Pazar, Haziran 23, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaTekvando Yıldızı için Erkeklerle Dövüşmekten Suudi Olimpiyat Tarihine

Tekvando Yıldızı için Erkeklerle Dövüşmekten Suudi Olimpiyat Tarihine

Suudi tekvandoda öne çıkan Donia Abu Taleb, spora alışılmadık bir giriş yaptı: yıllarca bir erkek kulübünde antrenman yaptı çünkü yarışacak kız yoktu. Şimdi 27 yaşındaki, Olimpiyatlara katılmaya hak kazanan ilk Suudi kadın oldu ve Paris’te yarışırken Körfez Krallığı’nın ilk altın madalyasını eve getirmeyi hayal ediyor. Bugün gülümseyen yüzü afişlerde ve reklam panolarında görünmesine rağmen, Suudi yetkililerin son zamanlarda kadın atletizmini savunmaya yöneldiğinin altını çizen Cidde yerlisi, çok daha alçakgönüllü başlangıçlara sahipti. Hukuk diplomasına da sahip olan Ebu Taleb, güneydeki dağ kenti Abha’da yakın zamanda yapılan bir antrenmandan sonra afp’ye verdiği demeçte, “Sekiz yaşındayken tekvandoya başladım ve şimdiki gibi bir destek yoktu” dedi. “Her zaman erkek merkezindeki erkeklerle oynadım, aslen kızsızdım. Bir kız olduğumu göstermemek için saçlarıma baş örtüsü takardım.” Oğlanlarla yüzleşirken, “beni ayırt etti ve beni güçlü kıldı… Meydan okumayı seviyorum “. Suudi Arabistan’ın kadın hakları konusundaki kısıtlamaları, onlarca yıldır seyirci olarak bile spora katılımlarına kadar uzanıyordu. Ayrıcalıklı Suudi kadınlar teniste ve hatta futbolda özel bileşiklerde yarışabilirken, diğer sporlardaki kadınlara sınırlı resmi destek vardı. 2012 yılında Londra’da judo sporcusu Wojdan Shaherkani, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin özel daveti sayesinde Olimpiyatlarda yarışan ilk Suudi kadın oldu. İlk turda dövüldüğü için tarihi başlangıcı sadece 82 saniye sürdü. Başka bir davetli olan ABD doğumlu Sarah Attar, pistteki 800 metrelik sıcağında uzak bir sonuncu oldu.

 

Attar, 2016 Olimpiyatları’nda joker karakter olarak yarışan dört Suudi kadından biriydi ve onları Tokyo 2020’de iki kişi daha izledi. Ancak Ebu Taleb haklı olarak hak kazanan ilk kişidir. Veliaht Prens Muhammed bin Selman yönetiminde Riyad, yasaklayan imajını kısmen kadınların haklarını genişleterek, araba kullanmalarına izin vererek ve çalışmaya teşvik ederek yenilemeye çalıştı. Yetkililer ayrıca kadınların futbol stadyumlarına gitme yasağını kaldırdı ve bir kadın milli futbol takımı geliştirmeye yatırım yaptı. Ebu Taleb, 2020 Arap Tekvando Şampiyonası’nda altın ve 2022’de Asya ve dünya şampiyonalarında bronz madalya alarak yeni keşfedilen devlet desteğinden yararlandı. Bu yılın başlarında Asya Taekwondo Şampiyonasında altın madalyaya yükseldi. Paris için büyük umutları var, Abha eğitim merkezinde afp’ye resmini taşıyan büyük bir pankartın yanında durduğunu söyledi. “En başından beri dünya şampiyonu olmayı, Olimpiyatlara katılmayı ve altın kazanmayı hayal ettim” dedi.

 

Suudi Arabistan bugüne kadar Olimpiyatlarda hepsi erkekler için olmak üzere iki bronz ve iki gümüş madalya kazandı. Ebu Taleb’in Olimpiyatlardaki başarısı, Suudi Arabistan’ın kendisini bir spor merkezi olarak yeniden markalaştırma kampanyasına ivme kazandıracaktı.
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar