Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail Mahkemesi, Ulusal Güvenliği Gerekçe Göstererek El Cezire'ye Geçici Yasağı Onayladı

İsrail Mahkemesi, Ulusal Güvenliği Gerekçe Göstererek El Cezire’ye Geçici Yasağı Onayladı

Çarşamba günü bir İsrail mahkemesi, hükümetin İsrail’deki El Cezire operasyonlarına ulusal güvenlik gerekçesiyle uyguladığı 35 günlük yasağı onayladı ve bir bakan yasağı Cumartesi günü sona erdiğinde 45 gün daha uzatmayı umduğunu söyledi.

İsrailli yetkililer, 5 Mayıs’ta El Cezire’nin ofisi olarak kullandığı Kudüs otel odasına baskın düzenledi ve Gazze savaşı süresince operasyonu kapattıklarını söyleyerek yayıncıyı İsrail’e karşı düşmanlıkları teşvik etmekle suçladılar.

El Cezire, suçlamaları gazetecilerini riske atan “tehlikeli ve gülünç bir yalan” olarak reddetti.

Çarşamba günkü mahkeme kararı, 8 Haziran’a kadar 35 günlük yasağı geriye dönük olarak onayladı.

Tel Aviv Bölge Mahkemesi Hakimi Shai Yaniv, kanalı Hamas hedeflerini desteklemekle suçlayarak, Hamas ile yayıncı El Cezire arasında uzun süredir devam eden ve yakın bir ilişki olduğuna dair belirtmediği kanıtların kendisine verildiğini söyledi.

“Savaş zamanında ifade özgürlüğünün özel bir önemi vardır. Ancak, devlet güvenliğine önemli zararlar verildiğinde, ikinci husus önce gelir “diye yazdı.

İsrail’in savaş boyunca haber verdiği Gazze’deki askeri operasyonlarını eleştiren El Cezire, mahkemeye şiddet veya terörizmi kışkırtmadığını ve mahkeme belgelerine göre yasağın orantısız olduğunu söyledi.

Hamas’la ilişki iddiasıyla ilgili olarak, gazetecilerinin hem İsrail hem de Filistin tarafında çok çeşitli gizli kaynakları olduğunu söyledi.

Kanal, İsrail’i Gazze’deki bazı gazetecilerini kasten öldürmekle suçladı. İsrail gazetecileri hedef almadığını söylüyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar