Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporKenya'nın 10 Bin Dünya Rekoru Sahibi Kipruto Altı Yıllık Doping Yasağı Aldı

Kenya’nın 10 Bin Dünya Rekoru Sahibi Kipruto Altı Yıllık Doping Yasağı Aldı

Atletizm Bütünlük Birimi (AIU) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kenya’nın 10 kilometrelik yol yarışı rekoru sahibi Rhonex Kipruto’nun dopingden altı yıl men edildiğini ve dünya notunun iptal edildiğini duyurdu.

Kipruto, aıu’nun disiplin mahkemesinin “Sporcu Biyolojik Pasaportundaki (ABP) usulsüzlüklerin dopingden kaynaklandığına” karar vermesinin ardından 10 Mayıs 2029’a kadar yasaklandı.

Kipruto’nun savunmasını reddeden mahkeme, “abp’deki anormalliklerin nedeninin kan manipülasyonundan kaynaklanma olasılığının daha yüksek olduğu” sonucuna vardı ve “başka makul bir açıklama” yoktu.

24 Yaşındaki çocuk, biyolojik pasaportunda Temmuz 2018’e kadar uzanan usulsüzlüklerin tespit edilmesinin ardından geçen yıl 11 Mayıs’ta geçici olarak uzaklaştırılmıştı.

ABP izleme, sporculardaki biyolojik değişkenleri zaman içinde seçer ve bir uzmanlar panelinin oybirliği durumunda pozitif doping testi yapılmadan yaptırıma izin verir.

Kipruto, Doha’daki 2019 dünya Şampiyonası’nda 10.000 metre bronz madalya aldı.

2020’de Valensiya’da 26 dakika 24 saniyelik 10 kilometrelik rekoru kırdı, ancak 2021’deki Olimpiyatlarda 10.000 metrede hayal kırıklığı yaratan dokuzuncu oldu.

AIU, sporcunun tüm sonuçlarını 2 Eylül 2018 ile 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında iptal etti.

Sonuç olarak, Etiyopyalı Berihu Aregawi, geçen yıl 26 dakika 33 saniyelik saatinin ardından 10 km’nin üzerinde yeni dünya rekoru sahibi olacak.

Kenya’nın dayanıklılık sporcuları, son yıllarda çok sayıda doping vakasının kaynağı olmuştur.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar