Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAEVize, Nusuk Uygulama Kuralları: BAE Hacıları Hac Başlamadan Önce Umre Yuvalarını Nasıl...

Vize, Nusuk Uygulama Kuralları: BAE Hacıları Hac Başlamadan Önce Umre Yuvalarını Nasıl Güvence Altına Alabilir?

Umre için e-vizelerin ve uygun fiyatlı paketlerin getirilmesi, birçok BAE sakinini yılda birkaç kez hacca gitmeye sevk etti. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar Hac hacına hazırlanırken (14-19 Haziran), BAE sakinlerinin Umre yapmak için Nusuk Uygulamasında bir yer ayırtmaları artık zorunlu. Ayrıca hacca yalnızca geçerli Umre vizesi olan kişiler girebilecek.

Suudi Arabistan’ın Umre vizesi sahiplerinin giriş tarihini 23 Mayıs 2024, çıkış tarihini 6 Haziran 2024 olarak açıklamasıyla hacılar, hacca giriş fırsatını yakalamaya can atıyor.

Günde yüzden fazla sorgu

ASAA Turizm’den Qaiser Mahmood, ajanslarının Hac sezonu başlamadan önce Umreye çıkmak isteyen sakinlerden günlük yüzden fazla çağrı aldığını söyledi.

“Her gün yüzlerce telefon alıyoruz. Sakinler, Hac sezonu başlamadan önce Umreye seyahat etme şartlarını sorguluyor. Şu anda büyük bir talep var, ancak Hac mevsimi yaklaştıkça bunun biraz azaldığını görüyoruz “dedi.

Rehan El Cezire Turizm’den Shihab Perwad, Umre vizesi kotasının önemli ölçüde azaldığını söyledi. “Daha önce 15.000 Umre vize kontenjanımız vardı, şu anda 1.500’e düşürüldü. Bu, yetkililer tarafından Hac sezonuna hazırlanmak için yapılıyor.”

Hac mevsiminden önce Umre yapmak isteyen sakinler, sınırlı zaman dilimi nedeniyle şimdi planlamaya başlamalıdır. “Geçerli Umre vizesi olan kişiler şu anda Medine ve Mekke’ye seyahat edebiliyor. Yetkililer tarafından belirlenen son tarihten önce iki kutsal şehirden çıkmaları gerekiyor “dedi

Biletlerden önce Nusuk Uygulamasında yer ayırtın
Mahmood, bilet rezervasyonu yapmadan önce Nusuk uygulaması aracılığıyla Umre için yuva rezervasyonu yapılması gerektiğini söyledi. “Umre yuvası rezerve edildikten sonra, hacı geçersiz hale gelmeden birkaç saat içinde kutsal şehre ulaşmalıdır. Bunu yapmamak, hacıların Suudi Arabistan’a girişinin reddedilmesine neden olabilir.”

Perwad, ”Nusuk uygulaması aracılığıyla dua yuvalarının tahsisi, Rowdah veya Riyad al-Jannah gibi siteler için kullanılabilirlik olmadan bir düşüşe tanık oldu” dedi.

Yasayı ihlal ettiği için iki yıl hapis

Perwad, kutsal yerleri Hac mevsiminde veya öncesinde terk etmeyen düzenlemeleri ihlal edenleri katı cezaların beklediğini söyledi. “İki yıla kadar hapis cezası ve 50.000 SAR tutarında ağır para cezaları içerebilir. Medine ve Mekke’ye yasadışı giriş olarak kabul edilecek “dedi.

Kısıtlı havaalanları

Umre operatörlerine göre Umre vizesi olan hacılar Cidde, Medine, Yanbu ve Taif gibi belirli havalimanlarına ulaşabiliyor. Perwad, ”Birden fazla giriş vizesi olanların bu belirlenmiş havaalanlarına seyahat etmeleri yasaktır” dedi.

Aşılama

BAE’DEN gelen gezginlerin artık hac yolculuğuna çıkmadan önce grip aşısı yaptırmaları gerekiyor. Perwad, ”Aşı yapılmazsa, hacıların uçuşlara girişi reddedilecek” dedi.

Hac hacılarının ilk partisi çoktan geldiğinden, yetkililer yaklaşmakta olan Hac sezonu için hazırlıkları yoğunlaştırıyor ve bu da uyanıklığın artmasına neden oluyor.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar