Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaTurizmSeyahatSeyahat: Rajasthan'daki Özlü Kraliyet Deneyiminden En iyi şekilde nasıl Yararlanılır

Seyahat: Rajasthan’daki Özlü Kraliyet Deneyiminden En iyi şekilde nasıl Yararlanılır

Genellikle ‘Kralların Ülkesi’ olarak anılan Hindistan’ın en büyük eyaleti, yani Rajasthan, tarih ve mirasa batmış bir ülkedir. Saraylar, göller, çöller, kaleler, vahşi yaşam ve renkli kültür ve mutfak gibi birçok cazibe merkezi ile Rajasthan’ın hem turistler hem de gezginler tarafından ziyaret edilebilecek en popüler yerlerden biri olması şaşırtıcı değil. Bir rapora göre, devlet 2022’de 2019’a kıyasla turist gelişlerinde yüzde 100’lük bir büyüme kaydetti ve 2023’ün ilk yarısında ayak düşmelerinin yüzde 80’e kadar artmasıyla Rajasthan açıkça evrensel bir favori olarak ortaya çıkıyor. Yani, özlü bir Rajasthan deneyimi arıyorsanız, göller şehri aka Udaipur’da bulunan Chunda Sarayı’na gidin.

Krallığın kökleri

Udaipur’un merkezinde, Pichola Gölü’ne bakan enfes bir butik otel olan Chunda Palace, Mewar bölgesinin zengin mirasını sergilemek amacıyla tüm projeyi tasarlayan Thana’lı Thakur Ghanshyam Singhji’nin beyin çocuğudur. Sarayın kendisi, Mewar Krallığı’nın asil evlerinden birine aittir ve 16 yıl süren devasa bir çalışmanın ardından 2010’dan beri misafirleri büyülemektedir. Saray mimarisi, asırlık inşaat sanatını canlandıran ve zamanın onurlandırdığı motifleri, desenleri ve tasarımları koruyan gerçek ruhuyla korunmuştur.

 

“Saray, regaliteyi çağdaş lüks ve konforla kusursuz bir şekilde harmanlayan benzersiz bir şekilde tasarlanmış odalar sunmaktadır. Saray odaları, sıcaklığı ve ihtişamıyla duyuları memnun ederken, royal ımperial suites, nefes kesen manzaralara sahip zarif sanat ve tasarımı kutluyor. Tarihi süitler, arka planda şehir sarayı ve Aravali Tepeleri’nin muhteşem manzarasını sunuyor ve büyük tarihi süitler, geleneksel ama lüks misafirperverliğin kraliyet geçmişini yeniden yaratıyor “diyor Veeram Dev Singh Krishnawat, MD, Chunda Hotels. Açık ve kapalı yüzme havuzları, rahat bir kütüphane ve Rajasthani resimlerini, tekstillerini, mermer kakma işlerini ve benzerlerini alabileceğiniz bir hediyelik eşya dükkanı ile Chunda Sarayı, Rajasthan’ın gerçek özünü yakalar.

Mewari kültüründe bir yolculuk

Krishnawat’a göre, Chunda Sarayı sadece kalacak lüks bir yer değil, yüzyıllardır Rajasthan’ı şekillendiren geleneklere ve estetiğe dalma davetidir. Zamansız bir kaliteye sahip bir çekiciliğe sahip olan mimarinin kendisi, Mewari saraylarının ihtişamının bir kanıtıdır. Kemerler, kubbeler, detaylı tavanlar ve jharokhalar (bina duvarlarından çıkıntı yapan taş pencereler), bu bölgeye özgü bir tarz olan güzellik ve işlevselliğin büyüleyici bir birleşimini yaratır. Duvarlar, bu toprakların efsanelerini yansıtan her vuruşta karmaşık fresklerle süslenmiştir. Her biri benzersiz bir hikaye anlatır; yiğitlik hikayelerinden sevgiye ve bağlılığa kadar hepsine tanık olabilirsiniz. “Merdivendeki sanat eseri bir örnek teşkil ediyor ve bir prensin avlanma günlerinden evlenmeye kadar olan hikayesini çok soyut bir biçimde sergiliyor. Kapalı havuzdaki sanat eseri bir Hint düğününü ve onunla ilişkili görkemli kutlamaları tasvir ediyor “diye ekliyor Krishnawat.

 

Ayrıca, her oda belirli bir temayı tasvir eder ve canlı festivaller, av sahneleri veya musonların güzelliği olsun, sanat eserleri aynı ile senkronize edilir. Zengin tonlu ve dokulu motifler ve resimler, görseller aracılığıyla uzun süredir devam eden hikaye anlatma geleneğine saygı gösterir. Bazı motifler, ışıltılı etkiyi vermek için saf altın yaprağı da kullanır. Sarayda sergilenen diğer yerli sanat formları arasında kemik kakma sanat eseri, cam üzerine yapılan thikri (geleneksel Rajasthan cam kakma işi) çalışması, Pichwai resimleri ve güzel hazırlanmış eserler yer alıyor. “Ziyaretçilerin, devletin zengin sanat ve zanaat mirasına dair panoramik bir deneyime sahip olmalarını istiyoruz. 90 Yaşındaki bir zanaatkar tarafından yapılan enfes sanat eserlerinden özenle seçilmiş tablolara kadar, tesisin her köşesini süsleyen çarpıcı başyapıtlarımız var. Sanat eserlerinin çoğu, bölgenin zengin kültürünü sergilemeye yardımcı olan Mewari zanaatkarları tarafından yapılıyor ”diyor Krishnawat.

Otantik Rajasthani yemekleri

Krishnawat, ”Konuklar, oyuncuların ve öğrencilerin daha yavaş veya eğitici chukkalara (poloda bir oyun dönemi) katıldığı Chunda Polo kulübü’nde bu kraliyet sporu hissini yaşayabilirler” diyor. Burada ziyaretçiler okçuluk ve binicilik gibi diğer geleneksel sporları hissedebilirler. Chunda Palace ayrıca Aravali tepelerinin ortasında özel bir kil güvercini atış deneyimi sunuyor. “Atış poligonumuz, konukların becerilerini geliştirebilecekleri, skeet, trap ve double trap gibi üç Olimpiyat disiplinini de uygulayabilecekleri aksiyon dolu bir gün için ideal bir ortam sunuyor” diye bitiriyor.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar