Cuma, Haziran 21, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaDünyaUcuza Hac: Kitap Dışı Hacılar Kutsal Şehirde Saklanıyor

Ucuza Hac: Kitap Dışı Hacılar Kutsal Şehirde Saklanıyor

Konserve fasulye ve etle yaşayan 70 yaşındaki Mısırlı, haftalardır kutsal Mekke şehrinde bir apartmanda saklanıyor ve bir Suudi tacirinden kaçmayı ve Hac haccını yasadışı bir şekilde gerçekleştirmeyi umuyor. Yetkililere ve seyahat acentelerine göre, yalnızca ilk adı Muhammed olarak tanımlanması istenen adam, yıllık ayini ucuza tamamlamaya çalışan on binlerce Müslüman arasında yer alıyor. Kayıt dışı hacılar resmi kanalları reddederek binlerce dolar tasarruf edebilirler, ancak güvenlik güçleri tarafından yakalanırlarsa tutuklanma ve sınır dışı edilme riskiyle karşı karşıya kalırlar. Afp’ye verdiği demeçte Muhammed, her ülke için bir kota sistemi kapsamında tahsis edilen ve Mısır’da piyango yoluyla dağıtılan belgeye atıfta bulunarak, “Mısır’da 10 yıldan fazla bir süredir resmi Hac iznini arıyorum ve şansım olmadı” dedi. İzin almış olsa bile, Mısırlı yetkililer tarafından sağlanan en ucuz seyahat paketi emekli memura 175.000 Mısır poundu (yaklaşık 3.700 dolar) geri verecekti, bu da karşılayamayacağını söyledi. Bunun yerine Muhammed, turist vizesi aldıktan sonra Suudi Arabistan’a uçtu, ardından bir seyahat acentesinin onu Arafat Dağı yakınında barındırması için ayarladı ve burada kutsal Peygamber Muhammed (sav) son vaazını 3.500 Suudi riyali (933 $) karşılığında verdi.

 

Müslüman ibadet edenler, 4 Haziran 2024’te Ulu Cami’de Merve ve Safa tepeleri arasında yürüyorlar
Hac ritüellerinin bu ayın ilerleyen saatlerinde başlaması için hazırlanırken Muhammed, yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda dışarı çıkan yedi kişiyle birlikte bir apartmanda hapsedilir. “Her zorluğa hazırım. Hava sıcak. Bol bol su içeceğim.” dedi. “En önemli şey Hac yapacağım.” Hac, İslam’ın beş temel direğinden biridir ve tüm Müslümanlar tarafından en az bir kez vasıtalarla üstlenilmelidir. Suudi Arabistan’ın batısındaki kutsal Mekke şehrinde ve çevresinde dört gün boyunca tamamlanan bir dizi ritüeli içerir. Resmi rakamlara göre geçen yıl Hac’da 1,8 milyondan fazla Müslüman yer aldı. Anonimlik şartıyla konuşan bir Suudi güvenlik yetkilisi, afp’ye hükümetin açıklamadığı bir rakam olan “yaklaşık 100.000 düzensiz hacı” olduğunu söyledi. Geçmişte, en son 2015 yılında Mekke yakınlarındaki Mina’daki “şeytanı taşlama” ritüeli sırasında meydana gelen bir izdihamın şimdiye kadarki en ölümcül hac felaketinde 2.300’e kadar insanı öldürdüğü büyük kalabalıkların tehlikeli olduğu kanıtlandı. Hac ve Umre bakanlığından medyaya brifing vermeye yetkili olmadığı için anonimlik şartıyla konuşan bir yetkili, tekrarlanma korkusunun Suudi yetkilileri son yıllarda kayıt dışı hacıları bastırmaya teşvik ettiğini söyledi.

 

Ulu Cami’de yaşlı bir kadın dua ediyor
Yetkili, “Mekke bölgesi çok sınırlı ve çok sayıdaki yasadışı mevcudiyet kalabalıkların örgütlenmesini ve otobüs güzergahını engelliyor ve izdihamlara neden olabilir” dedi. Yetkisiz hacılar ve onları taşımaya katılanlar için para cezaları 10.000 Suudi riyalinden (2.666 $) başlıyor. Devlet basında çıkan haberlere göre, yetkililer geçen aydan bu yana çoğu Mısırlı olmak üzere hacla ilgili “dolandırıcılık” yapmakla suçlanan en az 20 kişiyi tutukladılar. 2019’da genel turizm vizesinin getirilmesi, kayıtsız hacılar da dahil olmak üzere insanların Suudi Arabistan’ı ziyaret etmesini her zamankinden daha kolay hale getirdi. “Hacıları Arafat’a getirmenin hala milyonlarca yolu var,” dedi bir seyahat acentesi, yankı korkusuyla anonimlik şartıyla konuştu. “Arafat’a (hac sırasında) giren 100 otobüsüm var. Hepsi aranabilir mi? Bu imkansız.” Bu yılki Hac’ın, ortalama 44 santigrat derece (111 derece Fahrenheit) sıcaklıklarla fiziksel olarak vergilendirici koşullar altında gerçekleşmesi bekleniyor. Kayıtsız hacılar için, resmi klimalı kamplara erişemedikleri için ısı stresi riski daha da fazladır. Bazıları camilerde hatta yol kenarında uyur. Adını Eymen olarak veren ve geçen yıl turist vizesiyle geldikten sonra Hac’ı yasa dışı olarak icra eden 37 yaşındaki Mısırlı, zorlu bir kaç günü anlattı. “Çok zordu. Hizmet yok, yatak yok, klima yok, banyo yok ” dedi. “Bahsetmiyorum bile,” diye ekledi gülerek, “Odak noktası, dua ve dualara odaklanmak yerine güvenlik güçlerinden kaçmaktı.”
DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar