Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail Gazze'nin Kuzeyine Geri Dönerken Filistinlilerin Ölü Sayısı 35.000'i Aştı

İsrail Gazze’nin Kuzeyine Geri Dönerken Filistinlilerin Ölü Sayısı 35.000’i Aştı

Sağlık yetkilileri, İsrail’in Pazar günü erken saatlerde Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki doğu Cebeli’ye tank gönderdiğini, bir gece süren ağır hava ve kara bombardımanlarının ardından 19 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin yaralandığını söyledi. Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Gazze’deki askeri operasyonundaki ölü sayısı şu anda en az 35.000 Filistinliyi geçti. Bombardıman kıyı bölgesini israf etti ve derin bir insani krize neden oldu. Cebeliye, Gazze’nin sekiz tarihi mülteci kampının en büyüğüdür ve çoğu, İsrail devletinin kurulmasına yol açan 1948 Arap-İsrail savaşı sırasında şimdiki İsrail’deki kasaba ve köylerden sürülen Filistinlilerin torunları olan 100.000’den fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Cumartesi günü geç saatlerde İsrail ordusu, Cebeli’de faaliyet gösteren güçlerin Gazze’yi kontrol eden Hamas’ın oradaki askeri yeteneklerini yeniden tesis etmesini engellediğini söyledi. “Geçtiğimiz haftalarda Hamas’ın Cebeli’deki askeri yeteneklerini iyileştirme girişimlerini tespit ettik. İsrail’in askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari gazetecilere verdiği brifingde, “Bu girişimleri ortadan kaldırmak için orada faaliyet gösteriyoruz” dedi. Hagari ayrıca Gazze’nin Zeytun bölgesinde faaliyet gösteren İsrail güçlerinin yaklaşık 30 Filistinli militanı öldürdüğünü söyledi.

 

Çocuklar Cebaliye’de yemek yedikten sonra yürürler. – Reuters
Cebaliye’de yaşayan 45 yaşındaki Saed, “Havadan ve yerden bombardıman dünden beri durmadı, evlerini kaybeden insanları barındıran okulların yakınında da dahil olmak üzere her yeri bombalıyorlardı” dedi. Bir sohbet uygulaması aracılığıyla Reuters’e verdiği demeçte, “Savaş yeniden başlıyor, Jabalia’da böyle görünüyor” dedi. “Yeni saldırı birçok aileyi tahliye etmeye zorluyor.” Ordu, tankları Gazze şehrinin doğu banliyösü Al Zeitoun’a ve Al Sabra’ya geri gönderdi; burada sakinler, yüksek katlı konut binaları da dahil olmak üzere birçok evi tahrip eden ağır bombardımanlar bildirdi.

 

Yerinden edilmiş Filistinliler, İsrail güçlerinin Refah’ta kara ve hava operasyonu başlatmasının ardından Refah’tan kaçarken bir araçla seyahat ediyorlar. – Reuters
Ordu, bu bölgelerin çoğunun kontrolünü aylar önce ele geçirdiğini iddia etmişti. İsrail Savunma Kuvvetleri, güney Kerem Şalom bölgesinde hava sirenlerinin çaldığını ve Refah çevresinden fırlatılan iki roketi başarıyla ele geçirdiğini söyledi. Herhangi bir yaralanma olmadığını ve herhangi bir hasar bildirilmediğini söyledi. Pazar gününün ilerleyen saatlerinde İsrail’in Aşkelon kentinde, Gazze’den gelen roket ateşi sonucu sirenler çaldı ve bu, militanların yedi aydan fazla süren savaştan sonra hala roket saldırıları başlatabileceklerinin sinyalini verdi.

 

Filistinliler Jabalia mülteci kampındaki yıkılmış evlerin önünden geçiyor. – Reuters dosyası
Hamas’ın El Aksa televizyonu, telgraf hesabında, aktif ordu baskınına rağmen roketlerin Cebeli’den fırlatıldığını söyledi. Sakinler ve Hamas medyası, tankların doğu Deyr El Balah şehrini işgal etmediğini, ancak bazı İsrail tanklarının ve buldozerlerinin şehrin eteklerindeki çitlere girerek Hamas savaşçılarıyla silahlı çatışmaya yol açtığını söyledi. Sağlık yetkilileri, Cumartesi günü geç saatlerde Deyr El Balah’ta düzenlenen bir hava saldırısında, bir baba ve oğlu olmak üzere iki doktorun öldürüldüğünü söyledi. Hamas ve İslami Cihad’ın silahlı kanadı, savaşçılarının Gazze içindeki çeşitli bölgelerdeki İsrail kuvvetlerine, daha önce Filistinlilerin bir milyondan fazla insanın barındığı son sığınağı olan Refah da dahil olmak üzere tanksavar roketleri ve havan bombalarıyla saldırdığını söyledi. Filistinli Telekomünikasyon şirketi, yerleşim bölgesinin güney bölgelerindeki internet hizmetlerinin devam eden “saldırganlık” nedeniyle kesildiğini belirterek, işçilerin sorunu çözmeye çalıştıklarını da sözlerine ekledi. Pazar günü, İsrail askeri baskısı yoğunlaştıkça binlerce olduğu tahmin edilen daha fazla aile Refah’tan ayrılıyordu. Ordu, Mısır sınırındaki şehir merkezindeki bazı mahalleleri kapsayan yeni tahliye emirleri verirken, tank mermileri şehrin dört bir yanına indi.

 

Yerinden edilmiş Filistinliler, İsrail kuvvetlerinin kara ve hava harekatı başlatmasının ardından Refah’tan kaçarken bir araçla seyahat ediyorlar. – Reuters
Gazze’de yaşayan Tamer El Burai, “Refah’tan taşınırken Han Yunus’un yanından geçtim, ağladım, yaşadıklarım, hissettiğim aşağılanma ve kayıp hissi için mi yoksa gördüklerim için mi ağlıyordum bilemedim” dedi. Refah’ta barınıyordu. “Hayalet bir şehir gördüm, yolun iki tarafındaki tüm binalar, tüm semtler silindi. İnsanlar güvenli bir yer olmadığını, çadırların ve onlara bakacak insanların olmadığını bilerek güvenlik için kaçıyorlar “dedi. Filistinli bir işadamı olan Burai, Filistinlilerin dünya tarafından terk edildiğini ve savaşın sekizinci ayına girerken kaderleriyle yüzleşmeye bırakıldığını, dünya güçlerinin düşmanlıkları sona erdiremediğini ve ateşkes için uluslararası arabuluculuk çabalarının Hamas ve İsrail anlaşmazlıkları üzerine çöktüğünü söyledi. Ateşkes yok, BM kararı yok, umut yok” dedi. Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukri, Kahire’nin İsrail ile Hamas arasındaki arabuluculuğunu sürdüreceğini söyledi ve iki tarafı anlaşmaya varmak için gereken esnekliği ve iradeyi göstermeye çağırdı.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar