Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceOtomatik İnceleme: 2024 Nissan Patrol Süper Safari Al Ostoura Sürümü

Otomatik İnceleme: 2024 Nissan Patrol Süper Safari Al Ostoura Sürümü

Geçmişten gelen bir patlama gibi, spor araçlarının (SUV’lar) en değerli oyuncular (MVP’LER) olduğu ve pazarın geçitlerle dolu olmadığı bir zamandan Nissan Patrol Super Safari geliyor. Genellikle “VTC” olarak anılan Süper Safari, 1997’den 2010’a kadar üretilen 5. nesil Y61 Nissan Patrol’e dayanıyor. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerindeki kalıcı müşteri talebi, 2016 yılında yeniden canlanmasına neden oldu ve o zamandan beri üretimde. Arapça’da ‘Efsaneye’ dönüşen ‘Al Ostoura’ baskısının direksiyonuna geçme fırsatımız oldu, bu efsanevi araca saygı gösteren gcc’ye özel bir varyant ve işte düşüncelerimiz… İlk olarak, Nissan, “Eğer kırılmadıysa, tamir etmeyin” sözüne bağlı kalarak doğru görünüme kavuştu. Bu, yumuşatılmış kenarları olan iki kutu profilli, yüksek sürüşlü bir SUV – 00’ların araçlarının gerçek bir hatırası.Tüm SUV’LARIN olması gerektiği gibi çöle aitmiş gibi görünüyor ve on yıllar sonra bile oranları zarif kaldı. Ve bazı zevkli modlar sayesinde daha da sportif bir görünüm elde edildi. Bu modifikasyonlardan bazıları çift tonlu boya işini (zıt tavan ve çamurluklarla), gövde şeritlerini, 17 inç alaşımları ve düzgün bir arka spoyleri içerir. Devriye ss’si, yol yasal olan bir müze eseri olarak adlandırdığım şeydir … ve bunun için onu seviyorum.

Eski okul havası

Kabin ayrıca çoğunlukla dokunulmamıştı, tasarlandığı zamanların bir işareti olan genel tasarımla uyumlu olması gerekmeyen büyük plastik parçalar ve süslemelerle kesinlikle eskiye yakın görünüyordu. Basılı ahşap kaplamalı eski tarz dört kollu bir direksiyon simidine ve ağrılı bir başparmak gibi dışarı çıkan güçlendirilmiş sekiz inçlik bir bilgi-eğlence sistemine sahiptir. Hatta arzulanan fiziksel el freni ve analog enstrümantasyona bile sahip. Ve son olarak, ten rengi deri koltuklar rahat olmanın yanı sıra harika bir görsel çekicilik katıyor. Genel olarak, iç kısımlar yaşlandı, ama büyüleyici. Mekansal olarak, tüm yolcular için iyi bir oturma duruşu ve onu tamamen işlevsel bir aile aracı haline getiren kullanılabilir bir üçüncü sıra ile konfor gereksinimlerini karşılar. Eski okul yolculuğu eski okul gücüyle çalışır. Hala Valf Zamanlama Kontrolüne sahip ünlü 4.8 litrelik sıralı 6 silindirli motorla çalışıyor (VTC adını nereden alıyor). Tepe çıkışı, görünüşte sağlıklı bir 280 beygir gücünde ve 451 Nm torkta derecelendirilir ve bu daha sonra 5 vitesli otomatik ile çarpılır.

 

Yavaş marş

Tahrik söz konusu olduğunda, sert gerçek şu ki, bu Devriye şimdiye kadar test ettiğimiz en yavaş araçlar arasında yer alıyor ve senedi yaklaşık 11 saniyede 100 km / s hıza ulaşıyor. Devirlerde daha yüksek bir güç var, ancak bu bile kısa ömürlü. Sonra bir gemiyi yönetiyormuş gibi hissettiren elektronik hidrolik direksiyon var. Çalışması bağlantısız ve hantal hissediyor. İnan bana, bunda üç sayılık dönüşler yapmak istemezsin. Kapak tarafında, bu gövde üstü SUV iyi bir sürüşe sahip ve havalandırmalı disk frenler, iyi bir zamanda iyi bir hızı parçalayacak kadar güçlü. Bu engellerle, astımlı güç dağıtımı ve belirsiz yönlendirmeyle bile, hareket etme şekliyle ilgili sizi hiçbir şey için durmayacakmış gibi hissettiren bir şey var. Yoldan çekin ve sizi dışarı çıkarana kadar o kumu sürmeye devam edecek ve “Neden olmasın?”. Yerden yüksekliği iyi. Ön ve arkada 37 ve 31 derecelik yaklaşma ve kalkış açıları övgüye değer ve ardından düşük oranlı dişli ve arka diferansiyel kilidi ile birlikte gelen güvenilir 4×4 sistemi var. Şüphen var mı? Süper Safari’yi satın alan ve hayatlarını kum tepelerinde yaşayan birçok kişiye sorun. Yine de bu empatik güç eksikliği, Büyük Kırmızı gibi aşırı eğimlere tırmanma yeteneklerinden şüphe etmemi sağlıyor. Ancak tuner arkadaşlarının küçük bir yardımı ile Patrol SS, sizi İnstagram için değerli yerlere götürmeyi vaat ediyor. Bu kadar değerli olmayan anlar için elektrikle çalışan bir vinç ve engelli araçları çekmek için bir arka iğne kancası da mevcuttur. Yaşlanan mekanik özelliklere sahip (altıncı vitesi olmayan) büyük bir araç olmanın varsayılan olarak bir gaz yutucu olduğunu unutmayın. Ortalama olarak kasvetli bir 16l / 100km geri döndü. Beş kapılı varyantın menzile yardımcı olması için 95 litrelik kapasiteye 40 litre daha ekleyen bir alt tankı var.

 

Yaz testi

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar