Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİsrail Ordusu, Gazze'den Mısır'a Geçen Hayati Refah'ın Kontrolünü Ele Geçirdi

İsrail Ordusu, Gazze’den Mısır’a Geçen Hayati Refah’ın Kontrolünü Ele Geçirdi

İsrail ordusu Salı günü Gazze ile Mısır arasındaki hayati Refah sınır kapısının kontrolünü ele geçirdi ve bir gece süren hava saldırılarının ardından güney Gazze kasabasına girdi ve ateşkes anlaşması umutları dengede kaldı.

Hamas Pazartesi günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, bir milyondan fazla Gazzeliyi yerleşim bölgesinin güneyine iten savaşa yedi ay kala arabulucuların ateşkes önerisini kabul ettiğini söyledi.

İsrail, şartların taleplerini karşılamadığını ve Refah’ta askeri bir operasyon başlattığını söyledi.

Filistinli sağlık yetkilileri, İsrail tanklarının ve uçaklarının Refah’ta bir gecede birçok bölgeyi ve evi vurduğunu, 20 Filistinliyi öldürdüğünü ve en az dört evi vuran grevlerde birkaçını yaraladığını söyledi.

Gazze Sınır Kapısı Yetkilisi sözcüsü Hisham Edwan, “İsrail işgali, Refah sınır kapısının kapatılmasının ardından Şerit sakinlerini ölüme mahkum etti” dedi. Ayrıca sağlık sisteminin çökmesi nedeniyle kanser hastalarını ölüme mahkum ettiğini de sözlerine ekledi.

İsrail, Refah’ta binlerce Hamas savaşçısını ve potansiyel olarak düzinelerce rehineyi barındırdığını söylediği büyük bir saldırı başlatmakla tehdit ediyor. Refah’ı almadan zafer imkansızdır, diyor.

Refah kapısı kapandı

Gazze sınır idaresi sözcüsü Reuters’e verdiği demeçte, harap olmuş yerleşim bölgesine yardım için önemli bir yol olan Refah geçişinin İsrail tanklarının varlığı nedeniyle kapatıldığını söyledi. İsrail Ordusu Radyosu daha önce kuvvetlerinin orada olduğunu açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, Washington’un henüz görmediğini söylediği Filistinliler için insani bir plan hazırlayana kadar İsrail’e Refah’ta askeri bir kampanya başlatmaması için baskı yapıyor.

İsrail, insanların büyük çoğunluğunun askeri operasyonlar alanından tahliye edildiğini söyledi.

İsrail ordusunun yaklaşık 20 km (12 mil) uzaklıktaki “genişletilmiş insani bölge” olarak adlandırdığı bölgeye taşınması için Arapça metin mesajları, telefon görüşmeleri ve el ilanlarıyla talimat verilen bazı Filistinli aileler, soğuk bahar yağmurunda yuvarlanmaya başladı.

Bazıları çocukları ve eşyalarını eşek arabalarına yığarken, diğerleri çamurlu sokaklarda kamyonetle veya yürüyerek ayrıldı.

Aileler çadırları söküp eşyalarını katlarken Abdullah El Necar, savaşın yedi ay önce başlamasından bu yana dördüncü kez yerinden edildiğini söyledi.

“Şimdi nereye gideceğimizi Tanrı bilir. Henüz karar vermedik.”

Kahire’de ateşkes görüşmeleri

Hamas kısa bir açıklamada, başkanı İsmail Haniye’nin Katar ve Mısırlı arabuluculara grubun ateşkes önerilerini kabul ettiğini bildirdiğini söyledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisi daha sonra ateşkes önerisinin İsrail’in taleplerinin gerisinde kaldığını, ancak İsrail’in anlaşmaya varmak için müzakerecilerle görüşmesi için bir heyet göndereceğini söyledi.

Katar dışişleri bakanlığı, heyetinin İsrail ile Hamas arasındaki dolaylı müzakerelere devam etmek üzere Salı günü Kahire’ye gideceğini söyledi.

Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, savaş kabinesinin Refah’ta bir operasyonun sürdürülmesini onayladığı belirtildi. Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, sosyal medya sitesi X’te Netanyahu’nun Refah’ı bombalayarak ateşkesi tehlikeye attığını söyledi.

Gizli kalmak koşuluyla konuşan İsrailli bir yetkili, Hamas’ın onayladığı teklifin Mısır teklifinin sulandırılmış bir versiyonu olduğunu ve İsrail’in kabul edemeyeceği unsurları içerdiğini söyledi.

İsrailli yetkili, “Bu, İsrail’in anlaşmayı reddeden taraf gibi görünmesini amaçlayan bir hile gibi görünüyor” dedi.

Anlaşma hakkında bilgi veren bir başka yetkili, Hamas’ın İsrail’in 27 Nisan’da önerdiği aşamalı ateşkes ve rehineleri serbest bırakma anlaşmasını, teklifin ana kısımlarını etkilemeyen yalnızca küçük değişikliklerle kabul ettiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, Washington’un Hamas’ın tepkisini önümüzdeki saatlerde müttefikleriyle görüşeceğini ve bir anlaşmanın “kesinlikle başarılabilir” olduğunu söyledi.

Herhangi bir ateşkes, Hamas’ın rehinelerin yaklaşık yarısını serbest bıraktığı Kasım ayında bir hafta süren ateşkesten bu yana savaşta ilk duraklama olacaktı.

O zamandan beri, Hamas’ın çatışmaya kalıcı bir son vereceğine dair bir söz vermeden daha fazla rehineyi serbest bırakmayı reddetmesi ve İsrail’in bunun yalnızca geçici bir duraklamayı tartışacağı konusundaki ısrarı üzerine yeni bir ateşkese varmaya yönelik tüm çabalar sona erdi.

Gazze sağlık yetkililerine göre çatışmada 34.600’den fazla Filistinli öldürüldü. BM, yerleşim bölgesinde kıtlığın yakın olduğunu söyledi.

Savaş, Hamas’ın Ekim ayında İsrail’e saldırmasıyla başladı. İsrail rakamlarına göre, 7 Aralık’ta yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdü ve 133’ü Gazze’de esaret altında kaldığına inanılan 252 kişiyi kaçırdı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar