Cumartesi, Haziran 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaEğlenceSuudi Modacılar Plajı Yeniden Markalaştırmaya Çalışıyor

Suudi Modacılar Plajı Yeniden Markalaştırmaya Çalışıyor

Suudi tasarımcı Tima Abid, defilelerin tabu olduğu ve Körfez Krallığı’nda dini haclar dışında turizmin neredeyse hiç olmadığı bir zamanda başladı. Bu yüzden, en son couture koleksiyonunda, gecelik yaklaşık 2.000 dolara mal olan sahildeki villaları birbirine bağlayan su üstü bir kaldırımdan süzülen modelleri görmek herkes kadar şaşırdı. Perşembe günkü gün batımı gösterisi, organizatörler tarafından hem Suudi modası hem de büyümesi dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısının ekonomisini çeşitlendirmenin anahtarı olan yeni ortaya çıkan bir turizm sektörü için bir kilometre taşı olarak gösterilen Suudi Arabistan’ın ilk Kızıldeniz Moda Haftasını başlattı. Abid’in iki düzine “tatil kıyafeti” elbisesinden oluşan koleksiyonunda akıcı beyaz ve bej kumaşlar ve sadece ara sıra görünen göbek vardı. Cuma günü yapılan ikinci bir gösteri, muhafazakar bir Müslüman ülkede, on yıldan daha kısa bir süre önce kadınların vücudu örten çarşaf elbiseler giymesini gerektiren zarfı zorlayan bir gelişme olan kadın mayolarına odaklanan ilk gösteri olarak faturalandırıldı. “Bunun cesaret olduğunu söyleyebilirsin, ama ben buna başka bir açıdan bakıyorum: küreselleşmeye ayak uydurmak,” dedi Abid AFP modellerle ve kulaklıklı mikrofon seti takan şov yapımcılarıyla çevriliyken. “Eskiden var olan sınırlar ve kısıtlamalar kaldırıldı ve bu bize yaratıcılığımızı daha güzel bir şekilde gösterme fırsatı verdi.” Perşembe günkü kalabalık arasında tasarımcılar, moda gazetecileri ve yurtdışında en çok parayla dolu Netflix şovu Dubai Bling ile tanınan Lojain Omran gibi Suudi ünlüler yer aldı. Omran, sergilenen tasarım yelpazesinin Suudi Arabistan’ın sadece Dubai ile değil diğer moda başkentleriyle rekabet etme konusundaki ciddiyetini gösterdiğini söyledi. “Modada küresel bir kitleye ulaşmak istiyorsanız, her tür insana – muhafazakarlara ve tam tersi olanlara – ulaşmak zorundasınız” dedi.

 

Modeller Suudi tasarımcı Tima Abid’in kreasyonlarını sunuyor
‘Çok yeni bir şey’ Suudi Arabistan’ın batı kıyısındaki Ummahat Alshaikh Adası’ndaki St Regis Kızıldeniz Tesisi olan Kızıldeniz Moda Haftası ortamına yalnızca kiralık tekne veya deniz uçağı ile erişilebilir. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından denetlenen Vizyon 2030 sosyal ve ekonomik reform programının merkezinde yer alan giga projelerinden biri olan Kızıldeniz Global’in bir parçasıdır. Kızıldeniz’in Küresel stresine dahil olan yetkililer, NEOM olarak bilinen planlı fütüristik bir mega şehir olan en önde gelen giga projesinin uygulanabilirliği konusunda şüpheler arttıkça ilerleme kaydediyorlar, geçen yıl iki tatil yeri açıyorlar ve gelecek yıl sonuna kadar 14 otel daha açmaya hazırlanıyorlar. Eskiden kapalı olan Suudi Arabistan, 2019’da genel turizm vizesine girdiğinden beri, güneydeki dağları sergileyen ve 2029’da Neom’un Trojena olarak bilinen bir bölgesinde Asya Kış Oyunları için ev sahipliği haklarını güvence altına alan dev bir çöl olduğu fikrini ortadan kaldırmaya çalıştı. Suudi Moda Komisyonu genel müdürü Burak Çakmak, plaj gelişmelerinin önemli potansiyel cazibe merkezleri olarak görüldüğünü ve Kızıldeniz Moda Haftası’nın kısmen halihazırda mevcut olanı vurgulamayı amaçladığını söyledi. “Açıkçası lojistik olarak çok yeni bir şey deniyoruz. Tekneyle yarım saat süren uzak bir adadayız… Burada gösteri yapabilmenin birçok sınırlaması var “dedi.

 

Modeller, Suudi Arabistan’daki Kızıldeniz Moda Haftası sırasında kreasyonlar sunuyor
“Herkesin (sadece) Suudi tasarımlarını keşfetmesini değil, aynı zamanda Suudi Arabistan’ı bir varış noktası olarak keşfetmesini de isterim.” Leydi Fozaza’dan Suudi tasarımcı Alanoud Bedir, Abid’in şovu için hazırlıklar yaparak krallığı daha yerleşik bir ada bölgesiyle olumlu bir şekilde karşılaştırdı. “Bu asla beklemeyeceğiniz bir şey ve dürüstçe söyleyebileceğim tek şey, Maldivler ne?” Model Beatris Resende, Brezilya’da büyürken sık sık Ortadoğu’yu çok gurur verici bir şekilde tasvir edilmeyen tek bir yer olarak gördüğünü söyledi. Sadece bölgede seyahat ederek ve modellik yaparak ülkeler arasındaki farklılıkları takdir etmeye başladı. “Dürüst olacağım. İnsanların ülkelere klişe olarak bakmayı bırakmasını ve aslında yerleri tanımasını gerçekten istiyorum “dedi. “Duyduklarımızdan çok daha fazlası.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar