Salı, Haziran 25, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaAmerikaWikileaks'ten Julian Assange, ABD Casusluk Suçlamasından Suçlu Bulunduktan Sonra Serbest Bırakılacak

Wikileaks’ten Julian Assange, ABD Casusluk Suçlamasından Suçlu Bulunduktan Sonra Serbest Bırakılacak

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, İngiltere’deki hapis cezasına son verecek ve 14 yıllık yasal bir yolculuğa son vererek Avustralya’ya dönmesine izin verecek bir anlaşmada Çarşamba günü ABD casusluk yasasını ihlal ettiği için suçunu kabul edecek.

ABD’nin Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesi’ndeki dosyalara göre, 52 yaşındaki Assange, gizli ABD ulusal savunma belgelerini elde etmek ve ifşa etmek için komplo kurmaktan tek bir suçtan suçlu bulunmayı kabul etti.

Çarşamba günü (Salı günü 2300 GMT) yerel saatle saat 9’da Saipan’daki bir duruşmada 62 ay hapis cezasına çarptırılacak. Savcılar, Pasifik’teki adanın Assange’ın ABD anakarasına seyahat etmesine karşı çıkması ve Avustralya’ya yakınlığı nedeniyle seçildiğini söyledi.

Wikileaks, sosyal medya platformu X’te yayınlanan bir bildiride, Assange’ın İNGİLTERE Yüksek Mahkemesi tarafından kefaletle serbest bırakılmadan ve o öğleden sonra bir uçağa binmeden önce Pazartesi günü İNGİLTERE’DEKİ Belmarsh hapishanesinden ayrıldığını söyledi.

Açıklamada, “Bu, siyasi yelpazenin dört bir yanından, Birleşmiş Milletler’e kadar taban örgütleyicileri, basın özgürlüğü kampanyacılarını, yasa koyucuları ve liderleri kapsayan küresel bir kampanyanın sonucudur” dedi.

Wikileaks tarafından X’te yayınlanan bir videoda, Assange’ın mavi bir gömlek ve kot pantolon giymiş, özel bir jete binmeden önce VistaJet kiralama firmasının işaretleriyle bir belge imzaladığı gösterildi.

Wikileaks’ten yapılan açıklamada, Saipan’daki duruşmaya atıfta bulunarak, duruşmadan sonra Avustralya’ya döneceği belirtildi.

“Julian özgür!!!!” karısı Stella Assange, X’deki bir yazısında söyledi.

“Kelimeler size büyük minnettarlığımızı ifade edemez – evet, bunu gerçekleştirmek için yıllarca seferber olan sizsiniz.”

FlightRadar24 verilerine göre, Pazartesi öğleden sonra Stansted’den kalkan tek VistaJet uçağı Bangkok’a gidiyordu. Avustralya’daki Assange sözcüsü uçuş planları hakkında yorum yapmaktan kaçındı. VistaJet bir yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Başbakan Anthony Albanese liderliğindeki Avustralya hükümeti, Assange’ın serbest bırakılması için baskı yapıyor, ancak devam etmekte olan yasal işlemler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Bir hükümet sözcüsü, “Başbakan Albanese açıktı – Bay Assange’ın davası çok uzun sürdü ve hapsedilmeye devam etmesiyle kazanılacak hiçbir şey yok” dedi.

Assange’ın avukatı yorum talebine hemen yanıt vermedi.

TARİHİ ÜCRETLER

WikiLeaks, 2010 yılında Washington’un Afganistan ve Irak’taki savaşlarıyla ilgili yüz binlerce gizli ABD askeri belgesini (ABD askeri tarihindeki türünün en büyük güvenlik ihlalleri) ve diplomatik telgraf alanlarını yayınladı.

Assange, eski Başkan Donald Trump’ın yönetimi sırasında Wikileaks’in Casusluk Yasası kapsamında yargılanan eski bir ABD askeri istihbarat analisti Chelsea Manning tarafından sızdırılan gizli ABD belgelerini toplu olarak yayınlamasıyla suçlandı.

700.000’den fazla belge hazinesinde diplomatik kablolar ve Irak’taki şüpheli isyancılara ateş eden bir ABD Apache helikopterinin 2007 videosu gibi savaş alanı hesapları yer aldı ve iki Reuters haber personeli de dahil olmak üzere bir düzine insanı öldürdü. Bu video 2010 yılında yayınlandı.

Assange aleyhindeki suçlamalar, Wikileaks’in yayıncısı olarak Assange’ın tipik olarak bilgi çalan veya sızdıran federal hükümet çalışanlarına karşı kullanılan suçlamalarla karşı karşıya kalmaması gerektiğini uzun süredir savunan birçok küresel destekçisi arasında öfkeye yol açtı.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Oto Kiralama

En Son Eklenenler

Son yorumlar