Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeMubadala Capital, Brezilya'nın Biyoyakıt Sektörüne 13,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Mubadala Capital, Brezilya’nın Biyoyakıt Sektörüne 13,5 Milyar Dolar Yatırım Yapacak

Abu Dabi’nin egemen varlık fonu’nun yatırım kolu olan Mubadala Capital, önümüzdeki on yıl içinde Brezilya’daki büyük bir biyoyakıt projesine 13,5 milyar dolar yatırım yapmayı taahhüt etti.

Hareket, varlık yönetimi şirketi tarafından Latin Amerika ülkesi için yeni bir borsa oluşturulması da dahil olmak üzere daha geniş bir yatırım planının parçası.

Egemen varlık fonu’ndaki Brezilya stratejisi başkanı Oscar Fahlgren, Financial Times ile yaptığı röportajda, esas olarak gıda dışı bitki maddelerini kullanarak yenilenebilir dizel ve “sürdürülebilir” havacılık gazyağı üretme amiral gemisi planının tüm bütçesini açıkladı. Enerji şirketi Acelen’in büyük ölçekli gelişimi, ilki 2026 yılı sonuna kadar üretime başlayacak olan beş adet 2,7 milyar dolarlık “modül” içerecek.

Her biri, günde 20.000 varil yakıt işleme kapasitesine sahip yeni bir biyorefineriden, ilgili altyapıdan ve girdi mahsulünü yetiştirmek için ekili alanlardan oluşacak.

“Her şey gerçekte tarım olan hammaddeyle ilgili. Ve Brezilya, iklim ve verimli topraklar nedeniyle tarımsal yeterlilik söz konusu olduğunda muhtemelen gezegendeki en iyi konumdaki ülkedir. Brezilya, Abu Dabi’nin petrol için olduğu gibi tarım için de ”dedi.

Girişim ayrıca, Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Bahia eyaletinde 2021’de devlet kontrolündeki Petrobras’tan satın alınan mevcut bir petrol rafinerisinin dönüştürülmesini de içerecek. Fahlgren, beklenen toplam 13,5 milyar dolarlık bir tutarın, beş ila 10 yıllık bir süre boyunca özkaynak ve borç karışımı yoluyla finanse edileceğini söyledi.

“Brezilya’daki yeşil enerji geçiş alanına yatırım yapmak için muazzam bir fırsat görüyorum.” Grup daha önce yalnızca geliştirmenin ilk modülü için tahmini maliyeti açıklamıştı. Mubadala Capital’in biyoenerji oyunu, grubun küresel portföyünün yaklaşık dörtte birini temsil eden ülkedeki 6 milyar dolarlık yatırımlarına dayanacak.

Fahlgren, ”Son 10 artı yıldır Brezilya’ya, çoğu yabancı yatırımcının uzak durduğu bir ortamda çok aktif yatırım yapıyoruz” dedi.

Mubadala ayrıca önümüzdeki yıl Amerika Ticaret Grubu aracılığıyla Brezilya’da bir borsa açmayı planlıyor. “Brezilya çok büyük bir ülke. Sadece bir borsası var. Ve bence bu, bu segmentte faaliyet gösteren oyuncular için en uygun altyapı değil ”dedi Fahlgren.

Egemen varlık fonu’nun varlık yönetimi kolu, holdinglerinin metro hatlarını ve tıp üniversitelerini kapsadığı Latin Amerika’nın en büyük ekonomisine olan bahislerini Burger King markasının yerel sahibinin çoğunluk hissesine yükseltiyor.

“Şu anda Brezilya’daki yatırım ortamı ve gördüğümüz fırsatlar konusunda çok yükselişimiz var. Bugün nispeten olgun olan ve çok uzak olmayan bir gelecekte potansiyel çıkış adayları olabilecek bir dizi varlığımız var “dedi.

Mart ayında Bloomberg, Mubadala Capital’in Latin Amerika portföyünü genişletmek için Outback Steakhouse da dahil olmak üzere Brezilya’da uluslararası gıda franchise’ları satın almak istediğini bildirdi. Raporda, Abu Dabi egemen varlık fonu’nun yatırım kolunun, Latin Amerika’daki ayak izini güçlendirmeye çalıştığı için ülkede kar elde etmek için mücadele eden franchise’lar edinmek istediği belirtildi.

Mubadala Capital kısa süre önce Brezilya’daki Burger King ve Popeyes satış noktalarının işletmecisi olan Zamp’ın kontrolünü devraldı ve birden fazla yabancı gıda franchise’ını tek bir çatı altında birleştirmeyi planlıyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar