Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaRefah Saldırısı 'İnsani Felakete' Yol Açacak: BM Başkanı

Refah Saldırısı ‘İnsani Felakete’ Yol Açacak: BM Başkanı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, müzakerecilerin Kahire’deki ateşkes görüşmelerini anlaşmasız bırakmasının ardından İsrail’in Gazze’deki Refah’a düzenlediği kara saldırısının “destansı bir insani felakete” yol açacağı konusunda uyardı.

Nairobi’ye yaptığı ziyarette Guterres, “Refah’a yapılacak büyük bir kara saldırısı (bir) destansı insani felakete yol açacak ve kıtlık başgösterirken insanları destekleme çabalarımızın fişini çekecektir” diyerek, güney Gazze kentindeki durumun “bıçak ucunda” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ateşkes çağrılarını yineleyerek, “Refah ve Kerem Şalom geçişleri yoluyla – umutsuzca ihtiyaç duyulan yakıt da dahil olmak üzere — hayat kurtaran malzemelerin girişinin yeniden başlatılması için dahil olan herkesle aktif olarak ilgileniyoruz” dedi.

Afp’li gazeteciler, ABD Başkanı Joe Biden’in bir röportajda şehre tam kapsamlı bir saldırı devam ederse İsrail için top mermilerini ve diğer silahları keseceğine söz vermesinin ardından Refah’a topçu saldırılarına tanık oldular.

Biden, İsrail’in Refah’tan uzak durması için tekrar tekrar yapılan çağrıların ardından, ABD’nin İsrail üzerindeki nihai gücünü — yılda toplam 3 milyar dolarlık askeri yardım — ilk kez artırdı.

Yaygın uluslararası muhalefete rağmen, Salı günü İsrail birlikleri, militanları takip ettiklerini söyleyerek Refah’ın doğu sektörüne girdi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar