Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Paranın Üstünde Güvenlik': BAE Okulları Ebeveynleri Yasadışı Ulaşım Hizmetlerini Kullanmamaya Çağırıyor

‘Paranın Üstünde Güvenlik’: BAE Okulları Ebeveynleri Yasadışı Ulaşım Hizmetlerini Kullanmamaya Çağırıyor

Eğitimciler ve yol güvenliği uzmanları, ebeveynlerin çocuklarının güvenliğini finansal hususlara göre önceliklendirmeleri ve çocukları tarafından kullanılan herhangi bir tesisin ilgili makamlarca “kullanıma uygun sertifikalı” olmasını sağlamaları gerektiğini vurguladılar.

Dikkatli olma sözü, yedi yaşındaki bir çocuğun Sharjah’da kilitli bir arabada ölmesinin ardından yaşanan son olayı takip ediyor.

İbn-i Sina Mektebinin öğrencisi olan çocuk, Pazartesi günü araçta ölü bulunmadan önce birkaç saat arabada mahsur kaldı.

Onu okula bırakan bayan, ailesi tarafından onu diğer çocuklarla birlikte bırakması ve alması için işe alındı.

Olayın ardından Khaleej Times, okulların ebeveynler tarafından yasadışı ulaşımın iddia edilen kullanımını nasıl denetleyebileceğini anlamak için eğitimcilere ve yol güvenliği uzmanlarına ulaştı, genellikle maliyet ve daha uzun seyahat süreleri ile haklı çıkarıldı.

Hindistan Yüksek Okullar Grubu CEO’su Punit MK Vasu, “Düzenleyici otoriteler, okulları yalnızca çocukları tamamen onaylanmış ve onaylanmış özel ulaşım görevlilerine teslim etmeye teşvik etmede çok açık.”

“Ebeveynlere, düzenlenmemiş hizmetleri kullanmanın tehlikeleri konusunda rehberlik ediyoruz ve aşırı durumlarda, ebeveyni çocuğu okuldan geçici olarak almaya teşvik etmek için ilgili makamlarla birlikte çalışıyoruz. Bu, kısa vadede biraz sakıncalı olabilir, ancak uzun vadede özel operatörlerin faaliyetlerini kolaylaştırmasını ve düzenleyici otoritelerin kod kitabı içinde herhangi bir ödün vermeden çalışmasını sağlayacaktır.”

Nakliye maliyetini düşürmek

Okul otobüsü hizmetini ebeveynler için daha erişilebilir hale getirmek için okullara ulaşım giderlerinin azaltılması sorulduğunda eğitimciler, okul ulaşım maliyetinin doğasında var olan giderler nedeniyle yüksek kaldığını vurguladılar.

Davison, “Okul otobüsü, çocuklar için gidip gelmenin son derece güvenli ve güvenli bir yoludur. Sıkı izleme süreçleri ve izinleri ile düzenlidir. İnsanlar eğitilmiş ve yetkilendirilmiştir. Eylemlerinden sorumlu tutulurlar. Böylece yüksek bir sorumluluk duygusu gösterirler.”

“Yasadışı ulaşım, okul çocuklarını idare eden kişilerin güvenlik prosedürlerinden habersiz oldukları, uygun belgelere ve onaylara sahip olmadıkları ve eğitim değerlerinin düşük olması nedeniyle çoğu zaman iyi huylu olmadıkları anlamına geliyor.”

Bununla birlikte, birkaç eğitimci, okul taşımacılığını hem güvenli hem de uygun maliyetli hale getirmenin yollarını keşfetmeye kararlı olduklarına dikkat çekti.

Johnson, “Okul ulaşımını daha uygun fiyatlı hale getirmek, tüm öğrencilerin güvenli ve güvenilir ulaşıma erişebilmelerini sağlamak için gerçekten önemli bir adımdır. Okul taşımacılığımızı güvenli ancak uygun fiyatlı tutmanın yollarını sürekli araştırıyoruz, böylece okul otobüslerini daha fazla aile için tercih edilen bir seçenek haline getiriyoruz, böylece ebeveynlerin düzenlenmemiş hizmetlerin kullanımını düşünme şansını azaltıyoruz.”

İletişimi kapat

Eğitimciler bunun, onaylanmış ulaşım yöntemleri konusunda ebeveynlerle yakın iletişimi sürdürerek ve ulaşım sağlayıcılarının kimlik bilgilerini ve yasallıklarını düzenli olarak doğrulayarak da yapılabileceğini vurguladılar.

Amerikan Kız Akademisi Müdürü Lisa Johnson, “Öğrenciler tarafından kullanılan tüm ulaşım hizmetlerinin lisanslı olmasını ve hükümetin zorunlu kıldığı güvenlik düzenlemelerine ve ötesine uymasını sağlamak çok önemlidir.”

Yetkili okul otobüslerinde, sürücüler ve dadılar, otobüsü kilitlemeden ve terk etmeden önce kapsamlı kontroller yapmak üzere eğitilir. Okul liderleri, okul otobüslerinin sürücülerinin ve görevlilerinin defalarca en titiz kontrollere tabi tutulduğunu vurguladı.

Güvenlik kameraları otobüslerin içindeki öğrencilerin güvenliğini sağlıyor. Yollar ve Ulaşım Otoritesi (RTA) eğitim protokolleri titizlikle korunur ve kayıtlar kapsamlı bir incelemeye tabidir.

Johnson, ”Onlara (görevlilere), tüm öğrencilerin kendi duraklarına inmelerini sağlamak için otobüsten geçmeleri ve uykuya dalmış veya saklanmış olabilecek geride kalan eşyaları veya öğrencileri aramaları talimatı verildi” diye ekledi.

Temel güvenlik becerilerine sahip çocukları eğitin

Okul müdürleri, bunun zor bir senaryo olabileceğini yinelerken, çocuklara acil durum irtibat numaralarının hazır olması ve el altında olması gibi temel güvenlik becerileri öğretilebilir.

“Kendilerini rahatsız edici durumlarda sözlü olarak nasıl savunacaklarını öğrenebilirler ve araç kapılarının ve pencerelerinin nasıl çalıştığına dair temel bilgiler öğretilebilirler. Küçük çocuklar için, kendilerini bir araçta yalnız bulurlarsa ne yapmaları gerektiğine dair düzenli tatbikatlar ve basit talimatlar hayat kurtarıcı olabilir ”diye ekledi Johnson.

Okul liderleri, ebeveynlerin ve okulların çocuklara diğer yolcularının sorumluluğunu üstlenmelerini öğretebileceğini vurguladı.

Vasu, “Öğrencilerle otobüste onlarla birlikte seyahat eden arkadaşları ve akranları hakkında uyanık kalmaları için konuşuyoruz. Bu bir liderlik biçimidir – diğer yolcular için sorumluluk almak. Öğrenci otobüsü monitörleri normalde çoğu öğrencinin duraklarını bilir ve otobüs durağa yaklaştığında bir çocuğun adını söyler. Yani, bu bir kolektif sorumluluk ve birbirine bakma biçimidir.”

Kayıp çocukların belirlenmesi

Bazı okullar, ebeveynleri okula devamsızlığı bildirmeden çocukları sınıfta bulunmuyorsa, ebeveynlerle posta veya telefon yoluyla iletişim kurma uygulamalarını vurgular.

Dubai Hindistan Akademisi Müdürü Shiny Davison, “Bir çocuğun adıyla ‘Yok’ işaretlendiğinde ebeveynlere bir posta gönderilir. Bir çocuğun sık sık izinli olduğu bazı durumlarda, ebeveynlere kişisel aramalar yapılır. Sınıflarda devamsızlığın farkında olmamız için ebeveyn ile okul arasındaki bağlantı güçlü olmalıdır.”

Farkındalığı arttırın

Bu arada BAE’deki yol güvenliği uzmanları, çocuklarını güvende tutmanın ve çocukları için doğru ulaşım şeklini seçmenin temel sorumluluğunun ebeveynlere ait olduğunu vurguladı.

Thomas Edelmann, Genel Müdür RoadSafetyUAE.com dedi ki, “Ebeveynler güvenliğin paranın üstünde olduğunu anlamalıdır. Çocuklarını okula ve okuldan taşımak için kiminle sözleşme yaptıklarını biliyorlar. Sevdiklerinin refahı bir numaralı öncelik olmalıdır. Ebeveynler, çocuklarını bir ulaşım sağlayıcısına emanet etmeden önce gerekli özeni göstermelidir.”

Edelmann, okul otobüsü işletmecilerinin sürücülerini ve görevlilerini sürekli olarak eğittiğini yineledi.

Okul otobüsünde hiçbir öğrencinin geride kalmamasını sağlayacak teknolojiye ve protokollere sahipler.

Okulların muhtemelen dönemlerin başında – ebeveynlerle etkileşime girebileceğini ve yalnızca lisanslı taşımacılık operatörlerini kullanma konusunda farkındalık yaratabileceğini öne sürdü.

“Okullar için lisanssız operatörleri tespit etmek zor olabilir, ancak kesinlikle nokta kontrolleri yapılmalıdır.”

Okulların belediye toplantılarında veya öğretmen-veli etkinliklerinde ve her türlü iletişimde ebeveynlerle de etkileşime girebileceğini açıkladı, “bırakma / toplama alanlarındaki stantlar, koridorlardaki posterler, e-posta iletişimi, sosyal medya ve daha fazlası gibi.”

BAE’deki okulların izlediği bazı prosedürler:

İşte ‘Kapatma Güvenliği Prosedürünün’ teknoloji + protokolünü açıklayan bir video:


Çocuklar kilitli bir arabadan kaçmak için eğitilmelidir. Popüler rehber web sitesi Wiki, bir arabadan çıkabilme konusundaki üç bölümlü bir süreci nasıl detaylandırır.

Thomas Edelmann’ın izniyle

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar