Perşembe, Haziran 20, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEUzmanlar, BAE'nin Covıd-19'dan Sonra 'Bir Sonraki Pandemiye' Hazırlandığını Söylüyor

Uzmanlar, BAE’nin Covıd-19’dan Sonra ‘Bir Sonraki Pandemiye’ Hazırlandığını Söylüyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Covıd salgınının sona erdiğini ilan etmesinden bu yana sadece bir yıl geçti, ancak uzmanlar şimdiden bir sonrakinin ne zaman olacağını soruyor. Abu Dabi Halk Sağlığı Merkezi’nden Dr. Mahra Khalifa Al Hosani, ”Başka bir salgının geleceğini biliyoruz ama ne zaman olacağını bilmiyoruz” dedi.

Yorumları, BAE’nin Perşembe günü Dubai’deki Birmingham Üniversitesi’nde gelecekteki pandemilerle yüzleşmeye hazırlığıyla ilgili bir panel tartışmasına geldi.

Dünya çapında yaklaşık 7 milyon insanı öldüren Covıd salgını, tarihin en ölümcül salgınlarından biri olarak kabul ediliyor.

Bir uzman, bir sonraki salgının gerçekleşmesinin yalnızca “zaman meselesi” olduğunu söyledi. Emirates Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Dr. Ahmed Alhammadi, ”Ya hızla yayıldığı için solunum yolu viral bir hastalık ya da hayvanlardan insanlara yayılan zoonotik bir enfeksiyon ya da sivrisinek benzeri dang hummasından yayılan vektör kaynaklı bir hastalık olabilir” dedi.

Ahmed’e göre, insan nüfusundaki artış, daha fazla insanı zoonotik hastalıklar için risk altına sokuyor. “Özellikle Hindistan ve Çin gibi ülkelerde artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için birçok orman kesiliyor” dedi. “Bu, insanları daha önce hayvanların yaşadığı ortamlara sokuyor ve bu da onları riske atan yeni suşlara maruz bırakıyor.”

BAE tamamen hazır

Bir sonraki salgının nasıl ve ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek zor olsa da, BAE, Abu Dabi Halk Sağlığı Merkezi Bulaşıcı Hastalık Sektöründe Hazırlık ve Müdahale Bölüm Başkanı Dr. Mahra’ya göre her şeyle başa çıkmaya tamamen hazır.

“Bir sonraki pandemiye hazırlıklı olduğumuzu güvenle söyleyebilirim” dedi. “Biz de sürekli gelişiyoruz. İlerledikçe öğreniyor ve gelişiyoruz. Artık sürekli öğrenmemize ve hazırlıklı olmamıza yardımcı olan daha ileri teknolojilere, testlere ve daha gelişmiş uzmanlıklara sahibiz.”

Dr. Ahmed’e göre, BAE’nin başka bir pandemi olursa ve olduğunda devreye girecek bir eylem planı var. “Ulusal acil durum ve afet yönetiminin hastaları nereye kabul edeceği, nasıl nakledileceği ve hatta ilaçların nasıl saklanacağı konusunda ayrıntılı bir planı var” dedi.

Covid salgını sırasında karşılaştıkları bazı zorlukları da paylaştı. “Al Ain’de Sputnik aşısı denemesine başladığımızda, karşılaştığımız zorluklardan biri, eşyaları -20 santigrat derecede depolayan bir buzdolabı elde etmekti” diye hatırladı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar