Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEkonomiPakistan Merkez Bankası Faizleri Düşürdü

Pakistan Merkez Bankası Faizleri Düşürdü

Pakistan merkez bankası, perakende enflasyonundaki keskin düşüşün ortasında büyümeyi artırma çabasında yaklaşık dört yıl içinde ilk faiz indirimini işaret ederek, beklenen bir hareketle Pazartesi günü kilit faiz oranını 150 baz puan düşürdü.

Kilit oranı yüzde 20,5’e düşürme kararı, Pakistan’ın yıllık bütçesinden iki gün önce ve verilerin enflasyonun Mayıs ayında 30 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 11,8’e gerilediğini göstermesinden bir hafta sonra geldi.

Aynı zamanda Pakistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerinin de önüne geçiyor.

Pakistan, bölgedeki en yavaş hızla büyüyen bir ekonominin temerrüdünü önlemek için 6 milyar ila 8 milyar dolar arasında olduğu tahmin edilen bir kredi için IMF ile görüşüyor.

Gelecek yılın büyüme hedefinin bu yılki yüzde 2’ye ve geçen yılki ekonomik daralmaya göre yüzde 3,6 ile daha yüksek olması bekleniyor.

“(İ) uzlaşmacı bir politika duruşundan (yüzde 12 veya daha düşük) hala çok uzak olduğumuz için (kesintinin) IMF ile ilgili bir sorun olduğunu görmüyoruz. (İ) bir IMF programı alırsak yılın ikinci yarısında (yüzde 4-5) agresif faiz indirimleri öngöreceğiz,” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar