Pazartesi, Haziran 24, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAkıl SağlığıRuh Sağlığı: Gerçekten İşe Yarayan Stres Atma Teknikleri

Ruh Sağlığı: Gerçekten İşe Yarayan Stres Atma Teknikleri

Modern yaşamın koşuşturmacasında, stres her köşede gizlenir ve sürekli olarak başgösteren gölgesini refahımızın üzerine bırakır. Kortizol seviyeleri yükselirken, vücudun doğal stres yanıt sistemi yüksek vitese geçerek bizi sayısız fiziksel ve zihinsel sağlık sorunuyla boğuşmaya bırakıyor. Stres arttıkça, birçoğu kendilerini tıp uzmanlarının ofislerinde umutsuz bir teselli ararken buluyor. Ama derin bir nefes al, hepsi kaybolmaz. Son araştırmalar, bu her yerde bulunan stres hormonunu evcilleştirmek ve kendiniz için sağlıklı ve uyumlu bir dengeyi yeniden sağlamak için evde uygulayabileceğiniz etkili, invazif olmayan stratejilere ışık tutuyor.

Kortizol bilmecesi

Genellikle “stres hormonu” olarak bilinen kortizol, vücudumuzun strese tepkisinde çok önemli bir rol oynar. Gerçek veya hayali bir tehditle karşı karşıya kaldığında, vücut vücudu uygun bir stres tepkisi / reaksiyonu için hazırlamak için kortizol salgılar. Kortizoldeki bu artış, artan kalp atış hızı, artan uyanıklık ve enerji depolarının harekete geçirilmesi dahil olmak üzere bir dizi fizyolojik tepkiyi tetikler. Bununla birlikte, stres etkenlerinin bol olduğu ve rahatlamanın genellikle zor olduğu günümüz dünyamızda, kortizol seviyeleri kronik olarak yüksek kalabilir ve uzun vadede sağlığımıza zarar verebilir. Aşırı kortizol belirtileri:

Kilo Alımı

Yüksek kortizol seviyeleri, artan yağ birikimi ile ilişkilendirilerek kilo alımına yol açmıştır. * Karın boşluğundaki organları çevreleyen viseral yağ, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve felç gibi kronik hastalık riskinin artmasıyla güçlü bir şekilde ilişkili olduğu için önemli sağlık riskleri oluşturur. * Yağ yüzü: Hormonun yağ depolamayı teşvik etmedeki rolü nedeniyle yaygın olarak “yağ yüzü” olarak bilinen yüzdeki yağ birikimi. Kortizolün neden olduğu yağlı bir yüzün tanınması, özellikle yanaklarda ve çene hattında nadir görülen artan dolgunluk, şişlik ve yuvarlama ile karakterize edilen yüz görünümündeki değişiklikleri gözlemlemeyi içerir.

Yorulma

Yüksek kortizol seviyeleri vücudun enerjiyi verimli kullanma yeteneğini bozarak yorgunluk ve uyuşukluk duygularına yol açabilir. Kortizol, stres zamanlarında hızlı bir enerji kaynağı sağlamak için glikozun kan dolaşımına salınmasını uyarır. Bununla birlikte, kortizol seviyeleri uzun süre yüksek kaldığında, insülin direncine ve metabolik işlev bozukluğuna katkıda bulunabilir ve sonuçta enerji üretiminin azalmasına ve yorgunluğun artmasına neden olabilir.

Uyku bozuklukları

Kronik stres vücudun doğal uyku-uyanıklık döngüsünü bozarak uykusuzluğa, parçalanmış uykuya veya uykuya dalmakta zorlanmaya neden olabilir. Sabahları uyanıklığı teşvik etmek için kortizol seviyeleri doğal olarak yükselmeli ve akşamları düşerek uykuya dalabilmeniz için düşmelidir. Kronik çözülmemiş stresle kortizol seviyeleri yüksek kalır ve rahatlamayı ve uyumayı neredeyse imkansız hale getirir.

Kaygı ve depresyon

Kronik stres ve yüksek kortizol seviyeleri, ruh hali ve enerji seviyelerinin düzenlenmesinde kilit rol oynayan serotonin ve dopamin gibi beyindeki nörotransmitter seviyelerini etkileyebilir. Bu nörotransmiterlerdeki dengesizlikler depresyon ve anksiyete duygularına katkıda bulunabilir.

Sindirim sorunları

Strese bağlı kortizol yükselmeleri sindirim işlevini bozarak şişkinlik, hazımsızlık ve irritabl bağırsak sendromu (IBS) gibi semptomlara yol açabilir.

Zihinsel işlev bozukluğu

Yüksek kortizol seviyeleri, hafıza, konsantrasyon ve karar verme ile ilgili zorluklar da dahil olmak üzere mantık bozukluğu ile ilişkilendirilmiştir.

Kortizol seviyeleri nasıl düşürülür

 

Bütün bunlar bunaltıcı gelebilir, ancak kortizol seviyelerini doğal olarak düşürmek için belirli teknikleri kullanabilirsiniz. İşte nasıl:

Altta yatan stres faktörlerini ele alın

Zor gerçek: Yüksek kortizol seviyelerinize katkıda bulunan altta yatan faktörleri ele almak zorunludur. Kronik stresinizin nedenini düzeltmezseniz, hiçbir müdahale yapmayacaktır. Profesyonel yardım, kronik stresi azaltmaya yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir.

Farkındalık güçlüdür

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar