Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeNvıdıa, Microsoft'u Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Gölgede Bıraktı

Nvıdıa, Microsoft’u Dünyanın En Değerli Şirketi Olarak Gölgede Bıraktı

Nvıdıa Salı günü dünyanın en değerli şirketi oldu ve üst düzey işlemcileri yapay zeka teknolojisine hakim olma çabasında merkezi bir rol oynadığı için teknoloji ağırlıklı Microsoft’u tahttan indirdi.

Yonga üreticisinin hisseleri yüzde 3,5 artarak 135,58 dolara yükseldi ve iPhone üreticisi Apple’ı geride bırakarak en değerli ikinci şirket haline geldikten sadece birkaç gün sonra piyasa kapitalizasyonunu 3,335 trilyon dolara çıkardı.

Microsoft’un hisseleri yüzde 0,45 düşerken borsa değeri 3,317 trilyon dolardı.

Apple’ın hisseleri yüzde 1’in üzerine çıkarak değerini 3.286 trilyon dolar olarak bıraktı.

Nvıdıa’nın geçtiğimiz yıl piyasa değerindeki çarpıcı artışı, ortaya çıkan yapay zeka teknolojisi konusundaki iyimserliğin yol açtığı Wall Street çılgınlığının simgesi haline geldi.

Nvidia’nın rallisi S & P 500 ve Nasdaq’ı rekor seviyelere çıkarırken, bazı yatırımcılar teknolojiye yapılan harcamalarda yavaşlama belirtileri ortaya çıkarsa yapay zeka konusundaki dizginsiz iyimserliğin buharlaşabileceğinden endişe ediyor.

Interactive Brokers’ın baş pazar stratejisti Steve Sosnick, ”Bu Nvıdıa’nın pazarı; Hepimiz sadece ticaret yapıyoruz” dedi.

LSEG verilerine göre Nvidia, son zamanlarda Apple, Microsoft ve Tesla için her biri yaklaşık 10 milyar dolara kıyasla günlük cirosu ortalama 50 milyar dolar olan Wall Street’te açık ara en çok işlem gören şirket haline geldi. Yonga üreticisi şu anda S & P 500 şirketlerindeki tüm işlemlerin yaklaşık yüzde 16’sını oluşturuyor.

Nvıdıa’nın hisseleri, Microsoft hisselerinde yaklaşık yüzde 19’luk bir artışla karşılaştırıldığında, bu yıl şu ana kadar neredeyse üçe katlandı ve en üst düzey işlemcilerine olan talep arzı geride bıraktı.

Teknoloji devleri Microsoft, Meta Platformlar ve Google’ın sahibi Alphabet, yapay zeka bilgi işlem yeteneklerini geliştirmek ve teknolojiyi ürünlerine ve hizmetlerine eklemek için yarışıyor.

Nvıdıa’nın rakiplerinin tekliflerinden çok daha üstün görülen yapay zeka işlemcileri için doyumsuz bir iştah, onları dar arzda bıraktı ve birçok yatırımcı Nvıdıa’yı yapay zeka gelişiminin artmasından bugüne kadarki en büyük kazanan olarak görüyor.

Bireysel yatırımcılar arasında oldukça değerli hisselerine olan çekiciliğini artıran Nvidia, geçen hafta hisselerini bire 10 bölüştürdü.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar