Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaİzleyin: Sunita Williams, Boeing Starliner Kapsülü Uzay istasyonuna Yanaştığında Bir Jig'e Giriyor

İzleyin: Sunita Williams, Boeing Starliner Kapsülü Uzay istasyonuna Yanaştığında Bir Jig’e Giriyor

ABD uzay ajansı, NASA’nın astronotları Sunita Williams ve Butch Wilmore’u taşıyan Boeing Starliner’ın Cuma günü erken saatlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’na girdiğini söyledi. Starliner, Çarşamba günü Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan kalktıktan sonra saat 1: 34’te (EDT) ISS ile demirlemişti.

NASA’nın görüntüleri, ikisinin Perşembe günü saat 3: 46’da ET’DE (Cuma sabahı IST anlamına gelir) USS’NİN ambar kapısından girdiğini gösterdi. ıss’deki Expedition 71 ekibinin yedi astronotu, Boeing’in yeni kapsülünde uçan ilk astronotlar olan Sunita ve Butch’u karşıladı.

59 yaşındaki Hindistan kökenli astronot Williams, ambardan ıss’ye girdikten sonra bir konsere girdi ve uzay istasyonundaki astronotlara sarıldı.

Uzay aracı, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki Space Launch Complex-41’den 5 Haziran (yerel saatle) saat 10: 52’de United Launch Alliance Atlas V roketiyle fırlatıldı.

Yolda yeni sorunlar ortaya çıktığı için yolculuk zor değildi, ancak NASA astronotları Wilmore ve Williams engelleri aştıktan sonra istasyona güvenli bir şekilde vardılar.

Yerleştirme, Starliner ile istasyonun limanı arasındaki bağlantıyı sağlamak için atılan ek adımlarla gerçekleşti.

Wilmore, “Gökyüzündeki büyük şehre bağlı olmak güzel.”

Starliner ve ISS arasındaki basınç eşitlendi ve ikisi arasındaki kapak saat 3: 46’da et’de açıldı ve mürettebat ISS meslektaşları tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.

“Müziğimiz vardı. Matt dans ediyordu. Harikaydı. Geri dönmek için ne harika bir yer, “dedi Willmore, göreve katılanlara şükranlarını ifade ederek.

Williams, ailesine ve arkadaşlarına teşekkür ederek ve ISS ailesinin bir parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek duygularını yineledi.

Misyonun başarısı, uzay araştırmalarında ve NASA ile özel sektör ortakları arasındaki işbirliğinde yeni bir dönemin habercisidir ve Williams, böyle bir görevdeki ilk kadın olarak tarihe geçmiştir.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar