Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaModi'nin Hindistan Seçimlerinde Büyük Kazanma İttifakı: Anketler

Modi’nin Hindistan Seçimlerinde Büyük Kazanma İttifakı: Anketler

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğindeki ittifakının Cumartesi günü sona eren genel seçimlerde büyük çoğunluğu kazanacağı tahmin ediliyor, TV çıkış anketleri, çoğu analistin beklediğinden daha iyisini yapacağını öne sürdü.

Çoğu çıkış anketi, iktidardaki Ulusal Demokratik İttifak’ın (NDA), basit çoğunluk için 272’ye ihtiyaç duyulan 543 üyeli parlamentonun alt meclisinde üçte iki çoğunluk kazanabileceğini öngörüyordu. Üçte iki çoğunluk, hükümetin anayasada geniş kapsamlı değişiklikler yapmasına izin verecek.

Beş büyük çıkış anketinin bir özeti, NDA’NIN Pazartesi günü yeniden açıldığında finansal piyasaları artıracak bir sayı olan 353 ila 401 sandalye kazanabileceğini öngördü. NDA, 2019 genel seçimlerinde bjp’nin 303’ünü oluşturduğu 353 sandalye kazandı.

Beş anketten üçü, bjp’nin tek başına 2019’da kazandığı 303 anketten daha fazlasını kazanabileceğini öngördü.

Rahul Gandhi’nin Kongre partisi liderliğindeki muhalefetteki “HİNDİSTAN” ittifakının 125 ila 182 sandalye kazanacağı tahmin ediliyordu.

Anket ajansları tarafından yürütülen çıkış anketleri, sonuçları genellikle yanlış anladıkları için Hindistan’da yamalı bir sicile sahipken, analistler onları geniş ve çeşitli ülkelerde doğru yapmanın zor olduğunu söylüyor.

Oylama bittikten sonraki ilk yorumlarında Modi, çıkış anketlerine atıfta bulunmadan zafer kazandığını iddia etti.

İddiasına dair kanıt sunmadan X’te “Hindistan halkının NDA hükümetini yeniden seçmek için rekor sayıda oy kullandığını güvenle söyleyebilirim” dedi.

“Fırsatçı HİNT İttifakı seçmenlerle bir bağ kuramadı. Onlar kasteist, komünal ve yozlaşmış.”

Seçim öncesi anketler, BJP’NİN seçimde çoğunluğunu kolayca koruyacağını söyledi. Ancak parti, “HİNDİSTAN” ittifakının ruhlu bir kampanyasıyla karşılaştı ve yarışın ne kadar yakın olabileceğine dair bazı şüpheler doğurdu ve birçok siyasi analist, BJP’NİN zafer marjının 2019 taksitinden daha dar veya ona yakın olacağını tahmin etmişti.

Muhalefet çıkış anketlerini reddetti ve yayınlanmadan önce onlara “önek” adını vermişti. Muhalefet partilerinin çoğu, Hindistan’ın ana haber kanallarını Modi lehine önyargılı olmakla suçluyor, kanalları inkar etmekle suçluyor. Ayrıca Hindistan’daki çıkış anketlerinin çoğunlukla bilim dışı olduğunu söylüyorlar.

Kongrenin sosyal medya başkanı Supriya Shrinate, Reuters’in azınlık hissesine sahip olduğu ANİ haber ajansına verdiği demeçte, “Bu bir hükümet çıkış anketi, bu Narendra Modi’nin çıkış anketi” dedi.

“Kaç koltuk kazandığımıza dair bir fikrimiz var, 295’ten az bir koltuk olmayacak” dedi.

ANALİSTLER, BELİRSİZLİĞİN KALKTIĞINI SÖYLÜYOR

“Bu, Pazartesi günü pazarda büyük bir ralliyi tetikleyecek boğalar için koldan bir atış olarak geliyor” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar