Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceOlimpiyatlara Bağlı Safiye, Emirlik Kızlarına Ayak İzlerini Takip Etmeleri için ilham Vermek...

Olimpiyatlara Bağlı Safiye, Emirlik Kızlarına Ayak İzlerini Takip Etmeleri için ilham Vermek İstiyor

Geçen yıl bir Kasım sabahı Safiya Al Sayegh, Abu Dabi’deki bir ödül törenine katıldıktan sonra Dubai’ye dönerken herhangi bir sürpriz beklemiyordu. BAE’Yİ Dünya Bisiklet Şampiyonası’nda zaten temsil etmiş olan 22 yaşındaki, profesyonel bir binici olarak kariyerinin nasıl ilerlediğinden memnundu.

Telefonu çaldığında hala direksiyonun arkasındaydı. BAE Bisiklet Federasyonu Başkanı, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na (26 Temmuz- 11 Ağustos) katılmaya hak kazandığı haberini vermesi için onu aradı.

“Çok duygusal bir andı. Ben ve annem, ikimiz de arabada gözyaşları içindeydik. Sonra babam beni telefonla aradı ve çok mutluydu, ”diye hatırladı Safiya.

Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan ilk Emirlik kadın bisikletçisi olarak tarihe geçen Safiya’nın sevinç gözyaşları olmasına şaşmamalı.

Profesyonel kadın karayolu yarış takımı BAE Takımı adq’ya giden Safiya, bu ayın başlarında Dubai Üniversitesi’nden grafik tasarım bölümünden mezun oldu.

Yükselen yıldız, City Times ile yaptığı özel röportajda, bisiklet kariyerini ve çalışmalarını dengelemek ve genç Emirlik sporcularının gelişiminde aile desteğinin önemini anlattı. Röportajdan alıntılar:

Çok küçük yaşlardan itibaren spora girdiniz, bisiklete aşık olmadan önce farklı sporlar yaptınız. Ailenizde her zaman bir spor ortamı buldunuz mu?

Sportif bir aileden geliyorum, ailemde babam (Muhtar Al Sayegh) olan eski bir profesyonel futbolcuya sahip olduğum için çok mutluyum. Babam Gençlik Dünya Kupası’nda BAE için oynadı. Sporcu olarak beni destekledi ama aynı zamanda akademisyenlerim, notlarım için de biraz endişeliydi. Ama onu hem sporu hem de okulu yönetebileceğime ikna ettim. Aslında sporun hayatta yaptığınız her şeye daha iyi odaklanmanıza yardımcı olduğunu, konsantrasyon seviyenizi artırdığını fark ettim. Bana olan buydu, notlarım düzeldi ve sporda da iyiydim. Bu yüzden ona ikisini de yapabileceğimi gösterebildiğim için çok mutluydum.

Yakın tarihli bir panel tartışmasında, Paris Oyunlarına geldiğinizde en küçük kız kardeşinizin Olimpiyatlar hakkında hiçbir fikri olmadığını söylemiştiniz. Ama şimdi muhtemelen ülkedeki daha fazla genç kız Olimpiyatları ve gelecekte nasıl Olimpiyatçı olunacağını merak ediyor olacaktı. Trend belirleyici olmak için güzel bir fırsatınız var …

Bu büyük bir sorumluluk çünkü insanlar sizin her adımınızı takip ediyor olacaklar, bunu eleştirebilirler, destekleyebilirler. Her iki tarafın da var, ama sonra destek seni devam ettiriyor. Bir iz bırakabilmek inanılmaz ve umarım daha fazla kız benim izimi takip etmek için ilham alır. Elit sporcu olmasalar bile, umarım daha fazla kız hayatlarında daha aktif olur, bu yüzden tutkularının peşinden giderler, hayattaki hayallerinin peşinden gidebilirler. Bazen kadınlar olarak kendimizi daha çok eleştirme eğilimindeyiz, kendimizden şüphe ediyoruz ve aslında yıllardır kendimden şüphe ediyorum, insanlar beni motive etmeden önce kendimi gerçekten nasıl motive edeceğimi öğrenmeye çalışıyorum çünkü insanların bana yeteneklerime güvendiğimden daha fazla güvendiği anlar oldu. Bu yüzden kadınlar arasında teşvik etmeyi sevdiğim şey tutkunuzu takip etmek, hayallerinizi takip etmek ve yeteneklerinize inanmak.

Bir yol bisikletçisi olarak yeteneğinizi zaten kanıtladınız. Ancak Paris Oyunları’nda 158 km’lik yorucu bir yol yarışı olacak. Amacın ne?

Amaç kesinlikle yarışı tamamlamak. Çok acımasız bir yarış olacak ve Paris’te yarışacağım diğer biniciler kadar yarış yapmadım. Ama onlarla birlikte olmak benim için bir başarı. Bu konuda durmak istemiyorum çünkü bae’yi mümkün olan en iyi şekilde temsil etmek istiyorum.

Kariyerinizde en büyük rolü oynayan annenizdi. Hatta babanı sana profesyonel bir sporcu olma fırsatı vermesi için ikna etti. Emirlik’teki diğer birkaç genç sporcuyla da konuştuk ve hepsi onları spor yapmaya teşvik edenlerin anneleri olduğunu söylüyor. Bu ülkedeki annelerin ileri görüşlü neslinden çok şey anlatıyor …

Bu desteği almak kesinlikle bir lütuf. Ülkedeki diğer birçok kızın da ailelerinden destek aldığını görmek güzel. Gittikçe daha fazla annenin kızlarını hayallerinin peşinden koşmaya, daha aktif olmaya zorladığını gösteriyor. Muhtemelen şu anda ülkedeki profesyonel kadın sporcu sayısında bir artış görmemizin nedeni budur. Kesinlikle, geldiğimiz toplumun dezavantajları var, ama dezavantajları olsa bile zorlamaya devam etmeliyiz. Tutkuyu (spora) o kadar çok teşvik etmeyi seviyorum ki, aksilikleriniz olsa bile, size inanmayan insanlarınız olduğunda, hayalinize ulaşmanın her zaman bir yolunu bulabilirsiniz. senin. Ve çoğu zaman, şimdi sizi takip eden insanların aslında başlangıçta sizi desteklemeyen insanlarla aynı insanlar olduğunu göreceksiniz. Yani, evet, bir yandan çok destekleyici aileleriniz var, diğer yandan çok destekleyici olmayan aileleriniz var. Ancak destekleyen bir aileye sahip olmak, uçmak ve büyümek için bir yardım ve itici güçtür.

ailen hakkında konuştun. Ama hikayeleri sınırları zorlamanız için size ilham veren sporcular var mı?

Eskiden okulda yüzücüydüm, bu yüzden büyük bir Michael Phelps hayranıydım. Röportajlarının çoğunu okudum. Ondan öğrendiğim şey zirveye ulaşmanın kolay olmadığı ama orada kalmanın daha da zor olduğu. Performansınızı korumanız gerekir çünkü rakipleriniz her zaman sizi geliştirmeye ve yenmeye çalışır. Onun hikayesi, sporunuza bağlı kalmak ve her gün oyununuz üzerinde çok çalışmak için bir ilham kaynağıdır. Yusuf Mirza hayatımdaki diğer büyük ilham kaynağı O ilk profesyonel Emirlik bisikletçisi, aslında profesyonel olmayı hayal etmemi sağladı. BAE milli takımı için bisikletçi olarak ilk yılım olan 2016’da Rio’daki Olimpiyat Oyunları’na girdi. Bu yüzden aynı yıl Olimpiyatlara katılmaya hak kazanması bana Olimpiyatları hayal etmem için ilham verdi. Bugün bu hayali gerçekleştirebildiğim için çok mutlu ve gururluyum. O zaman Marta Bastianelli benim kadın rol modelim. Profesyonel takımımız BAE Takımı Adq’da bir biniciydi. Her şeyi başardı, ayrıca Dünya Şampiyonasını kazandı (2007’de). Sonra anne olduktan sonra (2014’te) Avrupa Şampiyonasını ve İtalya Şampiyonasını kazandı. Kızını doğurduktan sonra hala kazandığını görmek çok ilham vericiydi. Geçen yıl emekli olana kadar en üst düzeyde yarışıyordu. Bu yüzden kadın olsanız ve bir aileye sahip olmak isteseniz bile yine de spora geri dönüp başarılı olabileceğiniz anlamında büyük bir ilham kaynağı. Birkaç yıl boyunca onun takım arkadaşı olmak ve yolculuğundan ilham almak benim için nimetti.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar