Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaSuudi Arabistan, Aramco Hisselerinin 27,25 Riyali ile 11,2 Milyar Dolar Artıracak

Suudi Arabistan, Aramco Hisselerinin 27,25 Riyali ile 11,2 Milyar Dolar Artıracak

Suudi Arabistan, hisse senedini beklentilerin alt ucunda fiyatlandırdıktan sonra harcama planlarını finanse etmeye yardımcı olmak için petrol devi Aramco’da 11,2 milyar dolardan fazla satış hissesi toplamaya hazır olduğunu söyledi.

Aramco hisseleri, satışın pazarlanmasında kullanılan 26,7 ila 29 riyal aralığının en altına yakın olan 27,25 riyal (7,27 $) olarak fiyatlandırıldı.

Konuya aşina bir kişi, teklifin dört ila beş kez karşılandığını söyledi.

İki kişi, dış talebin beklenenden daha güçlü olduğunu, konuya aşina olan kişi ve diğer iki kişinin Aramco’nun 2019 rekor kıran halka arzına yönelik uluslararası talepten daha büyük olduğunu söyledi. Bunlardan biri talebin Çin’den ve Asya’nın diğer bölgelerinden gelen ilgiyi içerdiğini, diğeri ise teklifin Avrupa ve Londra’dan geldiğini söyledi.

Suudi hükümeti ve Aramco, talep üzerine yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Suudi Arabistan, petrole olan bağımlılığından uzaklaşmak için projelere on milyarlarca dolar dökmek için uluslararası yatırımları cezbetmek istiyor. Yine de yabancı yatırımlar defalarca hedefleri kaçırdı.

Suudi fiili hükümdarı Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın 2030 Vizyonu, elektrikli araçlardan çöldeki fütüristik şehirlere, özellikle Kamu Yatırım Fonu (PIF) aracılığıyla projeleri finanse ediyor.

Reuters’in haberine göre, 925 milyar dolarlık PIF, amiral gemisi “giga-projelerinin” bir kısmını geri ölçeklendirdikten sonra odağını keskinleştirmeyi hedefliyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar