Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaIsıyı Artırmak: Vietnam'da 100'den Fazla Sıcaklık Kaydı Düşüyor

Isıyı Artırmak: Vietnam’da 100’den Fazla Sıcaklık Kaydı Düşüyor

Resmi verilere göre, ölümcül bir sıcak hava dalgası Güney ve Güneydoğu Asya’yı kavururken Nisan ayında Vietnam’da 100’den fazla sıcaklık kaydı düştü.

Aşırı sıcak, son haftalarda Asya’yı Hindistan’dan Filipinler’e püskürterek sıcak çarpması ölümlerini, okul kapanışlarını ve yağmuru soğutmak için umutsuz duaları tetikledi.

Bilim adamları uzun zamandır insan kaynaklı iklim değişikliğinin daha sık, daha uzun ve yoğun ısı dalgaları üreteceği konusunda uyardılar.

Ulusal Hidro-Meteorolojik Tahmin Merkezi tarafından Cuma günü yayınlanan verilere göre, Vietnam Nisan ayında üç yüksek sıcaklık dalgası gördü ve merkür bu hafta başlarında iki kasabada 44 santigrat dereceye (111,2 Fahrenheit) yükseldi.

İşaret, Vietnam’da kaydedilen en yüksek sıcaklığın sadece biraz altında – geçen yıl 7 Mayıs’ta 44.2 ° C.

Toplamda, 102 meteoroloji istasyonu Nisan ayında rekor seviyelere ulaştı, çünkü kuzey ve orta Vietnam, geçen yılın aynı dönemine göre ortalama 2-4 C daha yüksek sıcaklıklarla sıcak hava dalgasının ağırlığını taşıyordu.

Yedi istasyon Salı günü 43 ° C’nin üzerinde sıcaklık kaydetti.

Vietnam’ı vuran aşırı havanın en çarpıcı işareti, bir rezervuarda yüz binlerce balığın öldüğü güneydeki Dong Nai eyaletinde geldi.

Görüntüler, yerel halkın 300 hektarlık Song May rezervuarında süzülüp kaydığını ve suyun ölü bir balık örtüsünün altında zar zor görülebildiğini gösterdi.

Kitlesel ölüm, sıcak hava dalgası ve kötü yönetimin neden olduğu su kıtlığından sorumlu tutuldu.

Vietnam hava durumu ajansı Mayıs ayında daha fazla sıcak hava öngörüyor ve sıcaklıkların önceki yıllara göre 1,5 ila 2,5 derece daha yüksek olması bekleniyor.

Nisan ve Mayıs normalde Güneydoğu Asya’da yılın en sıcak zamanı olsa da uzmanlar, El Nino’nun etkisinin bu yılki sıcağı özellikle yoğunlaştırdığını söylüyor.

Bangladeş ve Myanmar, Nisan ayındaki ısı rekorlarının kırıldığını gördü, sıcak çarpması yılın başından bu yana Tayland’da en az 30 kişiyi öldürdü ve Kamboçyalı bir mühimmat deposundaki ölümcül patlamadan kısmen yüksek sıcaklıklar sorumlu tutuldu.

Filipinler’deki Roma Katolik piskoposları, hükümeti on binlerce okulu kapatmaya zorladıktan sonra inananları yağmur ve daha düşük sıcaklıklar için dua etmeye çağırıyor.

Hindistan’ın Kalküta metropolü, 1954’ten bu yana şehrin en sıcak tek Nisan günü için 43 ° C’ye yükselerek cezalandırıcı sıcaktan bunaldı.

Hükümetin geçen hafta sağlık uyarıları yayınlaması ve itfaiyecilerin alışılmadık derecede şiddetli orman yangınlarıyla mücadele etmesiyle dağlık Nepal bile vuruldu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar