Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaSuudi Arabistan ilk Çeyrekte 3,30 Milyar Dolarlık Bütçe Açığı Açıkladı

Suudi Arabistan ilk Çeyrekte 3,30 Milyar Dolarlık Bütçe Açığı Açıkladı

Maliye bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın 2024’ün ilk çeyreğinde 12.387 milyar riyal (3.30 milyar $) bütçe açığı verdiğini, petrol gelirlerinin düşmesi ve artan harcamaların ekonomiye ağırlık verdiğini söyledi.

Krallığın, ekonomiyi petrolden ayırmayı, turizmi ve özel sektörü güçlendirmeyi amaçlayan giga projelerini finanse etmek için yüz milyarlarca dolar harcaması gerekiyor.

Petrol gelirleri 181.922 milyar riyale ulaşırken, petrol dışı gelirler artarken toplam gelirler 293.433 milyar riyale ulaştı, ancak petrol hala hakim durumda.

Kamu harcamaları geçen yılki 305.820 milyar riyali aşarak 283.855 milyar riyal oldu.

IMF, uluslararası Brent ham petrolünün 2024’te şu ana kadar ortalama 83,50 dolar civarında olduğunu, Suudi Arabistan’ın ise 2024 bütçesini dengelemek için 96,2 dolardan petrole ihtiyacı olduğunu tahmin ediyor.

Suudi Arabistan, tüm yıl boyunca yıllık 79 milyar riyal bütçe açığı öngördü ve bazı giga projelerini ölçeklendireceğini söyledi.

“Zorluklar var… egomuz yok, rotamızı değiştireceğiz, uyum sağlayacağız, bazı projeleri genişleteceğiz, bazı projeleri küçülteceğiz, bazı projeleri hızlandıracağız ” dedi. Geçen hafta Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Dünya Ekonomik Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, “Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan, Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed El Jadaan Riyad.

Petrol ihraç Eden Ülkeler ve müttefikler Örgütü’nün (Opec +) piyasayı desteklemek için üretimde kısıtlamalar getirmesi bekleniyor ve analistler Suudi Arabistan’ın bütçe durumunun iyileşeceğini tahmin ediyor.

Abu Dabi merkezli adcb’den bir ekonomist olan Monica Malik, ”Açık 2024’ün 1. Çeyreğinde yer alıyor ve genel mali durum 2. Çeyrekten daha yüksek bir ortalama petrol fiyatından yararlanmalı” dedi. “Bu, 2024’te bütçelenenden daha küçük bir açık beklentimizle aynı doğrultuda.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar