Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaKore iki Kısa Menzilli Balistik Füze Ateşledi, Biri Başarısız Oldu

Kore iki Kısa Menzilli Balistik Füze Ateşledi, Biri Başarısız Oldu

Güney Kore ordusu, Pyongyang’ın Güney’deki büyük ortak tatbikatların ardından “ölümcül sonuçlar” konusunda uyarmasından bir gün sonra Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin iki kısa menzilli balistik füze ateşlediğini ancak bir fırlatmanın başarısız olduğunu söyledi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanları, ordunun ilki sabah 5: 05’te (2005 GMT) ve ikincisi yaklaşık 10 dakika sonra olmak üzere iki fırlatma tespit ettiğini söyledi.

“05:05 civarında fırlatılan kısa menzilli balistik füze yaklaşık 600 km uçtu,” dedi ve ikincisinin 120 km yol kat ettiğini de sözlerine ekledi.

JCS sözcüsü Lee Sung-jun, ikinci füzenin uçuşun erken bir aşamasında anormal bir şekilde uçtuğunu belirterek, havada patlamış olsaydı yörüngesinin enkazın Kuzey Kore’ye inebileceğini gösterdiğini de sözlerine ekledi.

JCS yaptığı açıklamada, Seul ordusunun “daha fazla fırlatmaya hazırlık için sürveyansı ve uyanıklığı güçlendirdiğini” söyledi.

Kuzey Kore, Ukrayna’daki savaşında kullanması için Rusya’ya silah tedarik ederek silah kontrol önlemlerini ihlal etmekle suçlanıyor.

Jcs’den Lee, Kuzey’in en son fırlatılmasının Rusya’ya teslim edilmek üzere tasarlanan füzelerin bir testi olup olamayacağı sorulduğunda yorum yapmaktan kaçındı.

Lansman ayrıca Pazar günü Pyongyang’ın Güney Kore, Japonya ve ABD’nin ortak askeri tatbikatlarını kınayarak onlara “Nato’nun Asya versiyonu” adını vermesi ve “ölümcül sonuçlar” uyarısı yapmasının ardından geldi.

Geçen hafta perşembeden cumartesiye düzenlenen üç günlük “Freedom Edge” tatbikatlarında balistik füze ve hava savunmasına hazırlık, denizaltı karşıtı savaş ve savunma amaçlı siber eğitim yer aldı.

Ayrıca Washington’un nükleer enerjili uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’i, Tokyo’nun güdümlü füze avcısı JS Atago’yu ve Seul’ün KF-16 savaş uçağını da içeriyordu.

Pyongyang, her zaman bir istila provası olarak benzer birleşik tatbikatları kınadı, ancak Seul, yıllarca düzenli olarak düzenlenen savunma tatbikatlarının devamı olduklarını söyleyerek en son tatbikatları savundu.

Geçen hafta Kuzey Kore, birden fazla savaş başlığı füzesini başarıyla test ettiğini iddia etti, ancak Güney, fırlatmanın havada bir patlama ile sona erdiğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar