Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaSporOlimpiyat Ateşi Paris Olimpiyatları Öncesinde Fransa'ya Gelecek

Olimpiyat Ateşi Paris Olimpiyatları Öncesinde Fransa’ya Gelecek

Olimpiyat ateşi, Paris Oyunları için son derece iddialı planların ilk büyük testinde 150.000 kişilik bir kalabalığın önünde Çarşamba günü Fransa’nın Marsilya limanına varacak.

Alevin 19. yüzyıl yüksekliğindeki bir gemiden karaya aktarılması, Fransa anakarası ve ülkenin uzak denizaşırı bölgeleri boyunca 12.000 kilometrelik (7.500 mil) bir meşale rölesinin başlangıcını işaret edecektir.

Organizatörler, sadece 79 gün uzaklıktaki çok sinirli “ikonik” Olimpiyatlarının ilk halka açık gösterisinin, bilet fiyatları ve güvenlikle ilgili devam eden endişelerle ilgili zarar verici bir tartışmanın ardından heyecan yaratmaya yardımcı olacağını umuyorlar.

Baş organizatör Tony Estanguet Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Bu çok uzun zamandır beklediğimiz bir şey” dedi. “İşte burada. Son Maçlardan yüz yıl sonra, Oyunlar eve geliyor.”

Paris açılış töreni 26 Temmuz’da başladığında, şehir 1924 ve 1900’deki önceki baskılardan sonra bir asırdır ilk kez ev sahipliği yapacak.

Fransa, bir Fransız aristokrat Pierre de Coubertin’in MÖ 4. yüzyıla kadar Yunanlıların uyguladığı Oyunlar fikrini yeniden canlandırmasının ardından kendisini modern Olimpiyat hareketinin merkezinde görüyor.

2021’de Tokyo’daki Covıd hit baskısından ve 2016’daki yolsuzluk lekeli Rio de Janeiro versiyonundan sonra, Paris Olimpiyatları bir bütün olarak sportif fantezi için önemli bir an olarak görülüyor.

Alev Çarşamba akşamı Yunanistan’dan 12 günlük bir gezi yapan tarihi bir Fransız ticaret gemisi olan Belem’den teslim edildiğinde halkın heyecanının bir ölçüsü gelecek.

Marsilya belediye başkanı Benoit Payan, alev gelmeden önce yaptığı açıklamada, cesur liman kentinin MÖ 600’de Yunan tüccarlar tarafından nasıl kurulduğunu hatırlatırken, “Aynı zamanda güzel, görkemli, ayık ve erişilebilir yapacağız” dedi.

Limana yaklaşımına 1.000’den fazla tekne daha eşlik edecek ve organizatörler, Olimpiyatlar sırasında yelken etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan yenilenen Marsilya marinasında yaklaşık 150.000 kişinin transferine tanık olmasını bekliyor.

Fransız televizyonunda canlı yayınlanacak gösteriyi havai fişekler ve ücretsiz bir konser tamamlayacak.

Arka planda, ülkenin en yüksek terör alarmında olduğu bir zamanda uygulamaya konan geniş güvenlik planlarının büyük bir testinde güvenlik güçlerinin yaklaşık 6.000 üyesinin görevde olması bekleniyor.

Bölge polis koordinatörü Cedric Esson Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, “Ulusal polisin aynı gün aynı yerde bu kadar çok insanı seferber etmesi tamamen emsalsiz” dedi.

İlk meşale taşıyıcısı olma onuru, dört kez Olimpiyat madalyası kazanan yüzücü Florent Manadou’ya düşecek.

Perşembe günü devam edecek geçit törenine katılması planlanan diğer yıldızlar arasında NBA ödüllü basketbolcu Tony Parker ve futbolcu Didier Drogba’nın yanı sıra yardım ve eğlence figürleri de yer alıyor.

Bir plaj temizleme yardım kuruluşu, Olimpiyat sponsoru Coca-Cola’yı protesto etmek için boykot ederken, Marsilya’nın en ünlü spor oğlu futbol efsanesi Zinedine Zidane’nin rolüne karşı planlanmış bir şey yok.

Meşale, 450’den fazla Fransız kasaba ve şehrinden geçerken ve Mont Saint Michel de dahil olmak üzere düzinelerce turistik mekandan geçerken, son derece sıkı güvenlik sürekli bir özellik olacaktır.

Bir terörle mücadele SWAT ekibi ve drone karşıtı operatörler de dahil olmak üzere, çevresinde kalıcı olarak konumlandırılacak yaklaşık 200 güvenlik gücü bulunuyor.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, aşırı sol gruplar veya Soyu Tükenme İsyanı gibi çevre aktivistleri de dahil olmak üzere protesto riskine atıfta bulundu.

Organizatörler, sporun çoğunun Eyfel Kulesi ve Invalides de dahil olmak üzere ışık Şehri çevresindeki geçici mekanlarda gerçekleşeceği “muhteşem” ve “ikonik” bir Olimpiyat sözü verdiler.

Çok korkulan bir güvenlik korkusunun yokluğunda, açılış töreni, ana stadyumda açılan geçmiş Oyunlardan radikal bir şekilde ayrılarak Seine nehri üzerindeki teknelerde gerçekleşecek.

Tüm büyük altyapı, küresel ekstravaganzanın finansal maliyetini ve karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla inşa edilen yalnızca iki yeni kalıcı spor salonu ile tamamlandı.

Meşale mitingi fikri, Oyunlar boyunca kutsal bir alev yandığında eski Olimpiyatlara geri dönüyor.

Paris Olimpiyatları 26 Temmuz- 11 Ağustos tarihleri arasında, ardından 28 Ağustos- 8 Eylül tarihleri arasında Paralimpik Oyunları düzenlenecek.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar