ve banka bilgilerini içeren bir müteahhitin bordro sistemine yapılan saldırının arkasında olduğunu reddetti.

Londra Heathrow, Londra Luton, Edinburgh ve Manchester gibi havaalanları, Sınır Gücü yetkililerinin tüm pasaportları manuel olarak kontrol etmesi gerektiğinden ciddi gecikmeler gördü.

Olay yerindeki bir AFP muhabirine göre, yüzlerce yolcu Londra Luton havaalanı’ndaki pasaport kontrolünde bir saatten fazla sıraya girdi.

Aynı e-kapı teknolojisinin birkaç havaalanında aksaklıklar yaşadığı seyahat kesintileri sadece iki hafta önce bildirildi.

Demiryolu yolcuları, uzun süredir devam eden bir ücret anlaşmazlığında Çarşamba günü hizmetlerdeki tren sürücülerinin greve gitmesiyle de gecikmelerle karşı karşıya kaldı.

Birleşik Krallık taşımacılığını vuran son seyahat kaosu, Sınır Gücü çalışanlarının çalışma koşulları nedeniyle Heathrow havaalanında dört günlük bir grev düzenlemesinden bir hafta sonra geldi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar