Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaPandemi Antlaşması Görüşmeleri Kararlaştırılan Metin Olmadan Sona Eriyor, Tartışma için Bir Sonraki...

Pandemi Antlaşması Görüşmeleri Kararlaştırılan Metin Olmadan Sona Eriyor, Tartışma için Bir Sonraki Adım

Sürece yakın kaynaklar Cuma günü yaptığı açıklamada, gelecekteki salgınlarla mücadeleye yardımcı olacak küresel bir anlaşma hazırlama görüşmelerinin taslak bir anlaşma olmadan sona erdiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 194 üye ülkesinden müzakereciler, yasal olarak bağlayıcı metni bu ayın sonunda Dünya Sağlık Meclisi’nde kabul etmek amacıyla Cuma günü sonuna kadar nihai bir anlaşma taslağı hazırlamayı umuyorlardı.

Ancak bir yetkili, öğle yemeğinde metin üzerinde görüşmeyi bıraktıklarını ve bunun yerine, önümüzdeki birkaç hafta, aylar hatta yıllar içinde antlaşma üzerinde çalışmaya en iyi nasıl devam edeceklerini bulmaya geçtiklerini söyledi.

Belgenin amacı, pandemilerle başa çıkmaya ilişkin mevcut kurallarda yapılan bir dizi güncellemenin yanı sıra, COVID-19 salgını milyonlarca insanı öldürdükten sonra dünyanın yeni patojenlere karşı savunmasını güçlendirmektir.

Ancak uzmanlar, müzakere süreci boyunca, özellikle eşitlik konusunda derin anlaşmazlıklar yaşandığını ve bir anlaşmaya varmanın zaman çizelgesinin her zaman iddialı olduğunu söyledi. Yaygın olarak antlaşma olarak bilinen anlaşma, bazı ülkelerde de siyasallaştı.

Aşı paylaşımı

Bir “patojen erişim ve fayda sistemi” ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere anlaşmanın en tartışmalı unsurlarından bazıları, bundan iki yıl sonra bir son tarihle daha sonraki tartışmalar için geri çekildi. Sistem, yeni virüsler veya suşlar gibi pandemi potansiyeli olan materyallerin paylaşımını kodlamayı ve bunun sonucunda geliştirilen aşı, ilaç ve testlerden tüm ülkelerin adil bir şekilde yararlanmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Mevcut taslak antlaşma, ilaç üreticilerinden bu tür kalemlerin% 10’unu dsö’ye bağışlamak üzere ayırmalarını ve ajansın sağlık acil durumları sırasında yoksul ülkelerde dağıtmak üzere uygun fiyatlarla satın almaları için% 10’unu ayırmalarını isteyen bir maddeyi içeriyor.

İngiltere’nin Telegraph gazetesinde bu hafta başlarında yayınlanan bir raporda, İNGİLTERE’NİN ülkenin aşılarının beşte birini vermeye zorlayacağını söylediği bir anlaşmayı imzalamayacağı belirtildi.

Görüşmelere katılan bir yetkili, çoğu ülkenin aşıya daha adil erişim taahhüdünü desteklemesine rağmen, sabit bir yüzdesinin kesinleşmediğini söyledi.

Pandemik influenzayı yöneten mevcut bir anlaşmada, aşıların uygun fiyatlarla satılması veya dsö’ye bağışlanması ile ilgili bir madde de bulunmaktadır. Üreticilerle görüşmede esneklik sağlamak için her iki seçenek için de% 5 ile% 20 arasında izin verir.

Bu çerçeve, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ineklerde ve diğer hayvanlar ve kuşlar arasında tespit edildikten sonra alarm veren H5N1 kuş gribi suşunun insanlar arasında kolayca bulaşabilir hale gelmesi durumunda devreye girecek olan şeydir.

DSÖ şu anda bu tehdidi insandan insana yayıldığına dair hiçbir kanıt olmadığı kadar düşük değerlendiriyor.

Dış uzmanlar, pandemi anlaşması için siyasi ivmeyi kaybetmenin, özellikle birçok ülke için bir seçim yılında uzun gecikmeler olması durumunda bir risk olduğunu söyledi. Ama yine de anlaşma için savaşmaya değer olduğunu söylediler.

İhmal Edilen Hastalıklar için İlaçlar Girişimi’nin (DNDı) politika savunuculuğu direktörü Michelle Childs, “Masada mesafeye giderlerse fark yaratabilecek öneriler var” dedi.

Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi’nde küresel bir sağlık hukuku uzmanı olan Alexandra Phelan, “Toplu küresel sağlık ve güvenliğimiz, anlaşma başarısız olursa sürecin hiç başlamamasından daha savunmasız olabilir” dedi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar