Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAvrupaİranlı Yönetmenin Kaçışı, Metoo Gerilimleri Cannes'da Ekran Dışı Dram Yaratıyor

İranlı Yönetmenin Kaçışı, Metoo Gerilimleri Cannes’da Ekran Dışı Dram Yaratıyor

İranlı bir yönetmenin kaçışı ve yeni MeToo iddialarıyla ilgili söylentiler, Pazartesi günü Hollywood ikonları ve dikkat çekici filmlerle dolu dramatik bir Cannes Film Festivali için sahneyi hazırlıyordu.

Meryl Streep, Greta Gerwig, Kevin Costner ve Francis Ford Coppola gibi yıldızlar, film endüstrisinin Cote d’azur’daki 25 Mayıs Salı gününden itibaren gerçekleşecek en büyük yıllık etkinliğine davetliler arasında.

Organizatörler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Olimpiyat meşalesinin de 21 Mayıs’ta kırmızı halıda olacağını duyurdu.

Festivalin en büyük ödülü Altın Palmiye için yarışan yönetmen Muhammed Rasulof, güvenlik suçlarından sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sadece birkaç gün sonra İran’dan kaçtığını açıkladı.

Rasulof, son filmi Kutsal İncirin Tohumu’nu Cannes’dan çekmesi için İranlı yetkililerin baskısı altındaydı.

“Arkadaşlarıma, tanıdıklarıma ve nazik, özverili ve bazen hayatlarını riske atarak sınırdan çıkmama ve bu yolculuğun zor ve uzun yolunda güvenli bir yere ulaşmama yardım eden insanlara minnettarım” diye yazdı İnstagram.

Rasoulof’un avukatı Babak Paknia, afp’ye yönetmenin festivale katılmayı planladığını söyledi.

Fransız sinema sektörünün cinsel istismar konusunda gecikmiş bir hesaplaşma ile karşı karşıya kaldığı ve etkinlik sırasında daha fazla tacizci iddiasının ortaya çıkabileceğine dair söylentilerle ortaya çıkan festivalin oluşumundaki tek ekran dışı drama bu değildi.

Festival direktörü Thierry Fremaux, özellikle Johnny Depp’in geçen yılki açılış filminde yer almasıyla ilgili öfkeden sonra, eski eşi Amber Heard’ın yönelttiği saldırı iddiaları nedeniyle eleştirilere yol açan tartışmalardan uzak durmaya kararlı olduğunu söyledi.

Fremaux Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Festivalden hiçbir tartışma çıkmıyor” dedi. “Burada olmamızın temel sebebinin sinema olmasına özen gösterdik.”

Yine de konu, 1980’lerde gençken iki yönetmeni cinsel tacizle suçladıktan sonra Fransa’nın MeToo hareketinin kilit isimlerinden aktör-yönetmen Judith Godreche’nin Çarşamba günü gösterime girdiği kısa bir filmle ön planda.

Pazartesi günü Paris’teki Ulusal Sinema Merkezi (CNC) dışındaki 100-200 kişilik bir protestoya katıldı ve cumhurbaşkanı Dominique Boutonnat’ı cinsel saldırı iddiaları nedeniyle istifa etmeye çağırdı.

Boutonnat suçlamaları reddetti ve CNC önümüzdeki ay yapılacak bir duruşmadan önce harekete geçmeyeceğini söyledi.

Ayrıca, film yapımcıları ve bilet acenteleri de dahil olmak üzere festival çalışanlarının ücret ve koşullar konusunda grev çağrısı konusunda endişeler var.

Festivalin 77. baskısında da ekranda çok fazla heyecan var.

Yönetmen Coppola’nın on yıllardır devam eden destanı Megalopolis ile dönüşü, bu yılki en büyük ödül olan Altın Palmiye için en çok beklenen girişlerden biri.

25 Mayıs’ta kararını açıklayacak olan Barbie yönetmen Gerwig liderliğindeki bir jürinin sevgisi için yarışan 22 filmden biri.

Diğer kayıtlar arasında Donald Trump’ın İran doğumlu yönetmen Ali Abbasi’den biçimlendirici yıllarının biyografisi olan Çırak yer alıyor. Marvel filmlerinde Kış Askerini oynadığı bilinen Sebastian Stan’i canlandırıyor.

Ve Emilia Perez oldukça özete sahip: Fransa’nın kendi Altın Palmiye galibi Jacques Audiard’ın yönettiği, yetkililerden kaçmak için cinsiyet değişikliği geçiren Meksikalı bir kartel patronuyla ilgili bir müzikal. Pop süperstarı Selena Gomez destekleyici bir rolde yer alıyor.

Film hayranları ayrıca vücut korkusu üstadı David Cronenberg’in ( Kefenler), İtalyan Paolo Sorrentino’nun ( Partenope) ve Yorgos Lanthimos’un (Emma Stone ile bir araya gelerek) yeni çalışmaları için heyecanlılar. Nezaket Türleri).

Üç kez Oscar kazanan Streep ve Star Wars yaratıcısı George Lucas onursal ödüller alacak.

Anya Taylor-Joy ve Chris Hemsworth’un başrollerini paylaştığı George Miller’ın Mad Max evreninden Furiosa ‘nın sonuncusu Çarşamba günü dünya prömiyerini yarışma dışı oynayacak.

Şehrin ünlü sahil şeridi Croisette’de işletmeler yaklaşık 35.000 festivale katılanın gelişine hazırlanıyordu.

“Plajlarda çok heyecan var. Restoran sahipleri önemli kişileri ağırlamaya hazırlanıyor ve butiklerde kadınlar gece elbiselerini kontrol ediyor, “dedi 60 yaşındaki yerel bir Christine Capao.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar