Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana SayfaBAE'Yalnız Değildim': Dubaili Göçmen Kalp Krizi Sonrası Ölüme Yakın Çileyi Hatırlıyor

‘Yalnız Değildim’: Dubaili Göçmen Kalp Krizi Sonrası Ölüme Yakın Çileyi Hatırlıyor

Uzun süredir gurbetçi olan 53 yaşındaki Prens MD Ali, yalnız yaşamaya alışkındır. Ailesi Bangladeş’e döndü ve Dubai’de çalışıyor. Ancak ani nefes darlığına kapıldığında “Yalnız değildim” der. Tıp uzmanlarından oluşan bir ekip, onu ambulansla hastaneye götürerek harekete geçti. Hastane doktorları daha sonra hayatını ani kalp ölümünden kurtarmak için zamanında müdahale etti.

Ali’nin Dubai Ambulans Hizmetleri Şirketi (DCAS) tarafından acil servise getirildiği kritik anı hatırlatan Zulekha Hospital Dubai’deki girişimsel kardiyolog Dr. Shaheen Ahmad, ”Zamana karşı bir yarıştı” dedi.

Dr. Ahmad, ”Ali ani nefes darlığından etkilendi“ diyerek şöyle devam etti: “Sınırlı ilk bilgilere rağmen, ekibimiz ACLS (ileri kardiyovasküler yaşam desteği) protokolüne göre CPR (kardiyopulmoner resüsitasyon) başlatarak harekete geçti.

“Altı dakikalık yoğun resüsitasyon çabalarından sonra spontan dolaşımın (ROSC, onu hayata döndürerek) geri dönüşünü sağladık, ardından entübasyon ve mekanik ventilasyon izledik.”

Tanısal koroner anjiyografiye devam eden Dr. Ahmad, sağ koroner arterin tamamen tıkalı olduğu üçlü damar hastalığını ortaya çıkardı. Ali’nin hayatta kalması dengede kaldı.

Ahmad, ”Neyse ki, EKG (elektrokardiyogram) değişikliklerinin zamanında tanımlanması ve RCA’YA hızlı primer anjiyoplasti yapılması hayatını kurtardı” dedi.

Sıkı prosedür

Ali, tüm trombüsün (kan pıhtısı) titizlikle çıkarıldığı ve stent yerleştirildikten sonra doğal akışın eski haline getirildiği titiz bir prosedürden geçti.

Dr. Ahmad işbirlikçi çabanın altını çizdi: “Acil servisten yoğun bakıma ve Cath laboratuvarına kadar kesintisiz ekip çalışması başarılı bir sonuç sağladı.”

Dr. Ahmad ayrıca “kalp krizlerinin çoğunlukla yaşlılar için bir sağlık sorunu olarak düşünüldüğü yanılgısını” dile getirdi.

“Hayır, gerçek şu ki, 50’li yaşlarının başındaki Ali gibi daha genç yaş gruplarında da ortaya çıkabilirler.Aslında, çalışmalara dayanarak, kalp krizi geçiren beş kişiden biri 40 yaşından küçük” diye ekledi.

Derin şükran

Şimdi, Ali tam iyileşme yolunda. Kendisini hastaneye getiren ambulansa ve Dubai’deki Zulekha Hastanesi’ndeki sağlık ekibine derin şükranlarını dile getirdi.

Korkunç deneyimini yansıtan Ali şunları söyledi: “Böyle bir kriz sırasında yabancı bir ülkede yalnız kalmak korkunçtu, ancak ambulans ekibinden hemşirelere ve doktorlara kadar herkesin şefkati ve uzmanlığı insanlığa olan inancımı yeniden sağladı ve üstesinden gelmeme yardımcı oldu. çile.

“Bu sağlık krizinden her zamankinden daha güçlü çıktığım için gerçekten kutsandım. Herkesin yardımı sayesinde. Yalnız değildim.”

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar