Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİran tarafından Ele Geçirilen Gemideki Beş Hintli Denizci Serbest Bırakıldı

İran tarafından Ele Geçirilen Gemideki Beş Hintli Denizci Serbest Bırakıldı

İran’daki Hindistan büyükelçiliği, diplomatik bir atılımda, Tahran’ın ele geçirdiği İsrail bağlantılı bir gemideki Hintli denizcilerden beşinin Perşembe günü serbest bırakıldığını ve İran’dan ayrıldığını söyledi.

Hindistan Büyükelçiliği, serbest bırakılmalarının ayrıntılarını paylaşırken, İran makamlarına Bandar Abbas’taki Büyükelçilik ve Hindistan Konsolosluğu ile yakın koordinasyonlarından dolayı teşekkür etti.

“MSC Aries’teki Hintli denizcilerden 5’i bugün akşam serbest bırakıldı ve İran’dan ayrıldı. İran makamlarını Bandar Abbas’taki Büyükelçilik ve Hindistan Konsolosluğu ile yakın koordinasyonlarından dolayı takdir ediyoruz, MEA resmi sözcüsü Randhir Jaiswal X’te yayınladı.

İsrail’e bağlı kargo gemisi 13 Nisan’da İran tarafından ele geçirildi ve gemide 17 Hint vatandaşı vardı.

İran İslam Devrim Muhafızları Donanması, Hürmüz Boğazı yakınlarındaki konteyner gemisini ele geçirdi ve MSC Aries en son 12 Nisan’da Dubai kıyılarındaki Hürmüz Boğazı’na doğru yelken açarken görüldü.

Daha önce, 13 Nisan’da İran tarafından ele geçirilen İsrail bağlantılı ‘MSC Aries’ kargo gemisinin 17 Hintli mürettebatından biri olan Kerala’nın Thrissur kentinden Ann Tessa Joseph, 18 Nisan’da güvenli bir şekilde memleketine döndü.

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, 17 Hintli mürettebat üyesinden birinin güvenli bir şekilde Hindistan’a döndüğünü ve diğerlerinin güvende olduğunu belirterek, sözleşmeden doğan yükümlülükleri yerine getirildikten sonra serbest bırakılacaklarını da sözlerine ekledi.

“Orada olan bir kız geri döndü. Bu 16 kişi için konsolosluk girişi istemiştik ve bunu aldık ve memurlarımız onlarla görüştü. Sağlıkları iyidir ve gemide herhangi bir sorun yoktur. Geri dönüşleriyle ilgili olarak, bazı teknik özellikler ve sözleşmeden doğan yükümlülükler vardır. MEA sözcüsü Randhir Jaiswal, 25 Nisan’da haftalık bir basın brifinginde yaptığı açıklamada, “Bir kez bittiğinde geri dönüşlerine karar verecek” dedi.

İran’ın Hindistan Büyükelçisi Iraj Elahi de MSC Aries’in mürettebatı olan Hindistan vatandaşlarının gözaltına alınmadığını ve gitmekte özgür olduklarını söyledi.

Konteyner gemisinin ele geçirilmesinin ardından Dışişleri Bakanı S Jaishankar, İranlı mevkidaşı Hüseyin Amir-Abdullahian ile konuşarak 17 Hintli mürettebatın serbest bırakılmasını gündeme getirdi.

İran karasularında ele geçirilen Portekiz gemisi ve mürettebatın serbest bırakılması ile ilgili Estonya tarafının talebine yanıt veren Amirabdullah, “İran karasularında radarını kapatan ve seyir güvenliğini tehlikeye atan gemi yargı kuralları çerçevesinde gözaltına alındı.”

Ek olarak, İranlı ve Estonyalı yetkililer arasındaki telefon görüşmesi sırasında İran, “geminin tüm mürettebat üyelerini insani gerekçelerle serbest bıraktığını ve geminin kaptanı onlara eşlik ederse Estonyalılar da dahil olmak üzere mürettebatın ülkelerine dönebileceğini” belirtti.”

Açıklamada ayrıca Amirabdullah, deniz güvenliğinin korunması için tüm gemilerin deniz kurallarına ve yönetmeliklerine uymasının gerekli ve kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.İsrail ile Hamas arasında devam eden savaşın ortasında İran ile Batı arasında gerginlikler arttı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar