Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeMena Fintech Sektörü Patlayıcı Büyümeye Hazırlanıyor

Mena Fintech Sektörü Patlayıcı Büyümeye Hazırlanıyor

Bir pazar istihbarat ve danışmanlık firması olan Mordor Intelligence’a göre, küresel FinTech sektörü hızla büyüyor ve 2029 yılına kadar küresel olarak 608 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Verilere göre, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (Mena) bölgesinin FinTech start-up ve risk sermayesi ortamı, 15,5 milyar dolar değerinde 800’den fazla FinTech start-up’ı ile patlama yaşıyor.

Bunların odaklanmasıyla Dubai FinTech Zirvesi Pazartesi günü başladı. DIFC tarafından düzenlenen Zirve, en son yenilikleri ve zorlukları tartışmak ve en son teknolojileri sergilemek için 8.000karar vericiyi, 300’den fazla düşünce liderini ve 200’den fazla katılımcıyı bir araya getiriyor.

Dubai FinTech Zirvesi, bölgedeki ve ötesindeki büyüyen FinTech pazarına bağlanmak ve bunlardan yararlanmak için yeni başlayanlar, yatırımcılar ve endüstri liderleri için bir platform sunuyor.

Dubai Ekonomi Gündemi D33’ün Dubai’yi 2033 yılına kadar dünyanın en büyük dört küresel finans merkezinden biri haline getirme hedefi doğrultusunda, Dubai FinTech Zirvesi, küresel FinTech sektörünü dönüştürmede çok önemli olan sınır ötesi işbirliğini ve yeniliği teşvik etmek için tasarlanmıştır. Etkinlik, ortaya çıkan FinTech trendlerini ve MEASA bölgesindeki finansal ilerlemeyi teşvik etme potansiyellerini keşfetmek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Açılış Dubai FinTech Zirvesi, 1.000 yatırımcının kuzeyi ve 150’den fazla konuşmacı da dahil olmak üzere 90’dan fazla ülkeden 5.000’den fazla C-suite liderini cezbetti. Zirve sırasında küresel finans liderleriyle 20’nin üzerinde mutabakat zaptı imzalandı.

Dubai Birinci Başkan Yardımcısı, BAE Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı ve Dubai Uluslararası Finans Merkezi (DIFC) Başkanı Şeyh Maktum bin Muhammed bin Rashid Al Maktum Pazartesi günü küresel politika yapıcılar ve finans sektörü liderleriyle bir araya geldi..

Şeyh Maktoum’un dahil olduğu etkili karar vericiler arasında Nasdaq’ın Başkanı ve CEO’su Adena T Friedman; Güney Kore’nin Seul Belediye Başkanı Oh Se-Hoon; Julius Baer’in Grup CEO’su Nic Dreckman; ve Revolut’un Kurucusu ve CEO’su Nik Storonsky.

Şeyh Maktum, Dubai’nin hisse senedi piyasalarının toplam hacmini 3 trilyon Aed’ye çıkarma ve sermaye piyasası ekosistemini derinleştirme yönündeki stratejik girişimlerini vurgulayarak, onu dünyanın dört bir yanından yatırımcılar için kilit bir destinasyon haline getirdi. Nasdaq gibi küresel oyuncularla işbirliği, Dubai’nin yatırım büyümesini ilerletme ve finansal hizmetlerde teknoloji yeniliğini teşvik etme yönündeki stratejik çabaları için hayati önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Dubai’nin Nasdaq ile uzun süredir devam eden ortaklığının, finans sektöründe mükemmellik için yeni yollar oluşturmasında ve lider bir uluslararası finans merkezi statüsünü yükseltmesinde onu desteklediğini de sözlerine ekledi.

Friedman, Dubai’nin ilerici yaklaşımını övdü ve Nasdaq’ın sermaye piyasası geliştirme ve düzenleyici yenilik gibi alanlarda işbirliği fırsatlarını keşfetmeye olan ilgisini dile getirdi.

Şeyh Maktum, Dubai’nin varlık yönetimi, yatırım ve finansal teknoloji mükemmelliği için elverişli bir ortam yaratma taahhüdünü dile getirerek, şehrin yüksek net değerli bireyleri, aile ofislerini ve yenilikçi FinTech şirketlerini çekmeye yönelik stratejik girişimlerini vurguladı. Dreckmann ve Storonsky, Dubai’nin son on yıldaki olağanüstü büyümesini küresel bir finans merkezi olarak övdüler ve şirketlerinin bölgedeki varlıklarını genişletmeye ve müşterilerine etkin bir şekilde hizmet verebilmek için Dubai’nin gelişmiş altyapısını ve yatırımcı dostu politikalarını kullanmaya olan ilgilerini dile getirdiler.

Toplantılara DIFC Valisi Essa Kazım, DIFC Otoritesi İcra kurulu Başkanı Arif Amiri ve DIFC İnovasyon Merkezi CEO’su Mohammad Alblooshi katıldı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar