Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaİngiltere'nin ilk Siyah Kadın Milletvekili Emek için Koşmaktan Men Edildi

İngiltere’nin ilk Siyah Kadın Milletvekili Emek için Koşmaktan Men Edildi

İngiltere’nin ilk Siyah kadın milletvekili Diane Abbott Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Yahudiler ve ırkçılık hakkındaki yorumlar nedeniyle bir yıldan fazla bir süre önce askıya alındıktan sonra 4 Temmuz seçimlerinde İşçi adayı olarak aday olmasının yasaklandığını söyledi.

Abbott ilk olarak 1987’de Çalışma Parlamentosu’na seçildi ve ülkenin en uzun süre hizmet veren Siyah parlamento üyesi (milletvekili) olarak, kuzey doğu Londra’daki bölgesinde ırkçılık, yoksulluk ve uluslararası ilişkiler gibi konularda kampanya yürütmüştü.

Partiyi 2015’ten 2020’ye kadar yöneten Jeremy Corbyn’in yakın bir müttefikiydi ve equalities watchdog tarafından Yahudilere yönelik yasadışı taciz ve ayrımcılık eylemleriyle suçlandı.

Yerine, anketlere göre İngiltere’nin bir sonraki başbakanı olma yolunda olan ve partiyi bazı sol kanat üyelerinden arındırmaya ve herhangi bir antisemitizm iddiasıyla mücadele etmeye çalışan Keir Starmer getirildi.

BBC’ye verdiği demeçte Abbott, görevden alınmasının ardından İşçi parlamentosu üyesi olarak yeniden görevlendirildiği sürece atıfta bulunarak, “Kırbaç restore edilmiş olsa da, İşçi adayı olarak durmam yasaklandı” dedi.

Abbott, geçen yıl Observer gazetesine Yahudi halkının yaşadığı önyargının ırkçılığa benzediğini ancak ırkçılıkla aynı olmadığını söylediği bir mektup gönderdikten sonra görevden alındı.

“Şüphesiz önyargı yaşıyorlar. Bu ırkçılığa benzer ve iki kelime genellikle birbirinin yerine geçermiş gibi kullanılır “diye yazdı mektupta.

“Kızıllar gibi fark noktaları olan birçok beyaz insanın bu önyargıyı yaşayabileceği doğrudur.”

“Ama tüm yaşamları ırkçılığa tabi değil.”

Abbott “çekinmeden” özür diledi ancak partiden uzaklaştırıldı.

Mart ayında Muhafazakar bir Parti bağışçısı, 2019’da Abbott’a bakmanın onu tüm Siyah kadınlardan nefret etmek istediğini ve “vurulması gerektiğini” söylediği sözler için özür diledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar