Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiPakistan Maliye Bakanlığı, Imf ve İslamabad'ın Yeni Bir Kredi için Görüşmelere Başladığını...

Pakistan Maliye Bakanlığı, Imf ve İslamabad’ın Yeni Bir Kredi için Görüşmelere Başladığını Söyledi

Pakistan Maliye bakanlığından Pazartesi günü yapılan açıklamada, Uluslararası Para Fonu (IMF) misyonunun İslamabad ile yeni bir kredi programı hakkında görüşmeler başlattığı belirtildi.

Misyon şefi Nathan Porter, “fonla daha fazla etkileşim konusundaki tartışmaları başlatmak” için Pakistan Maliye Bakanı Muhammed Aurangzeb ile bir araya geldi.

Bakanlık, Aurangzeb ‘in ekibe bekleme düzenlemesi boyunca makroekonomik göstergelerdeki gelişmeler hakkında bilgi verdiğini ve hükümetin reform gündemini sürdürme ve genişletme taahhüdünün altını çizdiğini söyledi.

Pakistan’ın en az 6 milyar dolar araması ve Dayanıklılık ve Sürdürülebilirlik Vakfı kapsamındaki Fondan ek finansman talep etmesi muhtemel.

Görüşmeler öncesinde IMF, Pakistan ekonomisi için aşağı yönlü risklerin son derece yüksek kaldığı konusunda uyardı.

IMF ekibi, İslamabad’ın gelecek mali yıl için 1 Temmuz’da başlayacak olan yıllık bütçe oluşturma süreci öncesinde ziyarette bulunuyor.

Pakistan geçen ay 3 milyar dolarlık kısa vadeli bir programı tamamladı ve bu da egemen temerrüdü önlemeye yardımcı oldu.

İslamabad, yeni ve uzun vadeli bir programa duyulan ihtiyacı vurguladı.

Güney Asya ülkesinin 350 milyar dolarlık ekonomisi, bekleme düzenlemesini tamamladıktan sonra istikrara kavuştu ve enflasyon Nisan ayında% 17 civarındaydı ve geçen Mayıs ayında% 38’lik rekor seviyeye ulaştı.

Halen yüksek bir mali eksiklikle karşı karşıya. Dış hesap açığını ithalat kontrolleri yoluyla ancak durgun büyüme pahasına yönetmiştir.

GSYİH büyümesinin 30 Haziran’da sona eren bu yıl geçen yılki negatif büyümeye kıyasla yüzde 2 civarında olması bekleniyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar