Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeNvıdıa'nın Ötesinde: Aı'nın Bir Sonraki Atılımını Aramak

Nvıdıa’nın Ötesinde: Aı’nın Bir Sonraki Atılımını Aramak

Birkaç gün boyunca, AI yongası juggernaut Nvidia, dünyanın en büyük şirketi olarak tahtta oturdu, ancak şaşırtıcı başarısının arkasında, yeni girenlerin yapay zeka bonanzasına hak iddia edip edemeyeceklerine dair sorular var. Üretken yapay zekanın geniş dil modellerini eğitmek için tek seçenek olan işlemcileri üreten Nvıdıa, artık Big Tech’in en yeni üyesi ve borsa kalkışı tüm sektörü ayağa kaldırdı. Teknolojinin Wall Street’teki ikinci basamağı bile, Nvıdıa’nın Oracle, Broadcom, HP ve diğerlerinin hisse senedi değerlemelerinin bazen titrek kazançlara rağmen yükseldiğini görmesiyle birlikte üst üste bindi. Şampanya patlamasının ortasında, Silikon Vadisi girişim kapitalistlerinin dikkatini çekmek isteyen girişimlerden yenilik yapmaları isteniyor – ancak AI’nın bir sonraki bölümünün nerede yazılacağına dair net bir gösterge olmadan. Üretken yapay zeka söz konusu olduğunda, Microsoft destekli OpenAI, Google ve Anthropic’in hakim olduğu bir alan olan mevcut model üreticisi olmayan şirketler için tam olarak ne kalacağına dair şüpheler devam ediyor. Çoğu, onlarla kafa kafaya rekabet etmenin aptalca bir iş olabileceği konusunda hemfikirdir. Toronto’daki Çarpışma teknolojisi konferansında teknoloji firması Quiq’in kurucusu ve CEO’su Mike Myer, ”Bu noktada temel bir yapay zeka şirketi kurmak için harika bir fırsat olduğunu sanmıyorum” dedi. Bazıları mevcut büyük modellerin güçlerini kullanan veya taklit eden uygulamalar oluşturmaya çalıştı, ancak bu Silikon Vadisi’nin en büyük oyuncuları tarafından tokatlanıyor. Risk sermayesi uzmanı Vinod Khosla, ”Rahatsız edici bulduğum şey, insanların yeteneklerinde ilerledikçe modeller için can sıkıcı olan uygulamalar ile gerçekten değer katan ve bundan 10 yıl sonra burada olacak uygulamalar arasında ayrım yapmamaları” dedi.

 

Khosla Ventures’ın kurucusu Vinod Khosla, geçen hafta Toronto’daki Enercare Center’daki 2024 Çarpışma teknolojisi konferansı sırasında ana sahnede bir panelde konuşuyor
Sert konuşan Khosla, Openaı’nin en eski yatırımcılarından biridir. Khosla, yazım ve dilbilgisi denetimi uygulamasını ve buna benzer diğerlerini ”Grammarly yetişmeyecek” diye tahmin etti. AI modellerinin sunabileceği şeylerin etrafına yalnızca “ince bir ambalaj” koyan bu şirketlerin mahkum olduğunu söyledi. Khosla, alım için olgunlaşan alanlardan birinin çip tasarımı olduğunu ve yapay zekanın son derece spesifik güçler sağlayan daha özel işlemciler talep ettiğini söyledi. Teknoloji danışmanlığı Thoughtworks’ün CTO’su Rebecca Parsons afp’ye verdiği demeçte, ”Çip geçmişine bakarsanız, çoğunlukla daha genel çiplere odaklandık” dedi. Şirket, Nvıdıa ve Salesforce Ventures’tan fon aldı ve milyarlarca dolar değerinde.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar