Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaTurizmSeyahatSeyahat: Malavi, Afrika Seyahatinizden En iyi şekilde yararlanmak için 3 Günlük Güzergah

Seyahat: Malavi, Afrika Seyahatinizden En iyi şekilde yararlanmak için 3 Günlük Güzergah

Tatilimi planlamaya başladığımda, ziyaret edilecek ülkenin değirmen işletilmemesi gerektiği açıktı. Turist kalabalığının kendilerine akın ettiği ülkelere bakmıyordum. Bunun yerine macera anlayışıma hitap edecek, yalnız seyahat ederken güvende olabileceğim ve insanları arkadaş canlısı olacak bir ülke arıyordum. Afrika’daki Malavi’yi daralttım ve güzergahım (aşağıda belirtilmiştir) büyülü ve unutulmazdı.

1) Siyah gergedan izleme:

Geçen yıl, koruma için çalışan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Afrika Parkları tarafından yapılan iyi çalışmaları görmüştüm. Afrika Parklarının nasıl rehabilite edildiğini ve Ruanda’da yerel halkın ve hükümetin işbirliğiyle korunan bir alanı nasıl yönettiğini deneyimlemiştim. Malavi’de Majete Yaban Hayatı Koruma Alanı da dahil olmak üzere dört parkı yönetiyorlar. Majete’de oyun sürüşlerine ek olarak siyah gergedan takibini deneyimlemeye hevesliydim. Kara gergedanlar, IUCN Kırmızı Listesinde kritik tehlike altındadır ve dünya nüfusu 6487 civarındadır. Takip için parkın korucularıyla devriyeye çıktım ve gergedanların korunmasını öğrendim. Hayatımın en değerli deneyimlerinden biriydi.

2) Çay tadımı:

Majete’den Malavi’nin çay ülkesi olan Thyolo’ya gittik. Çayı ile ünlü Hindistan’dan gelirken Malavi çayını merak ediyordum. Bu etkinlik için en iyi yer Satemwa Çay Fabrikası’dır. Fabrika turu, bölgenin çayını sergileyen kısa bir video ile başladı. Bir sonraki seans, tadım alanında Malavi çayı tadımcısı ile etkileşimli bir seanstı. Yaklaşık 19 özel çay hazırlanmıştı ve tadına baktıktan sonra favorim kırmızı ebegümeci çayıydı.

 

3) Zomba Platosuna Tırmanma:

Malawi’ye uçmadan önce Zomba Yaylası’nın fotoğraflarını görmüştüm. Gerçekte, daha da pitoresk idi. Zomba Masifi olarak da bilinen plato neredeyse armut şeklindedir. Oraya gittiğim gün pusluydu, bana bir tepe istasyonu havası veriyordu. Bu Afrika ülkesinin ormanlardan, çay tarlalarından ve şimdi bir dağ platosundan nasıl bu kadar ilginç bir araziye sahip olduğunu kendi kendime düşündüm. Kraliçe ıı. Elizabeth’in ziyaret ettiği kraliçe’nin manzarası adlı bakış açısına doğru yürüdüm. sis temizlendi ve zomba kasabası görülüyordu. Buradaki bir durak, cilt ve kafa derisi sağlığını artıran kırmızı aloe vera satıyordu. Kraliçe’nin Görüşüne yakın, imparatorun Görüşü adı verilen başka bir bakış açısıydı. Bu noktaya Rastafari tarafından saygı duyulur, çünkü 2 Ağustos 1964’te Etiyopya’dan imparator I. Haile Selassie onu ziyaret etmişti.

4) Malavi Gölü’nde kano:

Ertesi gün, otomatik bir çekçekle köy hayatını deneyimlemeye götürüldüm. Çocuklar bize gülümsedi ve dokuma yapan kadınlar geçerken utangaç bir şekilde baktılar. Bazı evlerin dışında taze koparılmış domatesler satılıyordu. Diğer günlerde aktiviteler, yakalama ve bırakma balıkçılığından yelkenli teknede yelken açmaya kadar değişiyordu. Malavi Gölü’nün tatlı sularında şnorkelli yüzme, Tabiat Ana’nın kendi akvaryumunu deneyimlemek gibidir. Koyu mavi su, çok renkli çiklit balıklarından oluşan bir yuvadır. Şaşılacak bir şey yok, dünyanın her yerinden dalgıçlar gölü ziyaret ediyor. Adrenalini yüksek tutmak için su kayağı ve eğlence tüpünü denedim.

5) Chongoni Kaya Sanatı Alanını Keşfetmek:

Güzergahımdaki son etkinlik, UNESCO Dünya Mirası Alanı olan Chongoni Kaya Sanatı Alanını öğrenmekti. Kısa boylu insanlar olan Akafula, eski günlerde burada yaşıyordu. Evlerini mağaraların içine yaptılar ve yiyecek için avlandılar. Benim için devasa bir kayanın içinde yaratılmış bir sığınağa yokuş yukarı tırmanıştı. Bu sığınağın iki ayrı resmi vardı. Kırmızı renkle yaratılanların 10.000 yaşında olduğuna inanılıyor. Onlar Akafula tarafından yapıldı. İkincisi beyaz renkteydi ve etnik bir grup olan Chewa halkı tarafından çizildi. Bu resimler yaklaşık 200 yaşında. Ritüelleri gösteren kaya sanatı, kültürü bir sonraki nesle aktarmanın bir yoluydu.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar