Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEUçuşta Çalınan 70.000 Dh'lik Rolex: BAE Yolcuları Havada Değerli Eşyalarını Kaybetmenin Dehşetini...

Uçuşta Çalınan 70.000 Dh’lik Rolex: BAE Yolcuları Havada Değerli Eşyalarını Kaybetmenin Dehşetini Anlatıyor

Eski BAE sakini Arsalan Hameed, Abu Dabi’den Doha üzerinden Riyad’a yaptığı son yolculuğunu anlatırken Khaleej Times’a verdiği demeçte, “Paramın ve Rolex’imin çantamda eksik olduğunu görünce tamamen bayıldım.” dedi. Pakistan vatandaşı, Bayram için Abu Dabi’deki ailesini ziyaret ediyordu ve BAE’DEN uçuş operasyonlarını etkileyen rekor yağmurlar nedeniyle şu anda yaşadığı Suudi Arabistan’a dönmek için mücadele ediyordu. Çok sayıda uçuş gecikmesi ve iptalinden sonra, yolculuğundan bitkin bir şekilde Doha’ya giden kalabalık bir uçağa bindiğini söylüyor. Çantasını üst çöp kutusuna sakladı ve hemen uykuya daldı – çok seyahat ettiği için uçarken yapma “alışkanlığı” olduğunu söylediği bir şey. İndikten sonra hızla Riyad’a giden başka bir uçağa bindi ve değerli eşyalarının hala el bagajında olup olmadığını kontrol etmekten rahatsız olmadan sırt çantasını üst çöp kutusuna koyduktan sonra tekrar uykuya daldı. Sadece Hameed eve ulaştığında, 2,5 saatlik yolculuğu sırasında 73.000 Dh değerinde saatinin yanı sıra 3.000 SARP ve 260 GBP (yaklaşık 4.000 Dh) değerinde nakit paranın çalındığını fark etti. Ne yazık ki, böyle bir deneyime sahip olan tek kişi o değil — ve bu olaylar dünya çapında meydana gelirken, BAE gezginleri son zamanlarda diğer yolcuları daha bilinçli olmaları konusunda uyarmak için sosyal medyaya yöneliyorlar. Sharjah sakini Muhammed Salman Lakhany de böyle bir kurban. Bu yılın Mayıs ayında Riyad’dan Dubai’ye kısa bir uçuştan sonra, gurbetçi, kartlarından birinin 18.803 Dh’lik hileli bir işlem yapmak için kullanıldığını dehşetine kaptırdı. Taşıma çantasını kontrol ettikten sonra, kartlarının (15 kredi ve beş borç) yanı sıra 1.900 dolar nakit eksik olduğunu gördü.

 

‘Eşgüdümlü hırsızlıklar’

Khaleej Times, bu tür olayların ne kadar yaygın olduğunu anlamak için BAE merkezli eski bir kabin ekibi üyesiyle konuştu. Bhavica Khatri, “Genel küçük hırsızlıklar, özellikle yürürlükteki yorucu güvenlik süreçleri nedeniyle uçuşlarda o kadar yaygın değil” dedi. “Ancak, gerçekleştiklerinde koordineli bir şekilde gerçekleşirler.” On yılı aşkın bir süredir girişimci ve sanatçı olarak çalışan Dubai’de ikamet eden kariyeri boyunca, örgütlü grupların diğer yolculardan çalmaya çalıştığı sadece iki uçuşta olduğunu söyledi. Bu olaylar genellikle gece uçuşlarında, ışıklar kapalıyken, insanlar uyurken ve kabin ekibi kadırgalarına çekilirken meydana gelir. “Çok yakın bir zamanda, yaklaşık 3-4 yıl önce, belirli bir rotada hırsızlıklar meydana geldi – 16-17 saatlik uzun mesafeli bir gece uçuşu” diye hatırladı. Soruşturmalar gerçekleştiğinde, ışıklar kapatıldıktan sonra bu grup insanın “canlanacağı” tespit edildi. Suçlular depo kutularını açacak ve ‘kaybettikleri veya yanlış yerleştirdikleri’ bir şeyi arıyormuş gibi yapacaklardı. “Ayrı oturdular; sanki hep birlikteymiş gibi davranmıyorlar. Biri bir şeyi yanlış yerleştirmiş gibi davranır, diğeri onlara yardım etmeye çalışırdı. Bu şekilde, istediklerini elde etmek için farklı şapka rafları açmaya ve ellerini çantalardan, küçük çantalardan ve bagajlardan geçirmeye çalışacaklardı “dedi. Khaleej Times’ın ulaştığı BAE havayolları yorum yapmaktan kaçındı.

Hırsızlıktan şüpheleniyor musunuz? Yapabilecekleriniz

“İdeal olarak, bir yolcu hala uçuştayken hırsızlık mağduru olduğunun farkına varırsa, önce kabin ekibini ihtiyatlı bir şekilde bilgilendirmelidirler. Kabin ekibi, bu tür durumlarla sakin ve profesyonel bir şekilde başa çıkmak için eğitildi “diyor Mayra Tours’un CEO’su ve Kurucusu Manoj Tahelani. Talihsiz keşif ancak yere geri döndüklerinde yapılırsa, yolcuların en erken yerel makamları bilgilendirmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Lakhany, hileli işlem bildirimini aldıktan sonra hemen tüm kartlarını bloke ettiğini ve suçu çevrimiçi olarak bildirdiğini söyledi. “Polis benden en yakın karakola gitmemi istedi, ben de gittim. Orada, Al Kusais karakolunda, banka raporuyla geri dönmemi isteyen iki memurla konuştum.”

 

Bu arada, hırsızların daha fazla nakit çekmeye çalıştıklarını — 10.000 Dh değerinde — ancak kartındaki limit ve diğerlerini o zamana kadar engellediği için çekemediklerini söylüyor. Hameed maalesef aynı şansa sahip değildi. “Birkaç yetkiliye boşuna ulaştım” dedi. Hırsızlığı havayoluna bildirdiğinde, “tüm müşterilerin uçuştayken bakımlarında kalan kişisel eşyalarından sorumlu oldukları” bilgisi verildi.

Kabin ekibi nasıl tepki verir

Khatri, kabin ekibine “gözlemleme, rapor verme ve tırmanma” öğretildiğini söyledi. “Bir yolcuya elinin başkasının çantasında olduğunu söylemeye hakkımız yok. Ancak, güvenlik kesintisi olmadığından emin olmak için eğitildik. Şüphelenirsek, gemideki yöneticiyi bilgilendireceğiz ve bu da uçuşun kaptanını bilgilendirecektir. Kaptan daha sonra indiğimizde gerekli adımları atması için yerdeki güvenliği bilgilendirir.” Yetkililer genellikle uçağa binecek ve ya “tüm tatbikatlarını yapacak” ya da “pasaportunu kaybeden biri kisvesi altında” bir kontrol yapacaklar. Bazen yetkililer, bir hırsızlığın bildirildiği aynı uçuşta bir grup şüpheli kişiyi takip ediyorlarsa, onlara doğrudan yaklaşacak ve “daha fazla araştırma için bir kenara bırakacaklar”.

Nasıl güvende kalabilirsiniz

BAE’deki seyahat uzmanları, yolcuların kendilerini potansiyel hırsızlıktan nasıl koruyabilecekleri konusunda bazı ipuçları sundu. Pluto Travels’ın yönetici ortağı Bharat Aidasani, “Her zaman seyahat sigortası yaptırdığınızdan emin olun” diyor. Ayrıca yolcuları, eşyalarını check-in veya taşıma çantasında bulundurmaları halinde “zor olabileceği” için değerli eşyalarını yanlarında bulundurmaya çağırdı. Galadari Brothers’ın Uluslararası Seyahat Hizmetleri MICE ve tatiller müdürü Mir Wasim Raja da “nihai güvenlik rehberi” nin bir parçası olarak aşağıdaki ipuçlarını paylaştı. Gösterişli mücevherler giymeyin, paranızla akıllı olun, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize uygun iyi bir çantaya yatırım yapın, Seyahat kilitleri getirin ve bunları her zaman check-in bagajı ve bagajı için kullanın, Akıllı Etiket veya bagaj takipçisi kullanın Değerli eşyalar taşıyorsanız, Her zaman taşımanıza göz kulak olun- bagajda, Önemli belgelerin dijital kopyalarını saklayın, Çevrenizden haberdar olun, İçgüdülerinize güvenin ve şüpheli bir şey görürseniz bir şeyleri görmezden gelmeyin
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar