Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeMicrosoft, Google ve Openaı ile Rekabet Etmek için Yeni Aı Modelini Hazırlıyor

Microsoft, Google ve Openaı ile Rekabet Etmek için Yeni Aı Modelini Hazırlıyor

Pazartesi günü bildirilen Bilgilere göre Microsoft, Alfabe’nin Google ve openaı’sındakilerle rekabet edebilecek kadar büyük, şirket içi yeni bir yapay zeka dili modeli eğitiyor.

Raporda, dahili olarak MAI-1 olarak adlandırılan yeni modelin, yakın zamanda işe alınan Google DeepMind kurucu ortağı ve AI startup Inflection’ın eski CEO’su Mustafa Süleyman tarafından denetlendiği ve çabanın farkında olan iki Microsoft çalışanına atıfta bulunulduğu belirtildi.

Modelin kesin amacı henüz belirlenmemiştir ve ne kadar iyi performans gösterdiğine bağlı olacaktır. Raporda, Microsoft’un bu ayın ilerleyen saatlerinde Build geliştirici konferansında yeni modeli önizleyebileceği belirtildi.

Microsoft, Reuters ile iletişime geçtiğinde yorum yapmaktan kaçındı.

Rapora göre MAI-1, Microsoft’un daha önce eğittiği önceki daha küçük, açık kaynaklı modellerden “çok daha büyük” olacak, bu da daha pahalı olacağı anlamına geliyor.

Microsoft geçen ay, uygun maliyetli seçeneklerle daha geniş bir müşteri tabanını cezbetmeye çalıştığı için Phi-3-mini adlı daha küçük bir yapay zeka modeli başlattı.

Şirket, openaı’ye milyarlarca dolar yatırım yaptı ve ChatGPT üreticisinin teknolojisini üretkenlik yazılımı paketine yerleştirdi ve üretken AI yarışında erken bir liderlik yapmasına izin verdi.

Rapora göre Microsoft, modeli geliştirmek için Nvidia’nın grafik işlem birimleriyle donatılmış büyük sunucu kümelerini ve büyük miktarda veriyi bir kenara bırakıyor.

Raporda, MAI-1’in kabaca 500 milyar parametreye sahip olacağı belirtilirken, Openaı’nin GPT-4’ünün bir trilyon parametreye sahip olduğu ve Phı-3 mini’nin 3,8 milyar parametreyi ölçtüğü bildirildi.

Microsoft, Mart ayında Süleyman’ı yeni oluşturulan tüketici yapay zeka biriminin başı olarak seçti ve birkaç Bükülme çalışanı işe aldı.

Raporda, yeni modelin başlangıçtan itibaren eğitim verileri üzerine inşa edilebilmesine rağmen, Bükülmeden taşınmadığı da eklendi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar