Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceOyun İçeriği Yaratıcıları Dubai Esports ve Oyunlar Festivali için Bir Araya Geliyor

Oyun İçeriği Yaratıcıları Dubai Esports ve Oyunlar Festivali için Bir Araya Geliyor

Dubai, her yıl kendisini oyun için küresel bir merkez olarak kurmaya bir adım daha yaklaşıyor. Tutarlı hükümet girişimleriyle şehir, yıl boyunca çeşitli oyun ve eSpor festivallerine ev sahipliği yapıyor. Şimdi üçüncü baskısında Dubai eSports ve Oyunlar Festivali düzenleniyor. Bu sadece oyunlarla ilgili değil; oyun oynamayı ve yeni fikirleri seven insanları bir araya getirmekle ilgili. Dubai’nin her yerinde 5 Mayıs’a kadar sürecek olan video oyunu meraklıları, oyunlarda sırada ne olduğunu görebilir, yeni arkadaşlarla tanışabilir ve eSpor sahnesinin tadını çıkarabilir. Bu yılki festival şimdiye kadarki en büyüğü. Eğitim zorluklarından ve kariyer görüşmelerinden atölye çalışmalarına ve çok daha fazlasına kadar şehrin her yerinde yapılacak birçok turnuva ve yapılacak şey var.

 

BAE merkezli bir içerik oluşturucu olan Basharkk’ın YouTube’da 1,8 milyon abonesi var
Ancak nihai oyun etkinliği 3-5 Mayıs tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleşiyor. Gameexpo’da, oyun kozmosunda fırtınalı bir yolculuğa çıkın. Bu, genç ve yaşlı oyuncuların rekabet dünyasına ilk adımlarını atabilecekleri bir oyun lezzetleri karnavalı. Oyuncular Bölgesi, Gelecek Bölgesi, Retro Bölgesi ve daha fazlası gibi çeşitli bölgelerde destansı bir maceraya atılmaya hazırlanın. En yeni oyun harikalarını keşfedin, klasik oyunların büyüsünü yeniden yaşayın ve heyecan verici cosplay yarışmalarında kendinizi en sevdiğiniz oyun simgeleri olarak gösterin. Ve 4 ve 5 Mayıs’ta Play Beyond’un destansı gösterilerinde oyun efsaneleri çarpışırken tek bir ritmi kaçırmayın. Ancak korkmayın, çünkü açlık grevinde, arayış ruhunuza yakıt ikmali yapmak için nefis lezzetlerden oluşan bir ziyafetin beklediği Yiyecek ve içecek bölgesinde teselli arayın. eSpor ve Oyun Stratejisi Direktörü Muna Al Falasi, üç yıl önce başlatılan festivalin Dubai hükümetinin oyun endüstrisine himaye verme yetkisi olduğunu söyledi. “Dubai’yi küresel bir oyun merkezi olarak konumlandırmak için yapıldı.” Oyunların mobil cihazlarda, oyun konsollarında ve PC’lerde yaygın olarak bulunmasıyla video oyunlarına erişilebilirlik ancak daha kolay hale geldi. “Oyun hayatımızda eğlenceye her zaman değer kattı, ancak şimdi cep telefonlarındaki kullanılabilirliği nedeniyle daha önemli hale geldi ve eskisinden çok daha fazla patlama yaşıyor” diye ekledi.

 

Muna, bu girişimlerin geçen yıl “Dubai Oyun Programı 2023” ü başlatan Şeyh Hamdan’ın vizyonuyla nasıl uyumlu olduğunu da ekliyor. Bu program ışığında yeni bir Oyun Vizesinin devreye girdiğini ve yakında açıklanacağını söyleyen Muna, “Oyun şirketlerine Oyun Vizesi verilecek, bu pazarda kalmalarını kolaylaştırmaya çalışacağız, onlar için işleri kolaylaştıracağız ve bu da bu sektöre yatırım getirecek bu bölgenin.” Muna’nın bahsettiği bir başka girişim de, kendilerini Call of Duty ve Fortnite gibi başarılı oyun başlıklarının arkasındaki küresel yayıncılarla uyumlu hale getirmektir. Bununla birlikte, gameexpo’daki ziyaretçiler yukarıda belirtilen oyunlarda Dubai’yi içeren özel bir Yaratıcı modu deneyebilirler.

 

BAE'nin sim-yarış şampiyonu Sultan Halife Muhammed
BAE, oyun içeriği oluşturucularında büyük bir artış gördü. Gameexpo’da yer alacak yaratıcılardan bazıları, özel bir önizlemeden sonra yaklaşan etkinlik hakkındaki düşüncelerini paylaştı. YouTube’da 1,8 milyon abonesi olan BAE merkezli bir içerik oluşturucu olan Basharkk, “Bu yılki sürüm geçen yıla göre çok daha büyük” dedi. “Dubai oyun oynamak için gerçekten önemli ve uzun yıllardan beri sürekli etkinlikler yapıyorlar ve her yıl daha iyi hale geliyorlar. Dubai’de bir oyun içeriği yaratıcısı olarak bulunduğum için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum.” İnstagram üzerinden bir başka oyun içeriği yaratıcısı olan Saqer Jassim Ahmed Abdulla Al Qassem, çoğunlukla EAFC 24 ve eSports gibi futbol oyunlarına odaklanıyor. “Burada Dubai’de olmaktan, ülkedeki esporların inanılmaz evrimini görmekten çok mutluyuz. Sadece daha büyük ve daha iyi hale geliyor.”

 

Fortnite ve Minecraft gibi oyunların Orta Doğu’da büyük bir oyuncu tabanı var. BAE merkezli içerik oluşturuculardan biri olan Hamzawi, YouTube kanalında düzenli olarak Fortnite ve Minecraft’ta videolar paylaşıyor. Kısa süre önce Dubai’ye taşındı ve şehirde video oyuncuları için birçok fırsat olduğunu keşfetti. Hamzawi’nin Gameexpo’ya ilk gelişi ve şehrin video oyunları ve eSpor açısından nasıl ilerlediğine hayran kaldı. BAE’nin sim yarış şampiyonu Sultan Halife MUhammed de gameexpo’da hazır bulundu. Geçen yıl sim yarışlarında dünyada 21. sırada yer aldı. Amacı sim yarışından gerçek hayattaki yarışa geçmektir. “Sim yarışından gerçek hayattaki yarışa geçiş yapan ilk BAE vatandaşı ve ilk Arap olmak istiyorum.”

 

UAE's sim-racing champion Sultan Khalifa Mohammed
Dubai eSports ve Oyun Festivali hakkında konuşurken, “Bu yıl çok daha büyük, daha iyi hale getirmek için steroid eklediklerini söyleyebilirsin. Özellikle Şeyh Hamdan’ın açıklamasından sonra, ülkeyi oyun oynamak için küresel bir merkez haline getirmeye doğru ittiğimiz için BAE’de bu iyi bir şey.” “Önümüzdeki 5-10 yıl boyunca yoldayız, bundan sonra biri oyundan bahsederse Dubai’yi düşünecekler” diye ekledi.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar