Salı, Temmuz 2, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAsyaSri Lanka, İkili Borç Anlaşmasından 5 Milyar Dolar Tasarruf Edecek

Sri Lanka, İkili Borç Anlaşmasından 5 Milyar Dolar Tasarruf Edecek

Cumhurbaşkanı Salı günü yaptığı açıklamada, Sri Lanka’nın, çoğu Çin’e borçlu olduğu ikili borcunun, faiz oranlarının düşürülmesi ve daha uzun geri ödeme programları yoluyla yeniden yapılandırılmasının ardından 5 milyar dolar tasarruf edeceğini söyledi.

Ada ülkesi, aylarca süren gıda, yakıt ve ilaç kıtlığını hızlandıran eşi görülmemiş bir ekonomik kriz sırasında 2022’de dış borçlarını temerrüde düşürdü.

Cumhurbaşkanı Ranil Wickremesinghe, geçen hafta yapılan bir anlaşmanın 2028 yılına kadar borç ödemelerinde moratoryum sağladığını, kredilerin kullanım süresini sekiz yıl uzattığını ve faiz oranlarını ortalama yüzde 2,1’e düşürdüğünü söyledi.

Wickremesinghe, hükümetin en büyük tek alacaklısı olan Çin liderliğindeki ikili borç verenlerin kredilerini kestirmeyi kabul etmediğini, ancak kararlaştırılan şartların yine de Sri Lanka’ya yardımcı olacağını söyledi.

Wickremesinghe, meclise borç anlaşmasından bu yana meclise yaptığı ilk konuşmada, “Anlaştığımız yeniden yapılandırma önlemleriyle 5,0 milyar dolar tasarruf sağlayacağız” dedi.

Sri Lanka’nın Çin’den aldığı kredilerin bir kısmı yüksek faiz oranlarında olup, en büyük ikinci borç veren olan Japonya’dan alınan kredilere kıyasla yüzde 1,0’dan az bir oranla yaklaşık yüzde 8,0’a çıkmaktadır.

Sri Lanka, Çin ve Japonya, Fransa ve Hindistan da dahil olmak üzere diğer ikili alacaklılarla ayrı anlaşmalar yaptı.

Mart ayı hazine verilerine göre, ikili alacaklılar Sri Lanka’nın 37 milyar dolarlık ödenmemiş dış borcunun yüzde 28,5’ini oluşturuyor. Bu, devlet garantili dış kredileri hariç tutar.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar