Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeKörfez Egemen Fonları, Küresel Birleşme ve Devralmalarda Daha Büyük Rol Oynamaya Başladı

Körfez Egemen Fonları, Küresel Birleşme ve Devralmalarda Daha Büyük Rol Oynamaya Başladı

BAE’nin üç SWF’Sİ de dahil olmak üzere KİK’TEN gelen egemen varlık fonları, önümüzdeki yıllarda Avrupa ve küresel birleşme ve devralmalarda artan bir rol oynama yolunda ilerliyor.

Kik’ten beş SWF — Abu Dabi Yatırım Otoritesi (Adıa), Mubadala ve ADQ, Suudi Arabistan’dan Kamu Yatırım Fonu (PIF) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) – özellikle denizaşırı Birleşme ve satın almalarda rollerini artırmak isteyen ilk on oyuncu arasında ağır ağırlıklardır. Mergermarket, sermaye yoğun projelere geldiğini söylüyor. Orta Doğu’dan gelen SWF’LER de çevresel, sosyal ve yönetişim konularını giderek daha ciddiye alıyor, bu nedenle enerji dönüşümü izlenmesi gereken bir alan.

Egemen Varlık Fonu Enstitüsü’ne göre, bölgenin en büyük on egemen varlık fonu yaklaşık 4 trilyon doları yönetiyor. Bunlara Adıa (943 milyar dolar), Kuveyt Yatırım Otoritesi (803 milyar dolar), PIF (700 milyar dolar) ve QIA (450 milyar dolar) dahildir.

Mergermarket verilerine göre, Orta Doğu’dan Swf’leri içeren Avrupa anlaşmaları son on yılda takip ediliyor ve pandemi öncesi 2019 yılı, ondan fazla anlaşmada 12 milyar Euro’luk yüksek bir su işaretini temsil ediyor. Anlaşma hacimleri 2022 ve 2023’te 11,9 milyar Euro ile kapandı.

“Orta Doğu’dan gelen egemen varlık fonları, diğer yatırımcılar tarafından yönetilen fonlarda sınırlı ortaklar (LP’LER) olarak uzmanlık geliştirmiştir. Ancak, çoğu son yıllarda yatırım yeteneklerini giderek daha fazla geliştiriyor ”diyor Mergermarket emea’nın kıdemli editörü Rupert Cocke.

“Eğilim devam ederse, SWF’LERİN önümüzdeki yıllarda ve on yıllarda, özellikle sermaye yoğun projeler söz konusu olduğunda, Avrupa ve küresel Birleşme ve Satın Almalarda artan bir rol oynamasını bekleyebiliriz.”

Ropes & Gray’in ortağı ve firmanın alternatif varlık fırsatları grubunun başkanı Isabel Dische, ”Orta Doğu dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki SWF müşterilerimizin çoğunun yatırım programlarını son yıllarda genişlettiğini gördük” diyor.

Global swf’ye göre, dünya çapındaki egemen fonlar, 2023 yılında dünya gsyih’sının yaklaşık yüzde 13’ü olan 85 trilyon dolarlık yönetim altındaki varlıklarda (AUM) 11,2 trilyon dolara sahipti. Bu oran, yatırımcılar giderek daha aktif yatırımcılar haline geldikçe artacaktır.

Onlara göre, Orta Doğu ülkeleri küresel ekonomide kilit oyuncular haline geldi. Fazla fonları, kaynak bakımından zengin ülkelerin ekonomilerini çeşitlendiriyor ve dünya genelinde gelecekteki yatırımlara katkıda bulunuyor. Uzun vadede bu, bölgenin petrole daha az bağımlı hale gelmesine yardımcı olacak ve bu yatırımlardan elde edilen getiriler bölge ekonomileri için alternatif bir gelir kaynağı olacaktır. Uzmanlar, bölgenin SWF’LERİNİN sağlık hizmetleri, altyapı ve devrim niteliğindeki teknolojiler alanına ek olarak sürdürülebilir yatırım konusunda dünya çapında güçlü bir varlık kazanma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar