Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaTrump, Biden'ı 'Gestapo Yönetimini' Yönetmekle Suçladı

Trump, Biden’ı ‘Gestapo Yönetimini’ Yönetmekle Suçladı

Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı adayı Donald Trump, ABD medyasının duyduğu bir kayda göre, Demokrat rakip Cumhurbaşkanı Joe Biden’ı bağışçılara özel bir hitaben “Gestapo yönetimi” yürütmekle suçladı ve burada suç iddianamelerinde yer alan savcılara da saldırdı.

Kendi söylemleri, sivil haklar gruplarından ve diğer eleştirmenlerden faşist eğilimlere yönelik suçlamalar alan Trump, Almanya’nın ikinci Dünya Savaşı rejimindeki Nazi polisi ile Cumartesi gecesi Florida’nın Palm Beach kentindeki Mar-a-Lago beldesinde bir bağışçının geri çekilmesinde karşılaştırmayı yaptı.

Yorumlar, Trump’ın kendisine yöneltilen çok sayıda iddianamenin siyasi amaçlı olduğu yönündeki şikayetini yinelemesinin ardından geldi. Bir porno yıldızına yapılan 130.000 dolarlık ödemeyi örtbas etmek için iş kayıtlarını tahrif etmekle suçlandığı 11 günlük New York gizli para davasını yeni bitirmişti.

“Bu insanlar bir Gestapo yönetimini yönetiyorlar,” dedi Trump, New York Times ve Washington Post tarafından duyulan bir ses kaydına göre. “Ve sahip oldukları tek şey bu. Ve onların görüşüne göre kazanmalarının tek yolu bu ve aslında onları öldürüyor. Ama bu beni rahatsız etmiyor.”

Trump kampanyası, bildirilen açıklamalar hakkında yorum talebine yanıt vermedi.

2017’den 2021’e kadar görevde olan eski cumhurbaşkanı, 5 Kasım seçimlerinde cumhurbaşkanlığını yeniden kazanmak isterken ceza ve hukuk davalarında bir dizi hukuki sorunla karşı karşıya. Her durumda haksızlığı reddeder.

Trump, göçmenleri ve muhalifleri küçümsemek için şiddet içeren görüntüler kullanarak kampanya izinde bir dizi kışkırtıcı ve ırkçı açıklama yaptı. 2024 seçimlerini kazanamazsa şiddet konusunda uyardı ve göçmenleri hayvanlarla karşılaştırdı.

Kasım ayında Biden, siyasi düşmanlarına atıfta bulunmak için “haşarat” kelimesini kullandığı için Trump’a saldırdı ve bunun Nazi Almanyası’nın dilini yansıttığını söyledi. Yine geçen yıl Trump, ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin “ülkemizin kanını zehirlediğini” söyledi.

Bazı tarihçiler, bu tür yorumların, düşmanlarını insanlıktan çıkarmaya çalışan otokratların yorumlarını yansıttığını söylüyor. Trump kampanyası daha önce Naziler, Adolf Hitler ve İtalyan Benito Mussolini ile karşılaştırmaları reddetmişti.

Biden kampanyası, bildirilen yorumların Cumhuriyetçi adayın öfkesinin ve intikam arzusunun altını çizdiğini söyledi.

Sözcü James Singer yaptığı açıklamada, “Trump bir kez daha Holokost hakkında aşağılık ve aşağılayıcı yorumlar yaparken, aynı nefeste kolluk kuvvetlerine saldırıyor, siyasi şiddeti kutluyor ve demokrasimizi tehdit ediyor” dedi.

Raporlara göre, Cumartesi gecesi Trump, ABD Özel Danışmanı Jack Smith’e atıfta bulunmak için küfürler kullandı ve eyalet seçimlerine müdahale davasını kovuşturan Georgia Bölge Savcısı Fani Willis ile alay etti.

Trump’ın sık sık hedefi olan Smith, Trump’ın Biden’a 2020 seçim kaybını ve eski cumhurbaşkanının gizli hükümet materyallerini ele alma çabalarını içeren federal davaları ele alan savcıdır.

Eski bir New Yorklu işadamı ve realite televizyon sunucusu olan Trump, 2016 seçimlerinde Cumhuriyetçi adaylığına adaylığını ilan ederken Meksikalı göçmenleri tecavüzcü ve uyuşturucu kaçakçısı olarak tanımladı. Virginia’nın Charlottesville kentinde düzenlenen şiddetli bir 2017 mitinginden sonra, beyaz üstünlükçüleri karşı protestocularla eşitlediği ve “her iki tarafın da suçlu olduğunu söylediği için yaygın eleştiriler aldı.

Biden, bir kadının öldürüldüğü Charlottesville’deki olayların onu 2020’de Trump’a karşı cumhurbaşkanlığına aday olmaya motive ettiğini söyledi.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar