Cumartesi, Haziran 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlence'Kalki 2898 Ad' İncelemesi: Prabhas-Deepika'nın Filmi Aynı Derecede Heyecan Verici ve Sinir...

‘Kalki 2898 Ad’ İncelemesi: Prabhas-Deepika’nın Filmi Aynı Derecede Heyecan Verici ve Sinir Bozucu

Nag Ashwin tarafından yönetilen Kalki 2898 AD hakkındaki fikriniz, bilim kurgu, aksiyon ve distopik içeriğe olan sevginizin doğrudan bir yansımasıdır. Hollywood elbette bunu onlarca yıldır yapıyor ve Star Wars, DC veya Marvel gibi birçok ‘evreni’ için ultra sadık bir hayran kitlesi topluyor. Hint film endüstrisi ancak son zamanlarda bu arenaya girmeye cesaret etti ve şaşırtıcı olmayan bir şekilde, girişimler ülkenin güney kesiminden Bollywood’dan daha fazla; Tollywood, kuzeydeki meslektaşlarından çok daha deneysel ve yaratıcıdır.

Ancak, büyük girişimler her zaman büyük sinemaya dönüşmez. Bahubali ve RRR şüphesiz paketin liderleridir, ancak diğerleri bazı durumlarda sıradan ve diğerlerinde düpedüz korkunçtur (Adipurush, kimse?).

Peki Kalki 2898 AD bu spektrumda nerede duruyor?

Bunu yazarken, Amitabh Bachchan-Prabhas-Deepika Padukone-Kamal Haasan yıldızı gişede Rs200 crore işaretine çoktan yaklaştı. Açıkçası, incelemelerin ötesine geçen bir film olduğu kanıtlandı. Ancak bazı uygunsuz gerçekler söylenmelidir. İşte başlıyor!

İlk olarak, arsa. Mahabharata savaşı’ndan 6.000 yıl sonra, varlar ve yoklar arasındaki bölünmenin çok keskin olduğu distopik bir gelecekte geçen hikaye, savaş hakkında bir açıklama yapmaya çalışıyor. Dünyanın hayatta kalan en eski şehri olan Kasi’de tüm doğal kaynaklar kurudu ve buradaki insanlar, kötü Yüce Yaskin (Kamal Haasan) tarafından yönetilen temiz hava, su ve lükslere sahip fütüristik bir bölge olan Komplekse gitmeyi hayal ediyor. Kalki’nin MS 2898 dünyasında, rahmine ihtiyacı olan bir deney için Komplekste esir tutulan hamile bir kadın olan ödül avcısı Bhairava (Prabhas), Sumathi (Deepika Padukone), Şambala’nın yol gösterici ışığı Mariam (Shobhana), isyancılar için gizli bir sığınak ve son olarak Ashwatthama (Amitabh Bachchan), Sumathi’nin doğmamış çocuğunu korumaya yemin eden Mahabharata savaşı’ndan hayatta kalan bir karakter.

Kıyamet sonrası bir bilimkurgu filmi olarak tanıtılsa da, Kalki 2898 ad’nin hikayesi, Hindu tanrısı Vishnu’nun Kalki adlı son avatarından büyük ölçüde esinlenmiştir. Yönetmen temelde mitolojiyi bilimle evlendirmeye çalışıyor, bu da Hindu folklorunun ve edebiyatının imge ve hayal gücü açısından zengin olduğu düşünüldüğünde kötü bir fikir değil. Ancak hırs büyük olsa da, infaz açıkça sıkıcı ve ayrıktır.

İlk yarı sabrınızı test eder. Oyuncu kadrosunu ve motivasyonlarını dünya inşa etme ve tanıtma sürecinde, bir izleyici olarak Şambala, Karmaşık ve Kasi olan labirentte kaybolursunuz. Karakterler sebepsiz yere ortaya çıkıyor ve ortaya çıkıyor, en sarsıcı şekilde Disha Patani’nin kesinlikle mantıksız istenmeyen romantik bir ilgi olarak ortaya çıkması. Komedi dizileri (komik zamanlaması olmayan Prabhas’ın yer aldığı), kıkırdama bile uyandırmayan rastgele yerleştirilir. Özel efektler var ama dünyadan hiçbir şey yok ya da bir Marvel gişe rekorları kıran filmde daha önce görmediğiniz bir şey yok. Müzik seçenekleri de tuhaf. İlk bölümdeki bir dövüş dizisinde, ağır sese ve gürültüye dönmeden önce bir Punjabi numarası ve bir opera puanı yerleştirilir.

Neyse ki, film ikinci yarıda temelini buluyor ve tedavi o kadar farklı ki, onu yapan aynı yönetmen ve editör olup olmadığını merak ediyorsunuz. İyiyle kötülük arasındaki son dövüş sahneleri, Prabhas’ın gerçek kimliği ve devam filmi için havucu sarkan bir doruk noktası harika. Bu sahneler filmi gerçekten uluslararası standartlara yükseltiyor ve perçinliyor. Ne yazık ki bu noktaya ulaşmak yorucu bir yolculuk.

Sonra karşılaştırmalar var. Kalki 2898 AD, Hollywood’un bariz ‘ilhamlarından’ muzdariptir ve hayranlar bunu izlerken aslında ‘benzerliği fark et’ oynayabilirler. Pandora’dan ilham alan Hayat Ağacından Saswata Chatterjee’nin karakterindeki biraz Darth Vader’a ve Mad Max Fury’nin kovalamacasına ve Matrix’in Zion benzeri Şambala’sına kadar bu filmde çok fazla Hollywood var.

O zaman işe yarayan şey yıldız gücüdür. Kadro, Hint sinemasının kim olduğu gibi – Prabhas, Amitabh Bachchan, Kamal Haasan, Deepika, Shobana ve Dulquer Salman, Vijaya Deverakonda, Annaben, SS Rajamouli ve Ram Gopal Varma’nın kamera hücreleri (umarım kimseyi kaçırmamışımdır!). Bunların arasında, Büyük B her yerde yükseliyor ve her ortaya çıktığında manzarayı çiğniyor. Büyük Kamal Haasan, bir efsanenin kısa bir rolde bile nasıl bir etki yaratabileceğini gösterir. Deepika çoğunlukla başı dertte olan kızı oynuyor, umarım ikinci bölümde büyüsünü kazanır. Son olarak, bir dizi dayanılmaz filmden sonra Prabhas iyi bir şekilde sunulur. Her zaman etkili değildir ve slow-mo şık çekimler tekrarlanır, ancak hayranları girişinde çığlık atarken, gerçekten önemli mi?

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar