Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaÖldürülen Ölümcül Uçuş Türbülansından Sonra 1, Sarsılmış Yolcular Singapur'a Geliyor

Öldürülen Ölümcül Uçuş Türbülansından Sonra 1, Sarsılmış Yolcular Singapur’a Geliyor

Singapore Airlines uçuşundan 140’tan fazla yolcu ve mürettebat, onlarca kişinin yaralanmasına ve bir kişinin ölmesine neden olan ağır türbülansa maruz kaldı ve sonunda Bangkok’a acil iniş yaptıktan sonra Çarşamba sabahı bir yardım uçuşunda Singapur’a ulaştı. Planlanan Londra-Singapur uçuşu Boeing 777-300ER uçak, yolcuları ve mürettebatı kabinin etrafına fırlatan ve bazılarını tavana çarparak türbülansla güçlendirildikten sonra Bangkok’a yönlendirildi. 73 Yaşındaki bir ingiliz yolcu kalp krizi şüphesiyle öldü ve en az 30 kişi yaralandı. “Koridorun karşısındaki insanların tamamen yatay gittiğini, tavana çarptığını ve gerçekten garip pozisyonlarda geri indiğini gördüm. Uçuşta 28 yaşındaki bir öğrenci olan Dzafran Azmir, Singapur’a geldikten sonra Reuters’e verdiği demeçte, “insanlar kafasında büyük yaralar, beyin sarsıntıları gibi” dedi.

 

Uçağın iç kısmındaki fotoğraflar, üst kabin panellerinde, oksijen maskelerinde ve tavandan sarkan panellerde ve etrafa saçılmış bagajlarda çatlaklar olduğunu gösterdi. Bir yolcu, bazı insanların kafalarının koltukların üzerindeki ışıklara çarptığını ve panelleri kırdığını söyledi. Singapore Airlines, sabah 5’ten (2100 GMT) hemen önce Singapur’a ulaşan Bangkok’tan yardım uçuşunda 131 yolcu ve 12 mürettebat aldı. Birçok Avustralyalı, ingiliz ve Singapurlu dahil 211 yolcu ve orijinal uçuşta 18 mürettebat vardı; yaralı el ilanları ve aileleri Bangkok’ta kaldı. Singapur Havayolları CEO’su Goh Choon Phong bir video mesajında, “Singapur Havayolları adına, ölenlerin ailesine ve sevdiklerine en derin başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum” dedi.

 

Singapur Ulaştırma Bakanı Chee Hong Tat, Facebook’tan yaptığı açıklamada, Singapur’un Ulaştırma Güvenliği Soruşturma Bürosu’ndan memurların Salı gecesi Bangkok’a geldiğini söyledi. Olay, 777-300ER uçağını yapan bir ABD şirketi olan Boeing’i içerdiğinden, ABD Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) soruşturmayı desteklemek için akredite bir temsilci ve dört teknik danışman gönderdiğini söyledi. Goh, uçağın ani aşırı türbülansla karşılaştığını ve pilotun daha sonra tıbbi bir acil durum ilan ettiğini ve Bangkok’a yönlendirildiğini söyledi.

 

Uçak takip sağlayıcısı FlightRadar 24, 0749 GMT’DE uçuşun, uçuş izleme verilerine dayanarak “ani bir türbülans olayıyla tutarlı olarak dikey hızda hızlı bir değişiklikle” karşılaştığını söyledi. “O sırada bölgede bazıları şiddetli olan gök gürültülü fırtınalar vardı” dedi. Salı günü hava durumu tahmin servisi AccuWeather, Uçuş 321’in uçuş yolunun yakınında hızla gelişen, patlayıcı gök gürültülü fırtınaların büyük olasılıkla şiddetli türbülansa katkıda bulunduğunu söyledi. Accuweather’ın Kıdemli Tahmin Operasyonları Direktörü Dan DePodwin, “Gelişen gök gürültülü fırtınalar genellikle güçlü yukarı doğru hareketlere, yukarı doğru hareket eden bir hava bölgesine sahiptir, bu da bazen saatte 100 milden fazla hızla yükselir ve pilotların doğrudan uçağın önünde meydana gelirse tepki vermesi için çok az zaman bırakabilir” dedi. Singapore Airlines, ani türbülansın Myanmar’daki Irrawaddy Havzası üzerinde, uçuşa yaklaşık 10 saat kala meydana geldiğini söyledi. “Bengal Körfezi’ndeki büyük gök gürültülü fırtınalar için nadir görülen bir durum değil. Singapur ve Güneydoğu Asya’ya düzenli olarak uçan bir havayolu pilotu, her zaman çarpma şansı vardır “dedi. Pilot, medyayla konuşma yetkisine sahip olmadığı için kimlik tespitini reddetti. Pilot, “İki gün önce Singapur’a giderken gök gürültülü fırtınaların etrafında uçarken pistten yaklaşık 30 mil uzaktaydık” diye ekledi. Türbülansın birçok nedeni vardır, en açık şekilde fırtınaları tetikleyen dengesiz hava düzenleri, ancak bu uçuş, tespit edilmesi zor olan temiz hava türbülansından etkilenmiş olabilir. 20 havayolunda 50.000’den fazla işçiyi temsil eden Uçuş Görevlileri Derneği-cwa’nın uluslararası başkanı Sara Nelson, yolcuların oturduklarında emniyet kemeri takmalarının önemli olduğunu söyledi. Nelson, “Bu bir ölüm kalım meselesi” dedi. 2021 NTSB araştırmasına göre türbülansa bağlı havayolu kazaları en yaygın kaza türüdür. Havayolu şirketi 30 kişinin yaralandığını söylese de Tayland’daki Samitivej Hastanesi 71 yolcuyu tedavi ettiğini söyledi. ABD ajansı, 2009’dan 2018’e kadar türbülansın bildirilen havayolu kazalarının üçte birinden fazlasını oluşturduğunu ve çoğunun bir veya daha fazla ciddi yaralanmaya neden olduğunu, ancak uçakta hasar olmadığını tespit etti. Dünyanın önde gelen havayollarından biri olarak kabul edilen ve endüstrinin çoğu için bir ölçüt olarak görülen Singapur Havayolları, son yıllarda büyük bir olay yaşamamıştır. Kayıplarla sonuçlanan son kazası, Ekim ayında düştüğü Taipei üzerinden Singapur’dan Los Angeles’a yapılan bir uçuştu. 31 Aralık 2000’de Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı’nda gemideki 179 kişiden 83’ü öldü. Singapore Airlines hisseleri, Singapur’daki resmi tatil nedeniyle Çarşamba günü işlem görmedi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar