Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıRuh Sağlığı: Bağımlılığın Üstesinden Gelmek için Sağlıklı Başa Çıkma Mekanizmaları Nasıl Oluşturulur

Ruh Sağlığı: Bağımlılığın Üstesinden Gelmek için Sağlıklı Başa Çıkma Mekanizmaları Nasıl Oluşturulur

Dubai merkezli finansal danışmanlığın yönetici ortağı Chris Ball’un alkolle karmaşık bir ilişkisi oldu. 25 yaşında genç bir girişimci ve ikizlerin yeni babası olarak Dubai’ye taşındığında, gece etkinlikleri ve partilerle dolu hızlı tempolu yaşam tarzı hızla norm haline geldi.

“İngiltere’de haftada bir veya iki kez dışarı çıkmış olabilirim. Ama burada çok daha fazlaydı ve alkol her zaman sosyalleşmenin büyük bir parçasıydı ”dedi.

“İçmek stresi azaltmanın harika bir yoluydu çünkü hayat stresliydi. Yeni bir ülkenin önde gelen varlık yönetimi şirketlerinde çalışıyordum. Eşim ve ben gençtik, hazırlıksızdık ve çocuklara yardım edecek bir aile destek ağımız yoktu.”

Alkol ve kafein, stres, endişe ve günlük eziyet ile başa çıkmak için hızlı düzeltmelerdir. Bu maddeler yaygın olarak kullanılırken, ruh sağlığı üzerindeki etkileri bağımlılığın ötesine geçerek, onları başa çıkma mekanizmaları olarak gelişigüzel kullananları bile etkiler.

Dubai’deki LightHouse Arabia’daki klinik psikolog Amy Glover, ”Madde kullanımı hakkında düşünmenin iki yolu var: madde bağımlılığı ve madde bağımlılığı veya bağımlılığı var” dedi. “Çoğu zaman insanlar bir maddeyi kötüye kullanıyor olacak, ancak bağımlılık kriterlerini karşılamıyorlar. Bağımlı olsanız da olmasanız da, maddeler bedenlerimizi, bilişimizi ve duygularımızı etkiler.”

Alkol, sosyal bir kayganlaştırıcı veya uzun bir günün ardından gevşemenin bir yolu olarak görülür. Ancak aslında nörotransmiterleri bozan ve özellikle uzun süreli ve aşırı kullanımda ruh halinizi etkileyebilen bir depresandır. Sizi düşük ruh hali, yorgunluk ve uyuşukluğa daha yatkın hale getirebilir. Dürtüsel davranış riskini artırabilir. Zamanla ağır ve sürekli alkol kullanımı uykunuzun kalitesini, diyetinizi etkileyebilir ve dopamin seviyelerini bozabilir. Bu damlalar genellikle akşamdan kalma sırasında veya tüketimden sonraki günlerde veya dönemlerde duygusal olarak hissedilir, bu da sizi daha üzgün veya endişeli hissettirir.

Kafein, uyanıklığı ve üretkenliği artıran bir uyarıcıdır. Sinir sistemini harekete geçirerek sizi daha uyanık ve uyanık hale getirir. Bu uyarım aynı zamanda kalp çarpıntısı, huzursuzluk, baş dönmesi ve aşırı endişe gibi kaygı semptomlarını da şiddetlendirebilir. Uyumayı zorlaştırabilir ve zihni yavaşlatabilir, bu da daha fazla düşündürücü düşünceye yol açabilir.

Her ikisinin de tüketimi duyguları en aza indirebilir veya yoğunlaştırabilir, bu da davranışta bir değişikliğe ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyen artan kaygı veya suçluluk duygularına yol açabilir.

Glover, ”Yaş, genetik ve çevre gibi birçok faktör, birinin alkol veya kafeine bağımlı olup olmadığını etkiler” diye açıkladı. “Ancak genel olarak madde kullanımı ve kötüye kullanımı, kaygı ve depresyonun başlangıcını veya psikoz veya panik bozukluklar gibi bozuklukları başlatabilir.”

Ball kısa süre sonra içmesinin hayatının farklı alanlarını ne kadar olumsuz etkilediğini fark etti. Düzenli, aşırı olmasa da içmesi onu daha kötü hissettiriyordu.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar