Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaTam Ölçekli Refah Saldırısı 'Gerçekleşemez': BM Hakları Şefi

Tam Ölçekli Refah Saldırısı ‘Gerçekleşemez’: BM Hakları Şefi

İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik tam ölçekli bir saldırının “gerçekleşemeyeceğini” söyleyen BM insan hakları şefi Pazar günü uluslararası hukukla uzlaşılamayacağını söyleyerek ısrar etti.

Yüz binlerce Filistinlinin Gazze Şeridi’nin diğer bölgelerinde çatışmalardan kaçmasının ardından nüfusun yaklaşık 1,5 milyona yükseldiği son haftalarda tüm gözler Refah’ta.

İsrail ordusu Cumartesi günü doğu Refah için tahliye emrini genişletti ve 300.000 Filistinlinin bölgeyi terk ettiğini söyledi.

“Son tahliye emirleri Refah’ta bir milyona yakın insanı etkiliyor. Peki şimdi nereye gitmeliler? Gazze’de güvenli yer yok!” BM insan hakları yüksek komiseri Volker Türk yaptığı açıklamada.

“Birçoğu birçok kez yerinden edilmiş olan bu bitkin, aç insanların iyi seçenekleri yok.

Tam ölçekli bir saldırının “feci bir etkisi olabileceğini” söyledi… daha fazla vahşet suçu olasılığı dahil”.

“Son derece yoğun sivillerin bulunduğu bir bölgedeki en son tahliye emirlerinin, çok daha az tam bir saldırının, uluslararası insancıl hukukun bağlayıcı gereklilikleriyle ve Uluslararası Adalet Divanı’nın emrettiği iki bağlayıcı geçici önlemle uzlaştırılmasının hiçbir yolunu göremiyorum.”

Volker, Gazze’deki hızla kötüleşen koşullardan derinden rahatsız olduğunu belirterek, son tahliye emirlerinin “zaten derinden travmatize olmuş bir nüfusun kitlesel olarak yerinden edilmesini” tetiklediğini söyledi.

Refah’tan yerinden edilenleri alması gereken kasabaların zaten “moloz haline getirildiğini” söyledi.

Türk, Gazze’den gelişigüzel roket ateşi haberlerine de duyduğu endişeyi dile getirdi.

Refah’a yönelik tam ölçekli bir saldırının “gerçekleşemeyeceğini” söyledi ve nüfuzu olan tüm devletleri bunu önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapmaya çağırdı.

Ayrıca İsrail ve Filistinli silahlı grupları ateşkes konusunda anlaşmaya ve tüm rehinelerin derhal serbest bırakılmasına çağırdı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar