Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeTalep Artışı, Zayıf Doların Altın Fiyatlarını Desteklediği Görüldü

Talep Artışı, Zayıf Doların Altın Fiyatlarını Desteklediği Görüldü

Ortadoğu’da süregelen siyasi gerilimler, merkez bankalarının sürekli satın alması, doların zayıflaması, altına olan talebi güvenli bir sığınak ve siyasi ve ekonomik istikrarsızlığa karşı bir koruma olarak desteklemesi bekleniyor.

ABD Fed’in faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin yüksek enflasyon ve belirsizlik ortamında seyreden Altın, bu yıl yaklaşık yüzde 12 yükseldi. Bu esneklik, altının ekonomik istikrarsızlığa karşı bir koruma olarak kalıcı çekiciliğini vurgulamaktadır.

Allegiance Gold’un ceo’su ve kurucu ortağı Alex Ebkarian, yükselen enflasyon, zayıflayan dolar ve devam eden jeopolitik gerilimler gibi ekonomik ve jeopolitik sorunların birleşmesi nedeniyle altının rekor seviyelerin üzerine çıktığını söylüyor.

“BRICS Plus ülkeleri liderliğindeki merkez bankaları, her ay daha hızlı ve daha hızlı bir şekilde altın satın alıyor. Merkez bankalarının bizden farklı olarak altına yönlendirdiği yatırımları daha çok görüyoruz. hazineler, “diyor Ebkarian.

Değerli metal analistleri, özetle, altın piyasasının, her biri kısa ve orta vadede altın fiyatını önemli ölçüde sallayabilen dalgalanan ABD ekonomik göstergelerinin, Federal Rezerv politika değişimlerinin ve küresel jeopolitik olayların insafına kaldığını söylüyor.

Noor Capital’in baş piyasa stratejisti Mohamed Hashad, altın fiyatlarının son zamanlarda tarihsel seviyelere yükseldiğini ve esas olarak güvenilir bir sığınak olarak prestijli statüsü de dahil olmak üzere ön plana çıkan çeşitli faktörlerden yararlandığını söyledi.

Federal Rezerv’in faiz oranı düzeltmeleri ve varlık geri alım politikaları dahil kararları, altın piyasasını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle, Fed Başkanı Jerome Powell’ın son açıklamaları altın fiyatlarındaki yükseliş eğilimini daha da artırdı. Haşad, para politikası ile altın arasındaki etkileşimin kritik bir faktör olmaya devam ettiğini söylüyor.

Running Point Capital Advisors’ın ortağı Michael Ashley Schulman, Federal Rezerv’in birçok analistin öngördüğü gibi oranları düşürmeye karar vermesi durumunda doların zayıflayabileceğini ve potansiyel olarak altının nispi değerinde bir artışa yol açabileceğini söyledi. Daha düşük faiz oranları, altın gibi faizsiz varlıkların çekiciliğini de artırır.

Schulman, “Başka bir deyişle, altın yükseliş eğiliminde olabilir ve kısmen Fed’in faiz oranlarını düşüreceği ve doların zayıflayacağı yönündeki spekülasyonlara dayanarak yeni zirvelere ulaşabilir” diyor.

“Piyasalarda mevcut olan birçok faktör ve teşviğin mevcudiyeti, özellikle son dönemde merkez bankalarının satın aldığı altın rezervlerinin seviyelerindeki gözle görülür artış nedeniyle kıymetli madenin gelecekteki yoluna ilişkin piyasalarda iyimserlik durumu var. dünya çapında. Önümüzdeki dönemde daha da yükselme beklentileri var, bu da güçlü yükseliş dalgasının piyasaları şaşırtan benzeri görülmemiş seviyelere çıkması anlamına geliyor. Mevcut yükselişin, düşüşe yönelik güçlü teşviklerin, özellikle de ABD dolarının şu anki aşamada sahip olduğu gücün temsil ettiği büyük zorluklar karşısında ortaya çıkması oldukça ilginç ”diyor Hashad.

Merkez bankalarının altın alımları son zamanlarda önemli bir artışa tanık oldu, Orta Doğu bölgesinde tırmanmaya devam eden şiddetli gerilimlerin ortasında güvenli bir sığınak ve piyasa dalgalanmalarına karşı korunma arayışında olduğunu söyledi.

Çin, geçtiğimiz Mart ayında döviz rezervlerini çeşitlendirme hamlelerinin bir parçası olarak stratejik altın rezervine 160.000 ons ekledi ve bu, Çin altın rezervlerindeki art arda 17. ayın performansına hakim bir zayıflık durumunun ortasında gelen artışını vurguladı.

Analistlere göre altının fiyatı 2024’te yeni zirvelere yükseldi ve altın vadeli işlemleri 2 Ocak 2024’ten bu yana yüzde 14,49 arttı. Altının ons fiyatı da son zamanlarda birkaç zirvenin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Mart ayının başlarında, fiyat ons başına 2.160 dolara yükseldi – ardından rekor bir seviyeye ulaştı. O zamandan bu yana fiyat, 15 Nisan itibariyle ons başına 2.346,33 dolarlık cari fiyatına doğru yükselerek yükseliş eğilimini sürdürdü.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar