Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Dubai Haber Sitesine Reklam Vermek İçin İLETİŞİME GEÇİN
Ana Sayfaİş DünyasıİşletmeYenilenen Faiz İndirimi Umutları Üzerine Hisse Senetleri Yükseliyor

Yenilenen Faiz İndirimi Umutları Üzerine Hisse Senetleri Yükseliyor

Hisse senedi piyasaları Pazartesi günü, ABD Federal Rezervi’nin bu yıl faiz oranlarını düşüreceği yönündeki iyimserliğini ve olumlu bir kurumsal kazanç sezonunu yeniledi.

Hong Kong ve Şanghay’ın yeşile kapanmasının ardından euro bölgesi hisse senetleri yükselirken Wall Street yükseldi.

Londra ve Tokyo resmi tatil için kapatıldı.

Yatırımcılar Cuma günü ABD’deki iş büyümesinin Nisan ayında yavaşladığını gösteren verileri memnuniyetle karşılayarak Fed’in Eylül ayında faiz oranlarını düşüreceği umutlarını artırdı.

Swissquote bank analisti İpek Özkardeşkaya, ”Fed faiz oranlarını hemen düşürecek durumda olmayacak, ancak bunu geçen hafta başında beklenenden biraz daha erken yapma şansı daha yüksek” dedi.

Eylül ayındaki indirim ihtimalini yüzde 67 olarak belirledi.

Ancak başbakan, Kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde zamanlamanın “Fed için siyasi açıdan rahatsız edici bir zaman olacağı” konusunda uyardı.

”Fed’deki hiç kimse (seçim) sonuçlarını manipüle ettiği için işaret edilmek istemiyor” diye açıkladı.

Yatırımcılar, fiyatlandırılan ikisi hala yılın başında öngörülen altıdan çok daha kısa olmasına rağmen, kaç faiz indirimi olacağına dair görüşlerini de yükselttiler.

Fed’in daha önce enflasyonun yavaşlamasıyla Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlaması bekleniyordu, ancak tüketici fiyatlarındaki artış ve güçlü ABD ekonomik verileri beklentileri değiştirdi.

Merkez bankası, enflasyonun yüzde iki hedefine yavaşlamasına yönelik “daha fazla ilerleme kaydedilmediğini” gerekçe göstererek faizleri geçen hafta 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu.

Ancak Fed patronu Jerome Powell, yatırımcılara, merkez bankasının faizleri gerektiği kadar sabit tutmaya hazır olmasına rağmen, bir sonraki hamlesinin zam olma ihtimalinin düşük olduğuna dair güvence verdi.

Cuma günkü tarım dışı bordro raporunun ABD ekonomisinin Mart ayındaki 175,000’ten Nisan ayında 315,000’e iş eklediğini ve ücret artışının da tahmin edilenden daha yavaş olduğunu göstermesinin ardından Eylül ayındaki kesinti umutları arttı.

SPI Varlık Yönetimi’nden Stephen Innes, ”Daha yumuşak ücret artışı ve işsizlikte hafif bir artış, Federal Rezerv’in bu yaz faiz indirimlerinin uygulanmasına ilişkin endişelerinin bir kısmını hafifletebilir” dedi.

“Kilit işçi serilerindeki beklenmedik zayıflık, politika yapıcılar için çok ihtiyaç duyulan dostça bir sürpriz.”

Fawad Razaqzada, City Index’te piyasa analisti ve Forex.com ayrıca, yatırımcı duyarlılığının “Çin ve Avrupa ekonomilerindeki geri dönüş belirtileri nedeniyle olumlu kaldığını” söyledi.

AFP’YE verdiği demeçte, ”Dahası, S & P 500 şirketlerinden, özellikle de büyük ABD teknoloji firmalarından elde edilen kazançlar oldukça iyiydi” dedi.

Apple’ın geçen hafta tahmin bozucu kazançlar ve büyük bir hisse senedi geri alımıyla bir mitinge katkıda bulunmasının ardından bu hafta daha fazla şirket üç ayda bir sonuç yayınlayacak.

Analistler, jeopolitiğin duyguları etkileyebileceği konusunda uyardılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB başkanı Ursula von der Leyen, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’e Paris zirvesinde Pekin’in etkisini Ukrayna’ya karşı Rus savaşını durdurmak için kullanması için baskı yaptı.

Ayrıca Çin liderine adil küresel ticaret kurallarını kabul etmelerini söylediler.

İsrail ordusunun Gazze’deki kentin kara işgali öncesinde Filistinlilerin Refah’ın doğusundan tahliyesi çağrısında bulunmasıyla petrol fiyatları hafif yükseldi.

“Pazar… kazanç görünümü ve faiz oranı görünümü hakkında daha iyi hissediyor olabilir, ancak jeopolitik zemin en azını söylemek zor olmaya devam ediyor “dedi Briefing.com analist Patrick O’hare.

DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR
- Advertisment -
Dubai Haber'e Reklam Ver

En Son Eklenenler

Son yorumlar